Festivalio šviesoje atšvęstas Plungės bažnyčios jubiliejus

Praėjęs savaitgalis Plungėje buvo ypatingas. Jis pasižymėjo dviem svarbiais įvykiais: po mėnesį trukusio XVIII-ojo tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio renginių, koncertų maratono jo uždanga nusileido ir tai įvyko Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, kuri rugsėjo 24-ąją pasitiko savo 90 metų konsekracijos jubiliejų. Ta proga Plungėje sulaukta garbingų dvasininkijos luomo atstovų, tarp kurių – Popiežaus apaštalinis nuncijus ir Telšių vyskupas, buvo ištarta daug padėkos žodžių. Nusilenkta visiems, kurių pastangomis tiek Plungės bažnyčia, tiek M. Oginskio festivalis sėkmingai gyvuoja ir tęsia savo misiją – yra sielos atgaiva Plungės žmonėms.

Konferencija ir paroda

Šventiniai renginiai pakvietė jau šeštadienį. Rugsėjo 23-iosios vėlyvą popietę Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia laukė tų, kuriems buvo įdomu išklausyti ir išgirsti, kokią istoriją mena Plungėje esantys Dievo namai. Bažnyčioje buvo surengta konferencija „Plungės bažnyčia – neužgęstančios krikščioniškos meilės ir atminties lopšys“ bei pristatyta tokio paties pavadinimo paroda, kurią kuravo Žemaičių dailės muziejaus muziejininkė Danutė Einikienė. Paroda – informatyvi ir įdomi. Jos dėka Plungės bažnyčios istorija – lyg ant delno. Stenduose galima paskaityti apie šios maldos namų statybas, susipažinti su Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios jaunimo choro istorija, prisiminti buvusius ir esamus kunigus, kurie užsiėmė plungiškių sielovada, o tuo pačiu ir prisidėjo prie Plungės bažnyčios saugojimo ir išlikimo. Įdomūs ir parodos eksponatai, tarp kurių – 1789 metus menantis relikvijorius, senieji bažnyčios mūrų raktai ir kt.

Dar prieš pristatant parodą, kaip minėta, jubiliejų mininčioje bažnyčioje vyko mokslinė konferencija. Jos dalyvius pasveikino ir visus plungiškius savo apsilankymu pagerbė Telšių vyskupas J.E. Algirdas Jurevičius. Dvasininkas pastebėjo, jog Plungės bažnyčia – viena didžiausių Žemaitijos regione, tačiau tokios Plungei ir reikia, nes čia renkasi didelės širdies žmonės. „Bažnyčia yra ne pastatas, o jūs, brangūs žmonės, jūs esate gyvoji bažnyčia“, – kalbėjo vyskupas, linkėjęs ir toliau plungiškiams stiprinti savo meilę bažnyčiai.

Vyskupas atliko ir dar vieną svarbią misiją – pašventino neseniai restauruotą Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios sakyklą.
Konferencijos metu pranešimus skaitė plungiškis, Tauragės parapijos klebonas, Kanonų teisės dėstytojas, Bažnytinio teismo teisėjas, MRU teisės doktorantas, VDU Katalikų teologijos fakulteto bendradarbis. kun. dr. Marius Venskus („Sakrali Plungės bažnyčios erdvė. Laisvės palaima ir laisvės našta“), monsinjoras, Klaipėdos universiteto teologijos prof. dr. Arvydas Ramonas („Dievo paieškos XXI amžiuje: nuo tamsiosios nakties iki džiaugsmo šviesos“), Telšių vyskupijos kurijos archyvarė Elvyra Spudytė („Koplytėlės Plungės rajone“).

Iškilmingos šv. Mišios

Išaušęs sekmadienis liudijo tikrąją Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios 90-ojo jubiliejaus dieną. Iškilios datos minėjimas prasidėjo iškilmingomis šv. Mišiomis, kurių metu melstasi už kunigaikščius Mariją ir Mykolą Oginskius, prelatą Povilą Pukį, kanauninką Vincentą Gerulaitį ir visus geradarius, prisidėjusius prie Plungės bažnyčios statybos, jos išsaugojimo. Šv. Mišioms vadovavo garbingas svečias – Popiežiaus apaštalinis nuncijus Petar Antun Rajič. Savo apsilankymu plungiškius pagerbė ir buvęs parapijos klebonas Donatas Stulpinas.

Į Plungę atvykusį nuncijų ir parapijos dvasininkus bei tikinčiuosius sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis: „Šiandien mūsų Šventovė ne tik sutvarkyta ir išpuošta, ją puošia ir žmonės, kurie čia susirinkę. Žmonės, savyje turintys gilų tikėjimą, ir savo darbais, pagalba, ir rūpesčiu prisidedantys prie to tikėjimo ir prie mūsų Šventovės išlaikymo. Gerbiamas nuncijau, man, kaip Savivaldybės vadovui, labai malonu jausti ypatingą Jūsų globą, esame dėkingi Jums už parodytą dėmesį plungiškiams, žemaičiams, už nuolatinį dėmesį visos Lietuvos žmonėms. Dievo palaimos Jums!“.

Ypatingos padėkos iškilmingų pamaldų metu sulaukė jau ketverius metus Plungės bažnyčioje triūsiantis restauratorius Vidmantas Vaitkus – apaštalinis nuncijus jam įteikė Popiežiaus palaiminimą.

Festivalio baigiamasis koncertas

Vakarop Plungės bažnyčioje suskambo muzika: surengtas koncertas, kuris vainikavo dvi iškilias progas: Plungės bažnyčios jubiliejų ir XVIII-ąjį tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį – būtent šeštadienį Plungės maldos namuose šis mėnesį trukęs kultūros reiškinys nuleido savo uždangą.

Finaliniame festivalio koncerte puikius kūrinius plungiškiams ir miesto svečiams dovanojo Lietuvos kamerinis orkestras (vadovas Sergėjus Krylovas), valstybinis choras „Vilnius“ (vadovas Artūras Dambrauskas) ir solistai Elzė Liškauskaitė (sopranas), Emilija Bukytė (mecosopranas), Giedrius Gečys (tenoras), Alfredas Miniotas (bosas). Dirigavo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro garbės dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, Plungės garbės pilietis profesorius Juozas Domarkas. Koncertą vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis.

Dar prieš suskambant muzikai, ypatingo dėmesio ir pagarbos sulaukė maestro Juozas Domarkas, kuris nuo pat pirmojo festivalio yra jo meno vadovas, – renginyje dalyvavęs Popiežiaus apaštalinis nuncijus Petar Antun Rajič jam įteikė Popiežiaus palaiminimą.
„Džiugu, kad prieš save šiandien turim Plungės vaiką, kuris gaus Popiežiaus palaiminimą už visą tai, ką jis nuostabaus padarė Plungei, Lietuvai, visam pasauliui. Tebūnie jis įkvėpimas jaunajai kartai“, – kreipdamasis į J. Domarką kalbėjo apaštalinis nuncijus.

Žiūrovų aplodismentai po koncerto netilo. Kaip pastebėjo A. Klišonis, Tarptautinis Mykolo Oginskio fetsivalis nesibaigia – daroma tik pertrauka iki kitų metų.

Daiva GERIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto