Festivalis – po didingųjų dvarų skliautais. Dievui ir žmonėms

Dirigentas Martynas Staškus

Jei prašytumėt poros žodžių apie I-ąjį Žemaitijos dvarų muzikos festivalį, tuomet tai – duoklė Žemaitijai! O jei truputėlį išsamiau? Jei išsamiau, tuomet tai duoklė šiam kraštui ir jo dvarams, kuriuose šimtus metų į vieną sodrią akvarelę liejosi iškilių asmenybių gyvenimai, didinga aristokratiškoji kultūra ir giliai šaknis įleidusios valstietiškos tradicijos.
Sakysit: kokios ten asmenybės, kokia ten kultūra, kai kraštas – taip ilgai nepasidavęs krikščionybei ir taip toli nuo Vienos, Varšuvos ir net Vilniaus? Klystat! Atstumas gal ir nemenkas, bet išsilavinimu, dvasingumu ir vertybėmis Žemaitijos dvarai Vakarams nenusileido: ši kultūriškai derlinga žemė gimdė, augino ir ugdė išskirtinius vyrus ir moteris, talentingus kūrėjus, nacionalinio ir tarptautinio meno skleidėjus, nevengusius darbo ir įsipareigojimų, nestokojusius tikėjimo kultūra bei menu ir dar – degusius aistra kūrybai.
Skeptikas suabejos: na na, kas jau tie didingieji ir kultūringieji, kurioje Žemaitijos troboje jie gyveno? Atsakome: asmenybių, pirkusių čia dvarus, stačiusių juose puikiausius rūmus ir puoselėjusių juose tokią kultūrą, kuri nė per nago juodymą nenusileido Vakarams, šiame krašte tikrai netrūko! Vienas jų – Plungės dvaro savininkas Mykolas Oginskis, kitas – Renavo dvarą valdęs baronas Mikalojus Antanas Rionė, trečiasis – Palangos ir dar 26 dvarus turėjęs grafas Jonas Juozapas Tiškevičius… Visi jie ne tik žemes valdė, ne tik grūdą, bet ir kultūros sėklą į jas sėjo. Sėklą, kurios duoti vaisiai net per šimtmečius savo saldumo neprarado – ir dabar, vos pasiilgę to kultūros skonio, vis traukiame į Plungės, Renavo, Palangos dvarus, į jų rūmus ir parkus, kur ir sienos, ir šimtamečiai medžiai ta – anų laikų – dvasia persmelkti.
Pasakykit, kokio saldumo turi būti tas nektaras, kuris iki šiol mus, šiuolaikinius žmones, lyg bites į senuosius dvarus vilioja? Peno mintims ir sielai juose tikrai netrūksta: vieną traukia galimybė bent jau akimis pažinti anų amžių architektūrą, kitą – noras prisiliesti prie dvariškos kultūros, trečią – atgaivinti istorinę atmintį, įsivaizduojant skambančius polonezus, šokamus menuetus, skrybėlėtas damas ir joms asistuojančius džentelmenus. Mums, įspraustiems į kur kas paprastesnį ir skubėjimo užgožtą gyvenimą, dvaras kelia ypatingai šviesias asociacijas: ponios ir ponai gyvena dvasiniame komforte, gamtos ir kultūros dermėje, lėto bendravimo gausoje… Būtent tokios dvasinės atgaivos ilgesys ir yra tas magnetas, kuris mus traukia į dvarus. Į ten, kur laikas ne bėga, o slenka, kur buvimas, mąstymas, bendravimas net klampus nuo… ramumo.
Pasinerti į dvarišką dvasią kvies ir šis festivalis, kurio koncertai vyks trijuose Vakarų Lietuvos dvaruose: Oginskio rūmuose Plungėje, Renavo dvaro sodyboje ir Tiškevičių rūmuose Palangoje. Tad šįkart nektaras saldus dvigubai – su galimybe dvaro aplinkoje pabūti ir įstabią muziką į save įsileisti… Jau jaučiat jo skonį?

Atidarymas – Oginskio rūmuose su Sandra Janušaite ir Martynu Staškumi

„Tiek pasirenkant artistus, tiek festivalio spektaklius, idėja buvo sekti paskui pėdsaką, paliktą tų iškilių vizionierių vyrų ir moterų iš praeities. Scenoje išvysime Lietuvos ir užsienio menininkus, kurių pasirodymai džiugina skirtingų pasaulio šalių žiūrovų akis ir širdis. O jų repertuare – Lietuvos autorių ir kitų šalių – Prancūzijos, Italijos, Argentinos, JAV – kompozitorių kūriniai. Platus jų spektras pateisinamas festivalio įkvėpėjų – praeities vyrų ir moterų – mentalitetu, kultūra ir interesais – juk jie buvo laiko ribų nepaisę tarptautinio mąstymo kosmopolitai. Tad tai lyg veidrodyje atsispindės ir šiame festivalyje“, – pristato festivalio meno vadovas Donato Ravini.

Scenoje išvysime Lietuvos operos pasididžiavimą sopraną Sandrą Janušaitę.

Festivalio pradžiai – didžiajai operos tradicijai skirta fiesta: scenoje išvysime Lietuvos operos pasididžiavimą sopraną Sandrą Janušaitę, lydimą kamerinio orkestro su dirigentu Martynu Staškumi. „Išskirtinės dramatiškų vaidmenų interpretatorės nuo Butterfly iki Tourandot, nuo Tosca iki Manon Lescaut pasirodymas su garsiausiomis ir gražiausiomis Puccini arijomis ir pasaulio repertuaru publikai padovanos neįkainojamą dovaną“, – žada artistų koordinatorė Rūta Blaškytė.
Atidarymo koncertas vyks birželio 26 d. Oginskio rūmų Plungėje terasoje arba žirgyno salėje.

Kunigaikščio nuopelnai netilptų ir ant jaučio odos

Kunigaikštis Mykolas Oginskis (1849–1902), garsios Rietave rezidavusios Oginskių giminės palikuonis, yra tas didikas, prieš kurį tikrai verta ne tik kepurę nukelti, bet ir galvą nulenkti. Ir kuo gi jis toks nusipelnęs? Žinot, nuopelnų tiek, kad ir ant jaučio odos netilptų. Vardijam: 1873-iaisiais, būdamas vos dvidešimt ketverių, įsigijo Plungės dvarą (ir visą miestelį), davęs valią išmonei ir piniginei, savo pirkinį jis pavertė rezidenciniu dvaro ansambliu, kuris ne tik tapo vienu įspūdingiausių architektūrinių kompleksų Lietuvoje, bet ir buvo žymus tuo, kas jame vyko. Prašote konkrečiau? Taip… Toli, oi, kaip toli sklido garsas apie šio dvaro kultūrines ir muzikines tradicijas, apie čia gimusią nematytą-neregėtą pažangą mokslo, švietimo, ūkio, socialinėje srityse. Įsiklausykit: architektūra, kultūra, pažanga… Na, o žvelgiant iš nūdienos perspektyvos vienas įstabiausių dalykų – kad kunigaikščio įsteigtoje dvaro orkestro mokykloje trejus metus mokėsi pats Mikalojus Konstantinas Čiurlionis! Vėliau, M. Oginskiui įžvelgus didį talentą ir dosniai atvėrus piniginę, jaunojo genijaus keliai nusidriekė Vakarų pusėn – į mokslus Varšuvoje ir Leipcige.

„Įspūdinga ir labai įkvepia tai, kad ir šiandienos Žemaitijos verslininkai yra aktyvūs kultūros rėmėjai, vertinantys muziką, meną ir jo teikiamą naudą žmogui. Savo paprastu ir šiltu bendravimu, konkrečia pagalba jie tęsia praeities verslininkų tradicijas. Esame nepaprastai dėkingi festivalio mecenatui AB „ORLEN Lietuva“, kompanijoms „Šiaulių bankas“, „Plungės lagūna“, „Plungės šaltis“, „Marmo Arc“, „Vyšnių dvaras“, „Universe group“, „Jubana“, „Mažeikių šilumos tinklai“ už pasitikėjimą ir finansinę paramą. Tikimės, kad šis festivalis įsilies į vasaros renginių pynę Vakarų Lietuvoje, džiugins Dievą ir žmonių širdis“, – dėkoja projekto vadovė Vigailė Karpavičiūtė.

Šeši festivalio renginiai suplanuoti birželio-rugpjūčio mėnesiais atvirose erdvėse – terasose su nuostabiomis panoramomis į parkus ir rožynus. Visi pasirodymai skelbiami organizatoriaus ir partnerių interneto svetainėse. Bilietus galima įsigyti prieš kiekvieną koncertą renginio vietoje, bilietai.lt ar rezervuoti telefonu. Daugiau informacijos: www.klasikosdegustacija.lt/festivalis/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto