Pirmadienį baigėsi balsavimas dėl konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ nugalėtojų. Konkursui buvo pateikta dešimt geriausių šalies moksleivių darbų.
Gabijos gimnazistų filmas „Mano sūnėnas – išgelbėtas berniukas“, preliminariais duomenimis, atsiliko tik nuo kuršėniškių moksleivių projekto „Nors moteris, bet karžygys dvasia“.
Dalyvaus pilietiškumo pamokoje
Konkursą „Praeities stiprybė – dabarčiai“ jau aštuntus metus organizuoja Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Kultūros ministerija ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas. Konkurse dalyvavusių šalies mokyklų komandos siekė kūrybiškai papasakoti jaudinančius, tačiau jau galbūt primirštus, o kai kuriems – net nežinomus mūsų šalies laisvės kovų istorijos momentus.
Šių metų konkurso antrajame etape balsavimui buvo pateikta dešimt geriausių šalies moksleivių darbų.
„Vien patekimas tarp dešimties geriausių konkurso projektų mums garantavo kelionę į sostinę – kiekvieną savaitę po dvi komandas iš dalyvavusių antrame etape vyko į pilietiškumo pamoką.
Penktadienį mūsų gimnazistų kūrybinė grupė ir būrys jaunųjų gimnazijos šaulių – iš viso 28 žmonės – vykstame į sostinę, kur vyks užsiėmimas Valstybės pažinimo centre. Po to mūsų laukia pažintis su Vilniaus universitetu, po ekskursijos po universitetą būsime pagerbti Istorijos fakultete, vėliau dalyvausime Karo akademijos atvirų durų dienoje ir mums bus surengtas edukacinis užsiėmimas akademijos lazerinėje šaudykloje“, – „Santarvei“ pasakojo viena iš projekto iniciatorių, Gabijos-Sodų šaulių būrio vadovė Rima Skrodenytė.
Atliks balsų auditą
Praėjusiais metais Gabijos gimnazijos moksleivių komanda debiutavo konkurse „Praeities stiprybė – dabarčiai“ – pateikė konkursui filmą „Mano senelis – rinktinės savanoris“, kuris pelnė 2 421 žiūrovų palaikymo balsą ir tapo konkurso nugalėtoju.
Šiemet balsavimas vyko iki pirmadienio vidurnakčio. Preliminariais duomenimis, daugiausia balsų (3 858) surinko kuršėniškių projektas, Gabijos gimnazistų projektas, sulaukęs 3616 balsų, pelnė antrą vietą, trečią – Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos projektas „Neįteikti atestatai“ (2764 balsai). Duomenys kol kas preliminarūs, nes atliekamas balsų auditas ir bus atmesti balsai, kurie buvo nesąžiningai sugeneruoti panaudojant kompiuterinę programinę įrangą.
Pasak R. Skrodenytės, džiugu, kad gimnazistų darbas pateko tarp trijų geriausių. Laimėtojai bus apdovanoti, pernai mažeikiškių kūrybinei grupei buvo įteiktas piniginis čekis laisvalaikio prekėms bei paslaugoms įsigyti.
Tikslą pasiekė
Gabijiečių sukurtas filmas „Mano sūnėnas – išgelbėtas berniukas“ – tai istorija apie mūsų rajone Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėtą žydų berniuką, kuris užaugęs tapo žinomu Lietuvos poetu, daugelio dainų tekstų autoriumi, vertėju Alfonsu Bukontu.
Filmu pagerbti berniuką nuo mirties gelbėję trys Pasaulio teisuoliai: kunigas Vaclovas Martinkus, Jeronimas ir Marija Bukontai, kurie buvo apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais. Šiuo apdovanojimu taip pat pagerbti Zenonas ir Kotryna Šulcai bei Emilija Lauraitienė, prisidėję prie šio didvyriško poelgio.
Filmo siužetinė linija buvo paremta M. Bukontienės sesers K. Šulcienės prisiminimais, užrašytais Židikuose 1976 metais.
„Manau, filmas savo tikslą pasiekė – kai kurie jį peržiūrėję vaikai tik dabar sužinojo apie genocidą ir Holokaustą. Jų klausimas buvo, kodėl tuo metu grobė vaikus, nesuprato, kodėl pavojus grėsė vien dėl to, kad jie buvo žydai. Mes norėjome parodyti, kad ir tarp mūsų, lietuvių, buvo ne tik tie, kurie talkino žudynėse, bet ir tie, kurie įvykdė neprilygstamą žygdarbį – neliko abejingi ir, rizikuodami ne tik savo, bet ir artimųjų gyvybėmis, ištiesė pagalbos ranką nekaltai persekiojamiems ir žudomiems žmonėms“, – teigė viena iš projekto autorių.