Europos paveldo dienose – pažintis su trijų rajonų įžymybėmis

Ekskursija po Laukuvą mažeikiškiams prasidėjo prie miestelyje esančios Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios. Autorės nuotr.

Kasmet trečiąjį rugsėjo savaitgalį yra minimos Europos paveldo dienos.
Mažeikių, Plungės ir Šilalės rajonų gyventojai šiemet turėjo galimybę nemokamai leistis į pažintį su visuose trijuose rajonuose esančiais gamtos, kultūros paveldo objektais.

Kasmet vis kita tema

Lietuvoje Europos paveldo dienos minimos jau 26 metus. Kasmet jos turi tam tikrą temą. Įvairių šioms dienoms skirtų renginių organizatoriai kaskart stengiasi dalyvius nustebinti sumanymais, vienaip ar kitaip atskleidžiančiais tas temas.
Kadangi pernai buvo minimas Lietuvos valstybingumo šimtmetis, kultūros paveldu besidomintys žmonės buvo kviečiami atrasti šimtmečio paveldą. Dar anksčiau šių dienų tema buvo „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“.
Šiemet Europos paveldo dienų Lietuvoje rengėjai – Kultūros paveldo departamentas, rajonų savivaldybių kultūros padaliniai, organizavo ekskursijas, paskaitas, mokymus, žygius ir panašius renginius tema „Kultūros paveldas: pažink ir pramogauk“.

Keliavo vieni pas kitus

Mažeikių, Plungės, Šilalės rajonų savivaldybių specialistai, besirūpinantys savo rajonų paveldosauga, šiemet suvienijo jėgas ir parašė bei Kultūros paveldo departamentui pateikė jungtinį projektą „Pažink ir pramogauk: Mažeikiai, Plungė, Šilalė“. Gavus pinigų projektui įgyvendinti, tris rugsėjo dienas mažeikiškiai, plungiškiai, šilališkiai kultūros paveldo mėgėjai keliavo po Plungės, Mažeikių ir Šilalės rajonus, lankė juose esančias gražiausias vietas.
Praėjusį penktadienį mažeikiškiai, šilališkiai bei plungiškiai keliavo į Platelius. Plaukdami katamaranais bei 16 amžiaus luoto kopija jie susipažino su Platelių ežero vertybėmis. Vėliau keliautojai turėjo galimybę išbandyti žemaitiškus žaidimus. Pirmąją Europos paveldo dieną surengę plungiškiai svečius vaišino bulvių koše, pyragu, arbata. Taip pat surengė ekskursiją po Platelių miestelį, susitikimą su vietiniais medžio meistrais Vytautu Jaugėla ir Antanu Vaškiu.

Pažintis su Pikeliais

Penktadienio pavakarę Europos paveldo diena paminėta Pikeliuose. „Santarvė“ jau yra rašiusi apie nenuilstančių pikeliškių pastangas, kad miestelis turėtų savo herbą bei vėliavą. Taip pat ir apie žvakių liejimo edukaciją bei pikeliškių gaminamas suvenyrines kultūros paveldo objektų formos žvakes.
Europos paveldo dienos paminėti į Pikelius atvykusių mažeikiškių keliautojų delegacijai penktadienį pristatyta miestelio istorija. Renginio metu buvo atidengti ir informaciniai stendai apie Pikeliuose esančius pagrindinius kultūros paveldo objektus.

Išleistos suvenyrinės kortos

Šeštadienį Mažeikių, Plungės ir Šilalės rajonų gyventojai pirmiausia apsilankė Židikuose ir pajautė čia iki šių dienų tvyrančią rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos dvasią, vaišinosi jos mėgtomis ,,pončkomis“.
Renavo dvare keliautojai klausėsi kortas kolekcionuojančios Violenitos Juškevičiūtės paskaitos apie kortų istoriją. Vėliau jie susipažino su Renavo dvaro sodybos įdomybėmis.

Keliautojai stabtelėjo bendrai nuotraukai prie memorialo tremtiniams. Autorės nuotr.

Dvare buvo pristatytos ką tik išleistos suvenyrinės kortos, dedikuotos Žemaitijos metams. Ant kortų – garsių Žemaitijos istorinių asmenybių portretai, gamtos, kultūros paveldo objektų, tradicinio maisto nuotraukos. Šalia jų – ir trumpi aprašymai lietuvių bei anglų kalbomis.
Toliau Europos paveldo dienų dalyviai patraukė į Sedą, kur Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje buvo pristatyti vasarą buvusio menininkų plenero-kūrybinių dirbtuvių rezultatai.
Renginių dalyvius Sedos bendruomenės nariai vaišino savo tradiciniu patiekalu – pusmarškone koše.

Nuo piliakalnių iki Baublių muziejaus

Sekmadienį Europos paveldo dienų dalyviai mažeikiškiai bei plungiškiai važiavo į Šilalės rajoną.
Pirmasis sustojimas buvo Laukuvoje. Miestelio Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčioje buvo skaitomas pranešimas apie restauratorių šios bažnyčios interjere aptiktus atradimus – unikalią sieninę tapybą.
Po paskaitos keliautojai, lydimi profesionalių gidžių, leidosi į pažintinį pasivaikščiojimą po Laukuvą, garsėjančią daug reikšmingų darbų Lietuvai nuveikusiais žmonėmis ir savo keistais meteorologiniais reiškiniais.
Šilalės kraštas yra turtingas piliakalnių. Jų šiame rajone yra 34. Europos paveldo dienų dalyviai plungiškiai ir mažeikiškiai iš jų aplankė tris – Treigių, Bilionių ir Medvėgalio. Beje, vakare, jau sutemus, mažeikiškiai drauge su šilališkiais paminėjo ir rudens lygiadienį.
Keliautojai pabuvojo ir Dionizo Poškos Baublių muziejuje.

Išvykas mažeikiškiai mėgsta

Mažeikių miesto ir rajono gyventojai aktyviai dalyvavo rugsėjo 20–22 vykusiuose Europos paveldo dienų renginiuose.
Pasak Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausios specialistės paveldosaugai Rūtos Končiutės-Mačiulienės, visas tris dienas į renginius Plungės, Mažeikių bei Šilalės rajonuose mažeikiškius vežęs 53 vietų autobusas buvo pilnas. Vadinasi, galimybę keliauti ir pažinti savo bei kaimyninius rajonus turėjo 150 žmonių.
15 mažeikiškių į išvykas važiavo visas tris dienas. Vienas tokių – balėniškis gimnazistas Martynas Balsys. Vaikinas sakė, kad jam patinka keliauti, įdomu pažinti Lietuvos miestus bei miestelius. O dar smagiau, kad organizuojamos nemokamos išvykos.
Daugiau informacijos apie mūsų rajono kultūros paveldo objektus, apie organizuojamus renginius kultūros paveldo temomis galima rasti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Mažeikių krašto kultūros paveldas“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto