Egzaminų sesijoje naujovės ir abiturientams, ir dešimtokams

Kandidatai gaus užduoties sąsiuvinį ir atsakymų lapą. Po egzamino išsineš savo užduoties sąsiuvinius. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šiemet abiturientų galimybės pasirinkti brandos egzaminus pasipildo dar vienu pasirenkamuoju – valstybiniu geografijos egzaminu. Taip pat nutarta suvienodinti valstybinių brandos egzaminų užduočių pateikimą.
Nuo šių metų privalomas tampa ir pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas.

Suvienodino užduočių pateikimą

Švietimo ir mokslo ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad pasirenkamojo valstybinio geografijos egzamino turinys apims bendrojo ir išplėstinio geografijos kurso pasiekimus iš geografinio pažinimo, gamtinės ir visuomeninės, regioninės ir globalinės geografijos teminių sričių.
Egzamino užduotį sudarys dvi dalys. Pirmojoje dalyje – klausimai su pasirenkamaisiais atsakymais, reikalaujantys žinių ir supratimo bei jų taikymo įgūdžių, antrojoje dalyje – struktūriniai klausimai. Atsakydamas į juos, mokinys turės pademonstruoti gebėjimus pritaikyti įgytas žinias ir praktinius įgūdžius analizuodamas, vertindamas geografinę informaciją.
Nuo 2012 m. visų valstybinių brandos egzaminų užduočių pateikimas bus vienodas. Kandidatai gaus užduoties sąsiuvinį ir atsakymų lapą. Po egzamino išsineš savo užduoties sąsiuvinius. Anksčiau iš egzamino išėję kandidatai, pasibaigus egzaminui, per valandą galės atsiimti savo užduoties sąsiuvinį iš egzamino centro administratoriaus.

Privalomi du egzaminai

Brandos atestatui gauti 2012 metais, kaip ir anksčiau, reikės išlaikyti du brandos egzaminus – privalomąjį lietuvių (gimtosios ar valstybinės) kalbos ir vieną pasirenkamąjį. Iš viso kandidatas galės laikyti ne daugiau kaip 6 egzaminus.
Kiek ir kokius brandos egzaminus laikyti, kandidatai turės apsispręsti iki kovo 7 d., o balandžio pradžioje jie sužinos, kuriose savivaldybių mokyklose laikys pasirinktus egzaminus.
Pagrindinė brandos egzaminų sesija prasidės gegužės 5 d. užsienio kalbos (prancūzų) egzaminu.
Pagrindinės sesijos mokyklinių brandos egzaminų rezultatus numatoma paskelbti per 5 darbo dienas nuo egzamino dienos, lietuvių kalbos ir gimtųjų kalbų – per 9 darbo dienas. Visų pagrindinės sesijos valstybinių brandos egzaminų rezultatus planuojama paskelbti iki liepos 12 dienos.
Kandidatas, nesutinkantis su brandos egzamino darbo įvertinimu, per 3 darbo dienas nuo rezultatų paskelbimo dienos galės teikti prašymą mokyklos direktoriui dar kartą darbą peržiūrėti ir pakartotinai įvertinti.
Šiemet, kaip ir pernai, stojantieji į universitetus ir pretenduojantys į valstybės finansuojamas studijų vietas, turi būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus, o į kolegijas – du valstybinius brandos egzaminus. Stojantiesiems į universitetines ir kolegines menų programas reikia išlaikyti du valstybinius brandos egzaminus ir stojamąjį egzaminą.

Egzaminų per mažai

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus informavo, kad iki tol buvusį mokyklinį geografijos egzaminą rinkdavosi nedaug rajono abiturientų: kai kam šis egzaminas būdavęs lyg išsigelbėjimo ratas, kiti rinkdavosi šį egzaminą ruošdamiesi su geografija susieti savo gyvenimą.
Nelabai gerai, vedėjo nuomone, kad vėl lieka tik du privalomieji egzaminai: tai esą per mažai, nes kartais atsitinka taip, kad abiturientas apsižiūri, jog pasirinko ne tuos egzaminus, kurių iš tiesų reikėjo.
„Rinkimosi momentu atrodo, kad pasirinktų egzaminų užteks, bet paskui pamato, kad reikėjo kitko. Todėl privalomi turėtų būti bent trys egzaminai“, – samprotavo A. Stonkus.

Tikrins dešimtokų žinias

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas nuo šių metų tampa privalomas. Nors ankstesniais metais šis patikrinimas nebuvo privalomas, bent vieną patikrinimą laikyti rinkdavosi dauguma dešimtokų.
Nuo šių metų pagrindinio ugdymo išsilavinimą bus galima įgyti tik pasitikrinus lietuvių kalbos ir matematikos žinias.
Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas yra buvęs prieš daugelį metų. A. Stonkaus nuomone, tikrinti žinias tik iš lietuvių kalbos ir matematikos neužtenka: reikėtų dar įvesti mokinio pilietinės brandos ar užsienio kalbos žinių patikrinimą.
„Baigiant pagrindinį ugdymą, kada vaikas renkasi gyvenimo kelią: išeina į politechnikos mokyklą, išeina dirbti ar tęsia mokslą vienuoliktoje klasėje, reikėtų išsamesnio žinių patikrinimo“, – savo nuomonę išsakė A. Stonkus.
Bazinė brandos egzaminų laikymo mokykla mūsų rajone šiemet bus Mažeikių politechnikos mokykla, už egzaminų organizavimą, pravedimą bei pagrindinio ugdymo žinių patikrinimą atsakinga Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Jelena Sutkienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto