Fluoridai vandenyje – neišsprendžiama problema?

Dalis rajono gyventojų ne vienerius metus geria fluoridais persotintą vandenį, o už jį moka tiek pat, kiek ir kiti. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Nuo praėjusių metų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba reikalauja, kad vartotojams būtų pateikiama informacija apie geriamajame vandenyje padidėjusius cheminių elementų kiekius, kurie gali pakenkti sveikatai.
Mūsų rajono kai kurie gyventojai geria fluoridais persotintą vandenį, tačiau tokia informacija nuo jų slepiama.

Viršija koncentraciją  

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad daugiau kaip 78 tūkst. Lietuvos gyventojų iš vandentiekio gauna fluoru persotintą geriamąjį vandenį. 
Fluoras nustatytą ribą viršija 103 vandenviečių tiekiamame geriamajame vandenyje dalyje Klaipėdos, Kretingos, Palangos, Šiaulių, Raseinių, Telšių, Mažeikių, Skuodo ir Kelmės savivaldybių esančių vandenviečių.
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios specialistės-maisto produktų inspektorės Elenos Basokienės duomenimis, mūsų rajone fluoridų norma viršyta Sedos, Kalnijų, Rubikų ir Plinkšių vandentiekių vandenyje. Jeigu leistina fluoro koncentracija geriamajame vandenyje gali būti 1,5 miligramo viename litre, tai šiuose šachtiniuose gręžiniuose ji siekia nuo 2,3 iki 2,56. Blogiausia padėtis yra Sedoje.
Visi keturi vandentiekiai priklauso UAB „Mažeikių vandenys“.

Reikalaujama pranešti vartotojui

 

Kadangi padidėjusi fluoridų koncentracija kenkia sveikatai, nuo praėjusių metų vandens tiekėjui sugriežtinti reikalavimai: privaloma visus vartotojus informuoti apie padidėjusį fluoridų kiekį – kad gyventojai galėtų apsisaugoti nuo jų poveikio.
„Mažeikių vandenų“ direktorius Pranas Trakinis praėjusių metų pradžioje „Santarvei“ tvirtino jokių problemų dėl šio reikalavimo neįžvelgiąs. Esą tose keturiose kaimo vietovėse abonentų nėra tiek daug, o kitur vandentiekio vanduo geras.
Direktorius tada aiškino, kad jau pasiruošta gyventojams, vartojantiems fluoruotą vandenį, pranešti apie tyrimo rezultatus: esą išspausdinti pranešimo lapeliai, juose įrašyta ne tik nustatyta fluoridų koncentracija, bet ir šio cheminio elemento poveikis įvairaus amžiaus žmonėms.
Buvo teigiama, kad pranešimus išnešios „Mažeikių vandenų“ kontrolieriai arba jie bus išplatinti per paštą.

Gyventojai norėtų žinoti 

Maisto ir veterinarijos tarnybos maisto inspektorė E. Basokienė, kalbėdama su „Santarve“, buvo įsitikinusi, kad „Mažeikių vandenys“ vykdo reikalavimą informuoti vartotoją. Ji bendrovės paruoštą informacinį pranešimą kaip pavyzdį netgi siuntusi į Vilnių. Inspektorė pasidžiaugė, kad gyventojams pateikiama ne tik vandens tyrimo rezultatų kopija, bet ir surašyta nemažai patarimų, kaip saugotis nuo fluoridų poveikio.
„Santarvė“ pabandė išsiaiškinti, ar tikrai gyventojai žino, kad jie geria fluoridais persotintą vandentiekio vandenį.  

Rezultatas nustebino. Apie tai skaitykite „Santarvės“ laikraščio ketvirtadienio numeryje.

10 Atsakymų į “Fluoridai vandenyje – neišsprendžiama problema?”

 1. JANINA parašė:

  Mažeikių miestas turi gana gerą vandens kokybę.o dėl fluoridų kiekio ir kitokių žmogaus organizmui nepageidautinų priedų nepergyvenu,nes pasistačiau itališką valymo įrenginį (telpa po kriaukle) ir vandenėlis maistui ir gėrimui išsifiltruoja į atskirą 5 Ltr talpą.kas 4-6 val.

 2. DONATAS parašė:

  D.Šideikienė skundžiasi,kad”Mažeikių miesto gyventojai,gyvenantys netoli geležinkelio……”.norėjo,bet negavo bla-bla,bla-bla.Kiek man žinoma pati Šideikienė gyvena netoli geležinkelio vienoje iš gatvių ir matyt gindama savo privačius interesus užsinorėjo,kad jai iš krano bėgtų ale mineralinis vanduo “Tichė”Tai aš einu į parduotuvę ir nusiperku to mineralinio arba pagerinto vandens,bei neverkšlenu.

 3. virga parašė:

  Pasmus puikus vanduo..

 4. mažeikietis parašė:

  Taip tankiai Daiva pradėjo minėti A.Tenio pavardę.Pavasaris dar toli,o ji matyt įsimylėjo…….laikas nuo laiko vis prisimindama oponentą,nors mes patys puikiai žinom,kad meras yra geras, žmogus.

 5. HI,hi parašė:

  O, labai išmananti Š pasriūbavo.ale trata bele trata.Pagal Š viskas turi būti čia ir dabar.nesvaiguliuok,viskam savas laikas ateina ir ateis be Š pagalbos.

 6. Daiva Šideikienė parašė:

  ,, Kokybisko geriamojo vandens problema reikia spresti arba individualiai arba centralizuotai…”
  Mažeikių miesto gyventojus, gyvenančius netoli geležinkelio, atitinkamo projekto vykdytojai paliko be centralizuoto geriamojo vandens ir nuotekų įvedimo.
  Gyventojai nori ,kad vanduo būtų teikiamas centralizuotai , tačiau gavosi taip kaip visada- gyventojų pasipiktinimu dėl tokio ES PROJEKTO įvykdymo. Neaišku ar vamzdžių pritrūko nupirkti už ES pinigų, ar projektuotojai blogą regėjimą turėjo , na tiesiog toje gatvėje ne visus namus matė .Gal dar kas nors projekto vykdytojams surtukdė nutiesti vandentiekio ir nuotekų vamzdžius iki gyvenamųjų namų , kuriuose yra gyventojai pageidaujantys visa tai turėti.? Kažkodėl tai nei merui A.Teniui, nei B.Kryžiui nerūpi.

 7. Vardas (privalomas) parašė:

  Gal ponia Macijauskienė pasijudins ir pasirūpins žmonių sveikata, o gal seniai laikas į pensiją.

 8. Vardas (privalomas) parašė:

  Kokybisko geriamojo vandens problema reikia spresti arba individualiai arba centralizuotai. Pagal Europos Sajungos reikalavimus, problema sprendziama centralizuotai, o geriamasis vanduo VISOSE gyvenvietese privalo buti tiekiamas centralizuotai. Tam numatytos atskiros vandenizavimo programos. Jokiu ten sulinuku ir nitratu. O siuo atveju kalbama ne apie E620. Cia fluoras – stipriausias oksidatorius. Kas atlygins sveikatos problemas kai tokiu atsiras? Kas apmoka kvepavimo ligu saskaitas Mazeikiu rajone?

 9. Ginutis parašė:

  Gimtinės nepasirinksi.O jeigu nepatinka vaduo iš vamzdžio,tai reikia:papildomai filtruoti savo sąskaita(Įrenginys apie 2000Lt),negerti vietinio vandens,išsikasti savo šulinį arba pakeisti gyvenamąją vietą ir problema išspręsta

 10. pasipiktines parašė:

  tai gal nurežkim vandens kubo kainą kokiais 0,90 centų? NE TIEK JAU IR DAUG.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*