„Erdvės“ narės pastebi: krizė išmoko vertinti tai, kas svarbiausia

Menų studijos „Erdvė“ veikla, kaip ir daugelis dalykų, šiuo metu yra pakitusi: nevyksta susitikimai, neorganizuojami literatūriniai renginiai.
Šios studijos narės: VšĮ „Būk su manimi“ vadovė Jolita Butkienė, buvusi pedagogė Liucija Jagielienė bei slauge užsienyje dirbanti Sniežana Ruseckienė svarstė: krizė keičia gyvenimo įpročius, bet užgrūdina, skatina atsigręžti į tikrąsias vertybes.

Jolita Butkienė. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Gyvenimas pakito

Visos kalbintos „Erdvės“ narės teigė, kad jų gyvenimo rutina prasidėjus karantinui, iškilus viruso grėsmei pakito.
Paramos-labdaros organizacijos „Būk su manimi“ vadovė Jolita Butkienė teigia, kad gyvenimo tempas yra toks pat intensyvus.
„Mano organizacijos darbas buvo truputį sustojęs pirmas dvi savaites. O dabar mes vėl „ant ratų“, nes esam reikalingi. Skubame į pagalbą šeimoms“, – pasakojo pašnekovė.
Slauge Jungtinėje Karalystėje dirbančiai Sniežanai Ruseckienei šis laikotarpis taip pat intensyvus. Pasikeitė ir darbo sąlygos, ir asmeninis gyvenimas.
„Fiziškai viskas sulėtėjo, pasidarė labiau „vietinės reikšmės“, bet emociškai viskas yra daug intensyviau, tarsi gyventume karo sąlygomis.
Teko atidėti keliones, pamiršti normalų transporto susisiekimą, nes viskas stoja,
lėtėja, apmiršta. Aktyvėja tik priemonės apsisaugoti nuo to, ko mes patys dar dorai
nesuprantame“, – mintimis dalijosi pašnekovė.

Liucija Jagielienė. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Atšaukti literatūriniai renginiai

Liucija Jagielienė pastebėjo, jog koronaviruso epidemija turėjo įtakos ir literatų veiklai.
Jos teigimu, nutrūko visa literatūrinių renginių grandinė. Pašnekovės jubiliejinis kūrybos vakaras „Iš širdies į širdį“, vykęs prieš mėnesį, buvo paskutinis tokio pobūdžio renginys Mažeikiuose.
„Vėlesni renginiai buvo atšaukti. Aš ir mano draugai kūrėjai netekome susibūrimų ir kovo, ir balandžio mėnesiais. Visoje respublikoje atšaukti poetiniai, knygų pristatymų renginiai, kūrybos vakarai“, – pasakoja Liucija.
Tačiau pašnekovė pastebi, kad šiuo metu ji turi galimybę pasidžiaugti namais, susitvarkyti. Veiklos netrūksta: savo eilės laukia septynios neperskaitytos knygos, metas palankus ir kūrybai – Liucija šiuo metu tvarko savo rankraščius, eilėraščius, nuotraukas, rašo eiles, atsiminimus.

Kūryba sudėtingu metu

Pasak eiles rašančios J. Butkienės, jos įkvėpimo šaltinis yra bendravimas su žmonėmis, o šiuo metu jis yra apribotas. Tad jai šis metas nėra itin palankus kūrybai. Per karantino laikotarpį ši „Erdvės“ narė parašė dvi miniatiūras: vieną iš jų įkvėpė situacija, kai draugė vieną vakarą pavaišino namine duonele, kitą kūrinį parašyti paskatino gėlių, pražydusių kaimo sąvartyne, vaizdas.
S. Ruseckienė taip pat tvirtina, kad jai šis metas nėra kūrybingas – pagrindinis tikslas dabar yra išgyventi, pralaukti, kol praslinks ligos grėsmės ir gyvenimas grįš į normalias vėžes.
O L. Jagielienės kūrybinė veikla, kaip jau minėta, yra intensyvi. Liucija dažnai rašo gamtos, pavasario temomis. Vis dėlto kūrėja pripažįsta: šiuo metu trūksta ryšio su gamta, bendravimo su artimais žmonėmis.
„Todėl ilgesio gaida nuskamba ir mano posmuose“, – apie kūrybos sunkiu metu ypatybes pasakoja moteris.

Sniežana Ruseckienė. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Atskleidžia žmogaus trapumą

„Erdvės“ narės svarstė: ši situacija paskatina apmąstyti gilesnius dalykus, suvokti žmogaus trapumą.
S. Ruseckienė kalbėjo: „Tokia situacija – visuotinė epidemija – parodė: kad kokie sau beatrodytume pasaulio valdovai, iš tiesų esame žolelės vėjyje, kurias gamtos galia gali užgriūti bet kada, ir mes galime padaryti tik tiek, kiek galime. Tokioje situacijoje pasidaro nebesvarbūs religiniai, tautiniai, rasiniai, seksualiniai skirtumai. Kai kurie žmonės atranda savyje daugiau žmogiškumo, o kai kurie kaip tik susvetimėja. Nukrinta kaukės“.
Ji samprotavo: šiuo metu žmonės ėmė suprasti, kas gyvenime svarbu, o kas ne taip reikšminga.
„Aš supratau, ką iš giminių dar norėčiau pamatyti ar pakalbinti, nepaisant buvusių nesutarimų“, – asmeniniais išgyvenimais dalijosi moteris.

Randa pozityvumo

Taigi, šioje situacijoje galima įžvelgti ir daug pozityvių dalykų. S. Ruseckienės pastebėjimu, pamažu imame grįžti prie tikrųjų vertybių – šeimos, draugystės. L. Jagielienė jai antrino: sunkus išbandymas užgrūdina ir patikrina šeimos santykius, jausmus…
J. Butkienė pastebi, kad dabartinė situacija padeda atrasti naujas virtualias bendravimo formas. Pasak moters, tai nauja, bet įdomu. Ši „Erdvės“ narė epidemijos keliamas niūras mintis išsklaido pozityvia veikla: „Visa „Būk su manimi“ komanda stengiamės pasirūpinti kaukėmis. Taigi, radome, kas mus parems, ir jas siuvame. Originalias, su pozityvo gaidele, kad nebūtų liūdna vieniems į kitus žiūrėti“, – pasakojo aktyvi moteris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*