Du plateliškiai keliaus į respublikinį „Aukso vainiko“ turą

Lietuvos nacionalinis kultūros centras nuo 2005-ųjų kasmet rengia konkursą, kurio metu išrenkami ir „Aukso vainikais“ apdovanojami geriausi liaudies meistrai. Pretendentų atranka vyksta dviem etapais: pirmajame ture geriausi meistrai išrenkami dešimtyje apskričių, o antrajame, respublikiniame, ture trys iš jų – po vieną taikomosios, vaizdinės dailės ir kryždirbystės atstovą – paskelbiami geriausiais metų meistrais. Šiemet galimybė prisimatuoti „Aukso vainiką“ suteikta dviem plateliškiams – Antanui Vaškiui ir Daliai Jakštienei.

Aštuonioliktus gyvavimo metus skaičiuojančio konkurso tikslas – ne tik išrinkti geriausius liaudies meistrus, suteikti visuomenei galimybę susipažinti su jų darbais, bet ir populiarinti kūrybos kryptis, kurių šaknys remiasi Lietuvos etninėmis tradicijomis. Liaudies meistrų kūriniai, iš kartos į kartą nešantys senųjų amatų tradicijas, – mūsų šalies aukso fondas, užtikrinantis tolesnį liaudies meno gyvybingumą.

Nemažai tautodailininkų kuria Žemaitijoje. Spalio 16 dieną Telšių kultūros centre vyko Telšių apskrities konkursinės „Aukso vainiko“ parodos uždarymas ir nugalėtojų paskelbimas. Šiais metais konkurse dalyvavo ir septyni Platelių krašto menininkai: A. Vaškys (kryždirbystė), D. Jakštienė (pirštinės ir kojinės), Vytas Jaugėla (medžio skulptūra), Rūta Kavaliauskienė (medžio skulptūra), Kazytė Katkienė (tradiciniai audiniai), Vilma Rečkauskienė (riešinės), Galina Švedienė (tradiciniai audiniai).
Apskrityje geriausiais metų tautodailininkais pripažintų D. Jakštienės ir A. Vaškio darbai keliaus į respublikinį turą – konkursą, vyksiantį Kretingos muziejuje.

Priminsime, kad A. Vaškys „Aukso vainiką“ jau du kartus yra laimėjęs – 2007 m. ir 2014 m. Švenčiant Žemaitijos pirmojo paminėjimo istorijos šaltiniuose 800 metų sukaktį kryždirbys buvo apdovanotas atminimo ženklu „Už nuopelnus Žemaitijai“.
Tarp konkurso laureatų yra ir daugiau Plungės rajono menininkų. „Aukso vainiku“ už geriausius vaizduojamosios dailės kūrinius Kazimieras Striaupa (medžio skulptūra) buvo apdovanotas 2006 m. ir 2011 m.

Medžio skulptorius V. Jaugėla „Aukso vainiką“ užsidėjo 2021 metais, o 2019 metais šiame konkurse buvo pelnęs trečiąją vietą.
Plateliškė D. Jakštienė žinoma ne tik kaip rankdarbių meistrė. Ji lieja akvareles, tapo aliejumi ir guašu, siuvinėja, neria vąšeliu. Metų pradžioje Plungės kultūros centro parodų salėje buvo eksponuojama plateliškės darbų paroda „Matau saulę“.
Parodose D. Jakštienė dalyvauja nuo 2001 metų.

Rita Stančiukienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto