Dvyliktoje „Molio šventėje“ – ne tik pramogos, bet ir mokymai

„Molio šventėje“ tradiciškai buvo galima įsigyti pačių įvairiausių molio dirbinių. Vaivos SOVAITĖS nuotr.

[nggallery id=“988″]  Trečiadienį Viekšniuose vyko 12-oji respublikinė „Molio šventė“. Šį kartą tiek vietiniai gyventojai, tiek miestelio svečiai ne tik galėjo pasigrožėti, nusipirkti įvairių amatininkų darbų, bet ir patys pamėginti kai ką pasigaminti.
Visi norintieji galėjo dalyvauti seminare ir susipažinti su molio panaudojimo galimybėmis.

Gerai žinoma šventė

Tradicija tapusi „Molio šventė“ Viekšniuose visada organizuojama per Žolinę – Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. Ši šventė susijusi su puodininkyste, kuri kaip liaudies amatas Viekšniuose atsirado XVIII–XIX a. a. sandūroje. Gal dėl to „Molio šventė“ ir prigijo būtent šiame mieste.
Šventinė programa Viekšniuose prasidėjo Žolinės atlaidais. Po jų visi norintieji galėjo apsilankyti įvairių amatų mugėje, kuri veikė iki pat vakaro.
Viekšnių kultūros centro direktorė Birutė Švažienė „Santarvei“ sakė, kad amatininkai į „Molio šventę“ atvažiavo ne tik iš aplinkinių rajonų, bet ir iš toliau – Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Pasvalio.
„Mūsų šventė per dvylika metų yra jau gerai žinoma. Todėl amatininkų, norinčių atvykti į šventę, mums jau nereikia ieškoti – jie siūlosi patys. Yra net tokių, kurie vietas užsisako jau kitiems metams“, – pasidžiaugė B. Švažienė.

Įvairūs norai

Į šventę iš kitų rajonų atvyko ne tik amatininkai, bet ir pirkėjai. „Santarvės“ kalbinti žmonės sakė atvykę iš Skuodo, Plungės, Akmenės. Vieni teigė atvykę giminių ir artimųjų aplankyti, o kartu ir į šventę užsuko. Kiti sakė specialiai į „Molio šventę“ važiavę, nes norėję nusipirkti molinių ir medžio dirbinių, kurių įprastose parduotuvėse nerasi.
„Šioje šventėje lankausi ne pirmą kartą. Vis ką nors nusiperku. Šį karta nusipirkau iš akmenėlių suvertų papuošalų. Kiek pastebėjau, kainos nelabai skiriasi nuo praėjusių metų. Gal yra šiek tiek kai kas brangiau, bet nedaug. Bet dėl to nėra ko stebėtis. Juk viskas brangsta“, – kalbėjo viena iš mugės lankytojų – skuodiškė Lina.
Iš Akmenės į Viekšnius atvažiavusi Danutė teigė į „Molio šventę“ atvažiavusi ne dėl daiktų, o dėl koncerto. Moteris sakė panorusi išgirsti geros liaudiškos muzikos.

Susipažino su moliu

B. Švažienės teigimu, vienas išskirtinių šių metų „Molio šventės“ bruožų – Viekšnių kultūros centro salėje surengtas teorinis-praktinis seminaras „Šimtametės senolių technologijos – gyvos kaip niekad“. Seminarą apie molio panaudojimą statyboje ankstesniais laikais ir šiandien vedė kaunietis Saulius Jackevičius, statybinės molio kultūros puoselėtojas, technologas, natūralių dažų gamintojas.
Seminaro dalyviai sužinojo apie molį ir jo panaudojimą nuo archajiškų laikų iki šių dienų statybų. Lektorius papasakojo apie modernų molio tinką, šiuolaikišką molio aslą, molio dažus ir kitas natūralias medžiagas.
Paskaitos metu buvo rodoma filmuota medžiaga, įamžinusi meistro atliktus darbus.

Ir žiūrėti, ir mokytis

B. Švažienės teigimu, tiek šis seminaras, tiek kiti praktiniai darbai sulaukė didžiulio žmonių susidomėjimo.
Susirinkusieji galėjo stebėti puodų žiedimą, degimą lauko krosnyje. Vyko ir praktiniai mokymai, kaip ant paruoštų eskizų tapyti įvairiais molio tinkais, dažyti natūraliais dažais.
Viekšniškis pedagogas, keramikas Vitalijus Baltutis „Molio šventės“ dalyviams pademonstravo molio raugo technologiją – iš pradžių molio dirbiniai buvo degami krosnyje, paskui panardinami į raugą ir vandenį.

Skambėjo muzika ir dainos

Vakarop Viekšnių miesto lauko estradoje prasidėjo pramogos vaikams ir suaugusiems. Vaikai galėjo pasisukti karuselėse, pašokinėti ant batuto. Suaugusieji taip pat neliko nuskriausti.
Nuo penktos valandos vakaro prasidėjo koncertinė dalis – pasirodė Viekšnių kultūros centro modernaus folkloro grupė „Vo tap ta ta“, Tirkšlių kultūros centro Užlieknės liaudiškos muzikos kolektyvas „Gluosnis“.
Susirinkusiems koncertavo ir svečiai iš Šiaulių rajono – Drąsučių liaudiškos muzikos kapela „Ringuva“. Gerą nuotaiką dovanojo panevėžiškių kolektyvas „Nešpėtni bernai“. Pasilinksminti gegužinėje visus pakvietė estradinė-vokalinė grupė „Arvis“ iš Luokės ir grupė „Lietus“ iš Šiaulių.

One Reply to “Dvyliktoje „Molio šventėje“ – ne tik pramogos, bet ir mokymai”

  1. Rasa J parašė:

    Oras buvo nuostabus, tai žmonių buvo kaip niekada gausu! Šauni kasmetinė šventė per Žolinę viekšniškiams ir svečiams. O molio technologijų pristatymas – tikras perliukas besidomintiems moliu statyboje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto