Folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ – festivalyje Portugalijoje

Kas dažniausiai siejama su Portugalija? Futbolas, kurio Mozė yra C. Ronaldo? Gamta? Įspūdingos bažnyčios? Miestų gatvės, kur ant namų sienų gausu spalvotų detalių, margų glazūruotų plytelių, puoštų geometriniais, augaliniais ar siužetiniais elementais? Vietinė virtuvė? Vynas? Desertai? Tikriausiai viskas kartu. Kalbant apie portugalų tapatybę, didžiulį vaidmenį atlieka jų tautinis kostiumas. Tautiniai drabužiai yra spalvingi ir įvairūs.

Liepos–rugpjūčio mėnesiais Portugalijoje, įvairiuose regionuose, organizuojama gausybė folkloro festivalių. Viename iš tarptautinių folkloro festivalių „Mund‘Art“ po dvylikos metų pertraukos Lietuvai vėl atstovavo Ritos Macijauskienės ugdomi Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ jau kitos kartos jaunuoliai.

Tarptautinis folkloro festivalis „Mund‘Art“ vyko Fanzereso mieste ir yra organizuojamas 43 metus. Į šių metų festivalį buvo pakviestos Lotynų Amerikos šalys: Bolivija, Čilė, Meksika, bei atstovai iš Europos – Lenkijos, Makedonijos, Italijos. Visi renginio svečiai pasirodė gausybėje koncertų ne tik Fanzereso mieste, bet ir kituose Portugalijos regionų miestuose: Fafėje, Viana do Kastele, Baroselase, Santa Marta de Portuzele. Koncertuojant įvairiuose Portugalijos folkloro festivaliuose sudaroma galimybė dalyviams plačiau susipažinti su šalies kultūra, gamta, miestų architektūra ir tradicine virtuve. Didžiausią įspūdį paliko koncertai Fafės ir Santa Marta de Portuzelo miestuose, ypatingai atspindinčiuose šalies tradicinę kultūrą, senąją architektūrą.

Daugiau nei keturių dešimtmečių festivalių patirtis rodo, kad tradicinė kultūra yra viena didžiausių ir geriausių vienybės jungčių, atskleidžiant šalies istoriją per savo žmones. 2022 m. „Mund‘Art“ festivalio organizatoriams buvo pateikta 18 paraiškų, iš kurių tik 7 šalių atstovai gavo teisę pristatyti savo šalies folklorą. Todėl vien žinia, kad esi pakviestas atstovauti visam Baltijos regionui, yra didžiulė garbė ir pripažinimas „Čiučiuruks“ kolektyvui. Festivalio programoje – per 10 renginių: tradicinio dainavimo, bažnytinio giedojimo, šokio ir muzikavimo tradicijas tęsiančių užsienio svečių folkloro ansamblių koncertų. „Čiučiuruks“ įvairiuose Portugalijos miestuose pristatė 7 koncertinius pasirodymus.

„Mund‘Art“ festivalio organizatorių nuostata, kad po sunkaus darbo būtina ir kultūrinė programa, nudžiugino visus dalyvius. Iš anksto „Čiučiuruks“ jaunuoliai kruopščiai susiplanavo kultūrinę programą aplankant ne tik Porto miesto turistinius objektus – pabuvo prie Atlanto vandenyno, aplankė miestą Aveirą, kartais vadinamą portugalų Venecija, seniausią Portugalijos miestą Bragą, vaizdų akims paganyti kupiną Gondomarą.

Tradicinė kultūra – folkloras – yra unikalus kultūros reiškinys, kuris prisideda prie šalies atstovavimo įvairiose tarptautinėse arenose. Tokia atsakomybė tampa neišdildoma ir prasminga „Čiučiuruks“ jaunų žmonių, kaip asmenybių, augimo ir savivertės ugdymo dalimi. Juk atstovauti Lietuvai ir savo gimtajam kraštui Žemaitijai nėra taip paprasta. Tam reikia užsispyrimo, ryžto, gebėjimų bei ilgų metų triūso, kad galėtum didžiuotis, jog esi Lietuvos dalelė, savo šalies tradicinės kultūros grožio puoselėtojas, savo tapatybės kūrėjas.

2023 metai „Čiučiuruks“ dalyviams tikrai buvo gana sunkūs, bet kartu ir turiningi dalyvaujant įvairiuose konkursuose, iš kurių į gimtąjį miestą parvežti laureatų vardai, organizuojant XIII tarptautinį vaikų ir jaunimo folkloro festivalį „Aš pasiejau vėina popā“ Telšiuose, muzikuojant tradicinėje žemaičių etnomuzikavimo meistriškumo stovykloje „Kumykštielis“, atstovaujant Lietuvai festivalyje Portugalijoje.

2024-aisiais laukia dar didesni iššūkiai: 35-ieji „Čiučiuruks“ kūrybinės veiklos metai, Dainų šventė, etnokultūrinės stovyklos, koncertai ir… atstovavimas Lietuvai tarptautiniuose festivaliuose Italijoje.

Visą rugsėjo mėnesį Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ kviečia naujus narius prisijungti prie „Čiučiuruks“ aktyvios, visapusiškos veiklos. Jei viduje jauti, kad nori pažinti savo šaknis, gimtąjį kraštą puoselėdamas jo tradicijas, pasiryžti eiti kultūros keliu, tada šis kolektyvas tau suteiks visas galimybes tapti laiko patikrinto kūrybingos bendruomenės pavyzdžio dalimi.

Vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto