Dr. Aušra Park: „Mažeikiuose klesti organizuota prostitucija“

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Trečiadienį su Viekšnių jaunimu susitiko tarptautinių santykių, užsienio ir lyginamosios politikos tyrėja dr. Aušra Park.
Mokslininkė pasakojo apie prekybą žmonėmis ir seksualinę vergovę.
Pasak viešnios, šie reiškiniai prasideda nuo prostitucijos regionuose, o Mažeikiuose ji – viena didžiausių Lietuvoje.

Skaičiai realios padėties neatskleidžia

Skaičiai stulbinantys: vien oficialios statistikos duomenimis, kasdien iš Lietuvos išvežama po dvi tris moteris, t. y. per metus – daugiau nei 1000. Pasaulyje per tą patį laiką – 600–800 tūkstančių.
Šiuo metu Vytauto Didžiojo universitete dėstanti mokslininkė viekšniškiams akcentavo – šie skaičiai – tik mažas lašas cunamio bangoje. Kad gautume realų vaizdą, skaičius reikėtų keliskart padauginti.
Pasaulyje yra skaičiuojama nuo 10 iki 30 milijonų žmonių, kurie gyvena vergovės sąlygomis.
Viekšniuose besilankiusi A. Park informavo, kad tai trečia pasaulyje nusikalstama veikla pagal pelningumą – prekeiviai žmonėmis uždirba 32 mlrd. dolerių pelno per metus.
„Fantastiniai skaičiai! Pasaulinėje rinkoje už žmogų vidutiniškai mokėsi apie 90 dolerių. Jūs galite nusipirkti žmogų – pigiau nei šaldytuvas, ar ne? O jeigu tu tinki suteneriui, tave gali pristatyti į bet kurį pasaulio kraštą per dvi tris dienas – greičiau nei skubią siuntą,“ – šokiruojančius faktus dėstė mokslininkė.

Ištrūkti beveik neįmanoma

A. Park Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus bei Viekšnių gimnazijos jaunimui pabrėžė, kad prekyba žmonėmis gali užklupti kiekvieną šeimą. Į prekybos žmonėmis, organizuotos prostitucijos liūną moterys patenka ir savo, ir ne savo noru.
Pasak viešnios, tai ypač aktualu Lietuvoje po 2008 metais mus užklupusios krizės.
„Viena iš priežasčių – gyventojų skurdas ir nedarbas. Nedarbas verčia žmones imtis kraštutinių priemonių, įskaitant ir savo kūno pardavimą. Jaunos mamos, negalinčios išgyventi, neturinčios darbo, ieško bet kokios išeities,“ – apie vieną iš priežasčių pasakojo lektorė.
Dr. A. Park akcentavo: prekybos žmonėmis auka galima tapti per vieną dieną, tačiau išsikapstyti iš bėdos užtrunka ne vienerius metus. Ir tik tokiu atveju, jei vergijoje buvusi, smurtą ir patyčias patyrusi moteris trokšta išsilaisvinti.
Tai tik viena dalis moterų, patekusių į prostitucijos liūną. Kita dalis ten patenka ne savo noru: užsikabina už aukso kalnus žadančių darbo skelbimų, kada būsimai darbuotojai teigiama, jog nereikia jokios patirties, nereikia mokėti kalbos.
Išvažiavusios jos patenka į sekso vergiją, iš kurios neįmanoma ištrūkti. Didžioji dalis prekybos žmonėmis aukų gyvenimą baigia savižudybe.

Dr. Aušra PARK. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikiuose prostitucija klesti

A. Park „Santarvei“ sakė, jog prekyba žmonėmis, seksualinė vergovė neatsiranda iš niekur.
„Sociologų ir kitų ekspertų įrodyta, kad pirmasis seksualinis išnaudojimas yra artimoje aplinkoje. Tai gali būti brolio draugai, tai gali būti tėvų draugai arba pats tėvas ar patėvis, kurie šituos vaikus traumuoja. Prostitucija – tai grietinėlė maždaug nuo viso to pieno, kuris prisikaupęs per tiek metų. Visi šio suvokimo kratosi: tai ne mano problema, ne mano šeima. Abejingumas šią problemą užmuša,“ – emocingai kalbėjo pašnekovė.
Mokslininkė pasakojo, kad situacija nepasikeis, kol nepasikeis žmonių mentalitetas, o kai bus pokyčių, tada ir policijos pareigūnai nebesakys, kad „pas mus nėra problemos“.
Beje, A. Park turimais duomenimis, Mažeikiuose klesti organizuota prostitucija – ji viena iš didžiausių Lietuvoje.
„Ypač dėl naftos (perdirbimo bendrovės – K. V.), kai atvažiuoja darbuotojų iš kitų šalių. Juos reikia aptarnauti, tad prostitucija ir klesti,“ – teigė mokslininkė ir apgailestavo, kad mūsų krašte neatsiranda savanorių moterų, kurios galėtų užsiimti švietėjiška veikla.

Daugiau šokiruojančių faktų bei patarimų, kaip neįkliūti į sutenerių pinkles, kur rasti pagalbos įkliuvus, – skaitykite „Santarvėje“.

8 Atsakymai į “Dr. Aušra Park: „Mažeikiuose klesti organizuota prostitucija“”

 1. Vietinis parašė:

  Viekšniai tai ne lietuva..? IR profesinėje ir gimnazijoje paskaita buvio skaitoma. Ir labai aukšo lygio informacija. Kas neleidžia Jums organizuoti tokias paskaitas..? tingit..ar reikalo nematot..? ar supratimo stoka..?

 2. klausimas parašė:

  Kas organizavo šitas paskaitas?

 3. komentatoriui parašė:

  ir turbūt tokių įmonių ne viena ir ne dvi. statybininkai visokie taip pat ilgesniam laikui atvažiuoja.

 4. Komentatorius parašė:

  Nieko keisto, kad prostitucija čia klesti. Tam sukurtos visos sąlygos: mieste veikia įmonė, kurioje dirba darbuotojai, atvažiuojantys iš kitų miestų ir pasiliekantys čia savaitei ar ilgiau. Atvažiuoja ir užsienio darbuotojai. Tai puiki rinka tiems, kam reikia.
  Klaipėdoje didžiausias sergamumas ŽIV, nes ten jūreiviai puikiai importuoja ir eksportuoja šį virusą.

 5. Algiui parašė:

  O nepamąstot, kad į Mažeikius niekas nesikviečia??? Kas čia per lygiai?

 6. Algis parašė:

  Prostitucija viena didžiausių Lietuvoje, o paskaita skaitoma Viekšnių profkėje. Nu, bet ir lygis…

 7. Vardas (privalomas) parašė:

  turbūt gerai :D

 8. nepasake parašė:

  tas yra gerai ar blogai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto