Dzūkams mažeikiškis dėkojo žemaitiškai

Juozapas Kukštas sakė tikrai nesitikėjęs, kad į senatvę sulauks tokio įvertinimo. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Iš Alytuje vykusios VIII Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Tegyvuoja teatras“ Mažeikių savivaldybės kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktorius Juozapas Kukštas grįžo su apdovanojimu – jis įvertintas kaip ryškiausias epizodinio vyro vaidmens atlikėjas.

Tarp nominantų buvo ir pats mažeikiškių spektaklis.

Apdovanoti padėkos raštais

Sėkmę mažeikiškiui atnešė Pipynės vaidmuo Balio Sruogos komedijoje „Dobilėlis penkialapis“.
Į šią nominaciją buvo keturi pretendentai.
Šis Airidos Lementauskienės režisuotas spektaklis taip pat buvo kandidatas į nominaciją „Ryškiausias nacionalinės dramaturgijos spektaklis“. Nugalėtoja mažeikiškių trupė netapo, bet jo kūrėjai parsivežė padėkos raštą.
Nominacijai „Ryškiausias epizodinis moters vaidmuo“ buvo pasiūlyta Kultūros centro mėgėjų teatro trupės „Visavi“ aktorė Edita Sadauskienė už Fantinos vaidmenį spektaklyje pagal Viktoro Hugo „Vargdienius“. Ji taip pat apdovanota padėkos raštu.

Suvaidino įsimylėjusį atsargos karininką

Režisierė A. Lementauskienė pasakojo, kad Pipynės vaidmuo B. Sruogos komedijoje – vienas mažiausių vyriškų vaidmenų, bet jis per visą spektaklį pasirodo mažais epizodėliais. Tai jau pagyvenęs atsargos pulkininkas, kuris turi žmoną Magdutę, išdavinėjančią jį su kitu vyru. Jis kaip personažas juokingas dėl to, kad yra truputį pavėpęs, užguitas vyras, labai mylintis savo žmoną ir atsidavęs šeimai. Už žmoną jis daug vyresnis, todėl į viską žiūri nuolaidžiai. Daugybės dalykų jis stengiasi nematyti. 
„Šis nedidelis vaidmenukas su labai mažai žodžių Juozui labai tiko pagal temperamentą: gal tas ramaus žmogelio vaidmuo buvo artimas jam. Nors Juozas yra charizmatiškas žmogus… Kaip sakė viena komisijos narių, jai iš karto po „Atspindžių“ krito į akis Pipynės vaidmuo: savo komiškumą jis išlaiko per visą spektaklį, nors epizodai labai trumpučiai“, – J. Kukšto vaidmenį apibūdino režisierė.

Atsargos pulkininkas Pipynė aklai mylėjo savo Magdutę. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Padėka už visą veiklą

Pasak A. Lementauskienės, J. Kukšto įvertinimas yra tarsi visų jo metų teatrinės, kultūrinės veiklos apvainikavimas: jis daugelį metų yra piršliavęs, dainuoja „Draugystės“ chore, vaidindavo agitbrigadose, jau treti meta vaidina „Skrajojamajame“ teatre.
„Ir aš sakiau Juozui, kad, matyt, taip Dievulis atsidėkojo už viską. Juozas labai šiltas, atsakingas žmogus, rimtai žiūrintis į repeticijas. Kadangi jis vyresnis, jį labai sunku režisūriškai įsprausti į  rėmus. Tai kiek galima jį pastumdyti ir surežisuoti, pasakai, bet nori nenori Juozas kažkiek daro ir iš savęs, yra dalykų, kurie eina iš vidaus, ir nieko tu nepadarysi“, – samprotavo A. Lementauskienė.

Paskatinimas eiti tolyn

Mažeikiškių teatras buvo nominuotas ir kaip nacionalinės dramaturgijos kūrinys, ir tai esą labai didelis įvertinimas. Dvi nominacijos viename renginyje, anot A. Lementauskienės, yra labai didelė garbė.
„Aš neprisiimu jokių didelių nuopelnų sau, ir Juozui sakiau, kad negalvotų, kad mes čia esame dideli aktoriai ir režisieriai. Kartais ateina laikas, kai tave turi pastebėti, ir pastebi. Taip jau susidėlioja tos aplinkybės, nieko nepadarom įspūdingo, bet taip susiklosto, kad tave pastebi, paskatina, kad ir toliau eitum ir darytum“, – kalbėjo pašnekovė.
Pjesė „Dobilėlis penkialapis“ teatrui buvo parinkta Martyno Januškos, bet idėjos autorius sumanymo nebeįgyvendino –  paliko jį A. Lementauskienei.
„Kad jau buvo pasirinkta, tai ir padarėm. Daug ką nulėmė ir tas kūrinys, stipri dramaturgija ir tada jau aktoriai bei su meile atliekamas pats vaidinimo procesas, mėgėjo teatrui itin aktuali bendravimo forma“, – teigė A. Lementauskienė.

Džiaugėsi priėmimu

Pats J. Kukštas labai džiaugėsi šiltu alytiškių priėmimu ir dėmesiu visiems reginio dalyviams. 
„Per šitiek metų man skirtas ypatingas dėmesys. Nuogirdos, kad būsiu nominuotas, buvo mane pasiekusios iš Kultūros centro, bet kad būsiu geriausias, tikrai nežinojau iki pat pabaigos. Ir vadovė nežinojo. Pakvietė visus nominantus, įteikė padėkos raštus, o paskui iš voko ištraukė nugalėtojų vardus ir mums įteikė statulėles. Nebežinojau kaip elgtis, prabilau žemaitiškai“, – džiaugsmingu balsu kalbėjo aktorius mėgėjas.
Jo teigimu, į Pipynės vaidmenį reikia įsijausti. J. Kukštas buvo matęs šio spektaklio seną kauniečių pastatymą.
„Ten Pipynė labai atsargus, mylintis savo žmoną atsargos pulkininkas. Paskui dar kartą  perskaičiau visą kūrinį ir kai manęs paklausė, ką norėčiau vaidinti, pasakiau, kad tik Pipynės vaidmenį. Man jį suvaidinti nebuvo sunku. Esu tokios natūros: mėgstantis pataikauti ir padėti“, – atviravo pašnekovas.

Keistas sutapimas

J. Kukštas pasakojo renginio metu susipažinęs su seniausiu nominantu – vis dar vaidinančiu 92 metų alytiškiu, kuris sakęs, kad ir jam respublikinio mėgėjų teatrų konkurso „Atspindžiai“ metu įsiminė mažeikiškio kurtas Pipynės vaidmuo.
Labiausiai mažeikiškis patenkintas pažintimi su aktorės Kazimieros Kymantaitės dukra, taip pat aktore Agne Gregorauskaite. Ji į jo renkamų garsių žmonių autografų knygelę įrašė: „Gerbiamam Juozui sveikinimai šventės „Tegyvuoja teatras“ proga. „Kiekvienas šitaip turėtų gyventi. Tu ieškai šventės ir pats kaip šventė“ (Kazys Saja „Mamutų medžioklė“)“.
Ir koks sutapimas: mažeikiškių mėgėjų teatras dabar kaip tik stato K. Sajos „Mamutų medžioklę“, kuriame J. Kukštas vėl vaidins epizodinį vaidmenį.
Gavęs statulėlę mažeikiškis žemaitiškai pasakė: „Diekou alytėškēm, diekou organizatorēm i diekou mona režisierē Airidā Lementauskienē“.

One Reply to “Dzūkams mažeikiškis dėkojo žemaitiškai”

  1. Klasiuokė iš Veikšniu parašė:

    Šaunuolis, Juozai. Nuoširdžiai sveikiname ir džiaugiamės Tavo sekme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto