Festivalio pradžios laukiama ir su jauduliu, ir su viltimi

Nuotraukoje – akimirka iš ankstesniais metais vykusio tarptautinio Mažeikių meno festivalio.

Šįvakar (rugsėjo 17 d.) Mažeikių kultūros centre vyksiantis muzikinis spektaklis „Tabulas musica“ bus pirmasis 15-ojo tarptautinio Mažeikių meno festivalio renginys.
Iki pat spalio pabaigos įvairiose mūsų miesto bei rajono kultūrinėse erdvėse skambės aukščiausio lygio atlikėjų muzika, vyks spektakliai.

Renginiai vyks įvairiose erdvėse

Festivalio organizatoriai sudarė turiningą programą, kurioje numatyta 14 renginių – spektaklių, klasikinės, sakralinės muzikos, džiazo koncertų.
Jie vyks ir žiūrovams, klausytojams jau įprastose vietose – Mažeikių kultūros centre, Šv. Pranciškaus Asyžiečio, Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčiose, Renavo dvare. Ir kiek netikėtoje – Mažeikių geležinkelio stotyje.
Nors pirmąjį festivalio renginį mažeikiškiai išvys šį vakarą, oficialiai festivalis bus atidarytas pirmadienį vyksiančio koncerto „Kai širdis šoka tango“ metu.

Balansuoja tarp žinomo ir nežinomo

Džeraldas Bidva sakė, kad visada norisi žiūrovams parodyti, kad menas – labai plati sąvoka, o nauji, mažiau matyti dalykai nėra prastesni nei tai, kas aišku, žinoma, matyta.

Tarptautinis Mažeikių meno festivalis šiemet – jubiliejinis. Pastaruosius penkerius metus jo meno vadovo pareigas eina iš Mažeikių kilęs smuikininkas, Lietuvos kamerinio orkestro primarijus Džeraldas Bidva.
„Santarvės“ pašnekovas sakė, kad kasmet po festivalių džiaugiasi jo renginiuose apsilankiusiais žmonėmis. Jam džiugu, kai renginiai pavyksta, o žmonės iš jų išsineša pakilias emocijas.
Pasak D. Bidvos, jam, kaip meno vadovui, mąstant apie festivalio programą, ją sudarant, tekdavo ir vis dar tenka balansuoti tarp aiškaus, visiems suprantamo ir rečiau matomo meno.
Festivalio meno vadovas pasakojo, kad jį labai domina publikos reakcija į kažką kitokio, mažiau matyto, girdėto.
„Tai vadinama šiek tiek rizikingu auklėjimu. Arba bandymu publiką paprovokuoti, bandymu parodyti, kad menas yra labai plati sąvoka, ir nebūtinai tai, kas aišku, visada yra geriau. Norisi parodyti daugiau simbolių, daugiau prasmių, o kartu ir suteikti žmonėms džiaugsmo“, – kalbėjo D. Bidva.

Pradžios laukia su jauduliu

Lietuvos kamerinio orkestro primarijus Mažeikių publikos neišskiria kaip kitokios, turinčios savitų poreikių.
„Mažeikiškiai nuoširdžiai viską priima, atsistoję ploja atlikėjams – net Vilniuje to nebūna.
O šiaip, vienintelis dalykas, ko publikai reikėtų laukti iš tarptautinio Mažeikių meno festivalio, yra tai, kad jo renginiai bus pristatyti plačiau, nei telpa į sąvoką „gražu“, – kalbėjo pašnekovas.
Mažeikiškius ir miesto svečius jis kvietė į festivalio atidarymo koncertą. Jis neabejoja, kad pamatę, kas jų laukia, susipažinę su festivalio programa žmonės į festivalio renginius neabejotinai atvyks. Jie tikrai yra pasiilgę kokybiškų, profesionalių atlikėjų koncertų.
Į klausimą, ar, prieš prasidedant festivaliui, jo meno vadovą vis dar lydi jaudulys, nerimas, D. Bidva atsakė taip: „Tie jausmai nuolat lydi artistus, renginių organizatorius. Šimtaprocentinio atsipalaidavimo, užtikrintumo negali būti, nes ir mūsų gyvenimas yra toks, kad šiek tiek vietos nerimui, jauduliui, neužtikrintumui reikia – iš dalies pats menas iš to susideda.“

Festivalio nebūtų, jei nebūtų žmonių

Remigijus Jokubauskas, kaip ir kiti festivalio organizatoriai, viliasi, kad pandemija nesutrukdys įgyvendinti visko, kas suplanuota.

Mažeikių kultūros centro direktorius Remigijus Jokubauskas įstaigai vadovauja nepilnus metus. Todėl jam šis – 15-asis tarptautinis Mažeikių meno festivalis bus pirmas.
Kita vertus, pasak pašnekovo, garsas apie mažeikiškių festivalį yra jau seniai pasklidęs po Lietuvą ir ne tik ją.
„Be abejonės, žinojau, kad kasmet rudenį Mažeikiuose rengiamas tarptautinis meno festivalis. Džiaugdavausi, kai mano mažeikiškiai bičiuliai su pasididžiavimu pasakodavo, kokie spektakliai, koncertai vyksta Mažeikiuose“, – kalbėjo centro direktorius.
R. Jokubausko nuomone, pusantro mėnesio truksiančio festivalio nebūtų, jei nebūtų Mažeikių miesto ir rajono gyventojų, besidominčių tokio pobūdžio renginiais, jaučiančių malonumą klausytis aukščiausio lygio profesionalų atliekamos muzikos, lankytis spektakliuose.
Kultūros centro vadovas džiaugiasi, kad daugelį metų mažeikiškių puoselėjamą festivalį finansiškai remia Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Išbandymų būna kasdien

Organizuojant festivalį, vykstant jo renginiams, Mažeikių kultūros centro kolektyvas atlieka techninius darbus, stengiasi, kad viskas būtų sudėliota, surikiuota, vyktų laiku ir tvarkingai.
„Organizacinio komiteto branduolys yra festivalio meno vadovas D. Bidva bei jo pavaduotojas Ričardas Grušas. Šie du žmonės – pagrindiniai organizatoriai ir jėga. Mes, visi kiti, tik talkiname, kad būtų užtikrintos erdvės renginiams, kad į Mažeikius atvykusiems atlikėjams būtų sudarytos tinkamos sąlygos kurti šventę“, – kalbėjo R. Jokubauskas.
Pasak jo, įvairūs išbandymai, susiję su atvyksiančių atlikėjų keliamais techniniais reikalavimais, su derinimu, kas ir kada gali atvykti, su muzikantų bei atlikėjų patogumo užtikrinimu, yra kultūros darbuotojų kasdienybė.

Tikisi, kad pandemija festivalio nesugriaus

Didelis išmėginimas organizatoriams yra ir tebesitęsianti koronaviruso pandemija, kasdien besikeičianti susirgimų statistika.
„Labai tikimės, kad festivalis įvyks taip, kaip jis suplanuotas. Tikimės, kad epidemiologinė situacija nepablogės, kad neatsitiks kokių nors blogų dalykų ir žmonės, turintys galimybių pasus, galės dalyvauti renginiuose“, – vylėsi R. Jokubauskas.
Taigi, festivalio renginiuose laukiami žmonės, turintys galimybių pasus. Moksleiviai iki 16 metų įleidžiami, nes galimybių pasai jiems priskiriami automatiškai.
Bilietus į renginius galima įsigyti Mažeikių kultūros centro kasose ir Ticketmarket.lt interneto platformoje.
Nuotr. iš redakcijos archyvo

One Reply to “Festivalio pradžios laukiama ir su jauduliu, ir su viltimi”

  1. mažeikietė parašė:

    Mažų mažiausia neatsakinga rengti festivalius ,kai ligoninės pildosi sergančiųjų .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*