Dalia Jakštienė: „Tapyba ateina iš „dūšios“

Plungės kultūros centro parodų salę jau kurį laiką puošia puiki paroda: čia pristatoma tapytojos Dalios Jakštienės kūryba. Smagu, kad pirmosios šių metų parodos mūsų kultūros centre autorė – vietinė kūrėja. D. Jakštienė – plateliškė. „Matau saulę“ – paroda, su kuria kviečiami susipažinti visi kultūros centro lankytojai. Įdomu tai, kad tarp eksponuojamų darbų galima išvysti ir keletą rankdarbių – Dalios megztų pirštinių. Taigi D. Jakštienės kūryba maloniai nustebins. Sausio 17 dienos vakarą įvyko šios parodos pristatymas, jis buvo išskirtinis: surengta edukacinė vakaronė, kurios metu tapytoja dalijosi savo tapymo technikos subtilybėmis ir tokiu būdu leido pažinti ją kaip talentingą kūrėją.

„Labai įdomūs paveikslai, gracinga, lengva technika, svajingas žvilgsnis į erdvę. Subtilu, gilu, įtraukia“, – taip apie D. Jakštienės parodą „Matau saulę“ tik pradėjus ją eksponuoti atsiliepė Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.

D. Jakštienė – ne naujokė kūrybos pasaulyje. Menas ją įtraukė jau labai seniai. Kaip pažymima parodos „Matau saulę“ autorės anotacijoje, D. Jakštienė gimė netoli Platelių – Užpelių kaime. Baigusi Platelių vidurinę mokyklą, ji mokslus tęsė 52-ojoje profesinėje technikos mokykloje, kurioje 1984 metais įgijo meninio siuvinėjimo specialybę. 2009 m. Vilniaus dailės akademijoje baigė kostiumo dizaino (trikotažo ir rūbų dizaino) bakalauro studijų programą, jai suteiktas dailės bakalauro kvalifikacinis laipsnis. Dirbo įmonėje „Minija”, buitinio aptarnavimo įmonėje Plateliuose. Nuo 1991 m. dirba Žemaitijos nacionalinio parko direkcijoje, šiuo metu – Platelių dvaro svirno muziejininke.
Piešimą, dailiuosius darbelius D. Jakštienė pamėgo nuo mažens. Pagrindiniai autorės motyvai – gamta, Platelių apylinkių grožis.

Dalia lieja akvareles, tapo aliejumi ir guašu, siuvinėja, neria vąšeliu, mezga virbalais, tad jos rankose gimsta ne tik paveikslai, bet ir įvairūs rankdarbiai – siuvinėtos vėliavos, veltos vilnos dirbiniai, riešinės, pirštinės ir net Užgavėnių kaukės.
Parodose D. Jakštienė dalyvauja nuo 2001 metų.
Kaip minėta, šiuo metu Plungės kultūros centro parodų salėje galima išvysti šios kūrėjos tapybos darbus ir keletą rankdarbių.

Sausio 17 dienos pavakarę įvyko edukacinis vakaras, kurio metu Plungės kultūros centro parodų kuratorė Jolanta Miltenė visus kvietė pasinerti į tapybos magiją – pabandyti patiems atrasti savyje dailininko gyslelę ir patirti piešimo džiaugsmą. Susitikimo metu dailininkė Dalia dalijosi kūrybine patirtimi, patarimais.
Apie save D. Jakštienė užsiminė, jog nuo mažens tapyba, mezgimas buvo jos gyvenime, kad tai yra dalykai, kurie jai yra artimi. Tiesa, savęs ypatinga menininke nelaikanti.
„Esu baigusi kostiumų dizainą. Studijuodama daug meno subtilybių išmokau, aišku, daug kas yra pasikeitę per tiek laiko… Bet jei ir nesate baigę jokių akademijų, pieši pirmą – vienaip išeina, kitą – jau kitaip, trečią – dar geriau. Taip tas tobulėjimas ateina savaime. Tu gali baigti ir dvi akademijas, jei nieko nepieši, nieko ir nebus. Man tapyba ateina iš dūšios. Pasiimi drobę, dažus, kartais gali net nežinoti, ką nori piešti, savaime kažkas gaunasi“, – sakė tapytoja.

D. Jakštienė prisipažino, kad jai visi jos darbai yra labai brangūs: „Labai nenoriu skirtis su savo darbais. Jei man darbas patinka, turi praeiti laiko, kad galėčiau su juo atsisveikinti. Pirštines, kurias numezgu, tai net neklauskit – išvis neparduodu. Turi 3–4 metai praeiti, kad atsisveikinčiau su jomis.“
J. Miltenė, atkreipdama dėmesį į Dalios megztas pirštines, pasidžiaugė, kad jos yra pateikiamos kaip meno kūriniai – įrėmintos kaip paveikslai. Išties šie rankdarbiai – išskirtiniai. Kaip pastebėjo J. Miltenė, tai pavyzdys, kaip į, rodos, paprastą pirštinę galima įdėti tiek daug lietuviškumo, nes D. Jakštienės sukurti raštai atliepa „giluminį tautinį pagrindą“.

Paroda „Matau saulę“ Plungės kultūros centre veiks visą sausio mėnesį. Kviečiame aplankyti ir pasigrožėti. „Žmogui svarbu, kad vertinant kūrybą būtų emocija, kad vyktų diskusija su tuo menininku. Dalios darbai tą ir daro“, – pastebėjo J. Miltenė.

Daiva GERIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto