Derybos dėl minimalios algos atidėtos gegužei

Minimalios mėnesio algos didinimui iki 900 litų pritarė du Trišalės tarybos partneriai: profesinės sąjungos ir darbdaviai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Darbdaviai ir profesinių sąjungų atstovai sutarė, kad nuo liepos 1-osios minimali mėnesio alga gali būti didinama 100 litų, tačiau tam prieštarauja Vyriausybė – ji siūlo prie algos pridėti perpus mažiau.
Galutinis sprendimas atidėtas gegužei.

Vieninga nuomonė

Minimalios mėnesio algos didinimui iki 900 litų pritarė du Trišalės tarybos partneriai: profesinės sąjungos ir darbdaviai.
Tos pačios nuomonės yra ir šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tačiau šalies Vyriausybė tam nepritaria, ji pasisako už tai, kad minimali mėnesio alga didėtų vos 50 litų.
Minimali mėnesio alga gali būti nustatyta Vyriausybės nutarimu, kai dėl jos sutaria Trišalė taryba. Šiuo metu minimali mėnesio alga siekia 800 litų, o atskaičius mokesčius – 670 litų. Paskutinį kartą minimali alga buvo didinama prieš ketverius metus.

Pasisako už didinimą

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas „Santarvei“ sakė, kad šiuo metu nebėra priežasčių, kodėl minimali mėnesio alga nuo liepos 1-osios negalėtų didėti 100 litų.
„Jeigu anksčiau Vyriausybė teisindavosi negalinti didinti minimalios algos, nes nebūdavo bendro sutarimo tarp darbdavių ir profesinių sąjungų, tai dabar to nebėra. Trišalėje taryboje mes išsakėme vieningą nuomonę, kad minimalus mėnesio atlyginimas turi didėti vienu šimtu litų. Vyriausybė kitų argumentų neturi, nes ir pati pripažįsta, kad padidinus minimalią algą, konsoliduotasis biudžetas gautų dar daugiau pajamų“, – sakė A. Černiauskas.
Panašios nuomonės yra ir šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad jau laikas pradėti kalbėti apie minimalios mėnesio algos didinimą, nes Lietuvos ekonomika auga antrus metus iš eilės. Todėl kalbėti, kad dar jaučiami labai dideli krizės padariniai, yra pernelyg aštru.
Prezidentės nuomone, minimalią algą būtina didinti 100 litų.

Du skirtingi dalykai

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkui keistas viešai išsakytas Premjero Andriaus Kubiliaus pasiūlymas minimalios mėnesio algos didinimą susieti su Darbo kodekso pataisomis, kuriomis siekiama liberalizuoti darbo santykius.
„Mes manome, kad minimalios algos didinimas ir Darbo kodekso liberalizavimas yra du visiškai skirtingi ir nieko bendra neturintys dalykai.
Man labai keisti A. Kubiliaus pasisakymai, kurie skamba lyg koks šantažas, kad minimali alga bus didinama tik tuomet, jei mes sutiksim pakeisti Darbo kodeksą. Juk iš tiesų šių dalykų negalima suplakti į vieną“, – savo poziciją dėstė A. Černiauskas.

Sutinka aptarti

Pasak A. Černiausko, profsąjungos neatsisako svarstyti Darbo kodekso pataisų, bet tai turi būti daroma atskirai nuo minimalios algos.
„Kalbama apie Darbo kodekso liberalizavimą, o tai yra ne kas kita, kaip darbuotojo padėties pabloginimas. Darbo kodekso pataisose siūloma pailginti darbo dienos, savaitės laiką, perpus sumažinti išeitines išmokas ir įspėjimo apie atleidimą laiką“, – „Santarvei“ sakė A. Černiauskas.
Jo teigimu, profesinės sąjungos neatmeta galimybės svarstyti Darbo kodekso pakeitimus, bet tai turi būti savo laiku.
„Kartų su darbdaviais savaitės pradžioje gana ilgai diskutavome, nagrinėjome Darbo kodekso pakeitimo pasiūlymus. Radome kai kurių niuansų, kuriuos gal ir reikėtų keisti. Tačiau to jokiu būdu negalima sieti su minimalios algos didinimu. O jei premjeras ir toliau taip šantažuos, tai mes visai atsisakysime kalbėtis dėl Darbo kodekso pakeitimų“, – pareiškė A. Černiauskas.

Svarstys vėliau

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas akcentavo: jei Vyriausybė ir toliau laikysis savo pozicijos, tai bus aiškus jos požiūris į dirbančius žmones.
„Artėjant rinkimams, žmonės tikrai žinos, už ką balsuoti. Ir jeigu Premjerui nesvarbu, kiek uždirba paprastas žmogus, jei jis mano, kad gaunant į rankas 680 litų užtenka pragyventi ir pavalgyti, kai sąskaitos vien už šilumą siekia septynis šimtus litų, siūlyčiau pačiam pamėginti taip pagyventi“, – kalbėjo A. Černiauskas.
Vyriausybė prie minimalios mėnesio algos didinimo klausimo žada grįžti gegužės pradžioje.

8 Atsakymai į “Derybos dėl minimalios algos atidėtos gegužei”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Henris Fordas yra pasakęs:
  Vienintelė industrialisto taisyklė, kuria jis privalo vadovautis: gamink aukščiausios įmanomos kokybės prekes, mažiausiais įmanomais kaštais, mokėdamas didžiausius įmanomus atlyginimus.

 2. gvido10@hotmail.com parašė:

  >skeptikas. Be E yra sukontroliuoti jau. Kiek žinau dabar galima vartoti vieną iš trijų – arba be konservantų, arba be stipriklių, arba be dažiklių, bet ne visus kartu. Skaudėjo, bet dabar lentynose veik pranyko E ženklinimas. Dėkokime VMVT. Ir apgaudinėjimai liovėsi. Atsirado niša, kurią turi užpildyti ne ką mažesnis produkto išskirtinumas ir „balandis“ tam pasitarnautų. Na, o dėl kontrolės.. Kadangi tai patentuotinas ženkliukas ir pavadinimas, kurio teisės priklausytų SODRAI, tad ir neteisėtas panaudojimas būtų jau ne tik SODROS problema. :) MAža to, SODRA suteikinėtų teisę naudotis tuo ženkliuku. Gal net už pinigus už tą sertifikavimą :)

 3. skeptikas to gvido parašė:

  Geras pasiūlymas, bet kas sukontroliuos kontroliuojančius, kad „balandžiai“ pelnytai skirti ir kad TIKRAI moka bent litu daugiau? Baigsis panašiai kaip ir su ženklinimu „Be E“. Žymi, kad produkte nėra E, o vis tiek parašo, kad …E gali natūraliai susidaryti arba įdedą kokį kitą brudą D, G arba Ž :))))

 4. Komentatorius parašė:

  Vyriausybė tikrai nekalta, kad nesugebat užsidirbti daugiau nei minimumą.

 5. Lina parašė:

  Tegu vyriausybės nariai pabando išgyventi už 670 litų.

 6. gvido10@hotmail.com parašė:

  8 šimtai ar 9 šimtai be abejonės yra skirtumas. Bet minimumas yra buhalterinis terminas, ne praktinis. Praktikoje taikomas kaip MAŽIAUSIA įmanoma ir daleidžiama alga. Ekonomiką kelti reikia motyvacija kelti algas. Praktikoje SODRA galėtų sukurti savo ženklelį (balandį ar dar kažką šviesaus). Ženklelio tema – įmonėje nedirba žmonių už minimumą. Ženkleliu galima ženklinti gaminius, produktus, sertifikuoti paslaugas tik toms įmonėms, kuriose nėra žmogaus už minimumą (800+15% atsargai nuo manipuliacijų). Naudojimą griežtai kontroliuoti. Tokios prekės neabejotinai turėtų konkurencinį pranašumą ir palankumą. Įsivaizduokim Tarybinės pieniškos dešrelės + balandis (simbolis įmonėje įvertinamų žmonių). Tokios įmonės, parduotuvės turėtų geresnį įvertinimą. Ir mokesčių kėlimo prievartavimo nesijaustų. Gražu, subtilu, kokybiška. Ir ekonomikai nuo to į naudą, jei tik įmonė norės pasitempti.

 7. zmogus parašė:

  mma turi but tokia kad nereiktu abejot, sedet darbo birzoj ar eit dirbt… skirtumas 100 lt, bet tada geriau sedet namie ir gaut ta pati beveik, ni eit i darba, pavargt, nestis pietus, pirkt rubus drbinius ir t.t.

 8. Mantas Veselis parašė:

  Minimali alga mažiausiai privalo būti 1000lt (į rankas)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto