Geriausio lygos trenerio titulas pelnytas sunkiu darbu

Aloyzas Rudys turėjo ką pasakyti žaidėjams ne tik treniruočių metu, bet ir per rungtynes. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Geriausiu praėjusių metų Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) teneriu pripažintas mažeikiškis krepšinio specialistas Aloyzas Rudys. Jo vedama komanda šį sezoną laimėjo 27-erias rungtynes, pralaimėjo tik septynerias ir iškovojo NKL „auksą“.


Teko galvoti apie permainas

Penkiasdešimtmetis krepšinio specialistas dirbo Mažeikių „Ekspromto“ bei „Naftos“, Šiaulių „Šiaulių“, Klaipėdos „Neptūno“ ir „Mažeikių“ krepšinio komandų vyriausiuoju treneriu. Laimėtas ne vienas apdovanojimas, tačiau geriausio lygos trenerio titulas – pirmasis. 
„Komandos formavimas vyksta gana paprastai – iš pradžių atsižvelgi į turimus pinigus, atsisėdi su komandos vadovais, ir prasideda – ką atsimeni iš praėjusio sezono, prisimeni, kas paliko didžiausią įspūdį, pažiūri, ką turi iš senosios sudėties.
Reikia būti teisingam, bet po tokio nesėkmingo sezono, kai iškritome net aštuntfinalyje, nors žaidėjams buvo sudarytos geros sąlygos, nori nenori teko galvoti apie dideles permainas. Todėl prieš šį sezoną nusprendėme, kad darysime patirties ir jaunystės lydinį“, – sezono pradžią prisiminė Aloyzas Rudys.


Lemia kolektyvas 

Čempionatas ilgas, varžybų daug, tad iš pradžių buvo suformuotas 7–8 žaidėjų branduolys. Treneris pasiliko sau rezervą, kad galėtų manipuliuoti sudėtimi. 
„Ką gali žinoti, kas nepritaps prie komandos, kas nerodys tokio žaidimo, kokio tikiesi. Nors atsižvelgi į žaidėjų meistriškumą, daug ką lemia ir kolektyvas – sezono pabaigoje, kai įsigijome du žaidėjus, nors kitų trenerių atsiliepimai apie juos buvo prasti, tačiau jie pas mus atsiskleidė ir užlopė skyles mūsų žaidime ir kolektyve.
Tačiau prie to reikia priprasti – kiekvienais metais būna bent vienas nesusipratimas, bent vienas žaidėjas nerodo to, ko mes iš jo tikimės“, – patirtimi dalijosi  treneris.


Varžovai nesnaudė 

Specialistas pripažino, kad sezono pradžioje, kai komanda pradėjo treniruotis rugsėjo pirmąją, o čempionato startas buvo jau spalį, sudėtis, švelniai tariant, buvo vargana. Pirmenybių startas nebuvo idealus, tačiau komandą papildė Olegas Koženecas, Andrius Mažutis, ir traukinys pajudėjo. Tačiau tas lyderiavimas čempionato metu buvo plonutis kaip pirmasis ledas, ką parodė ir atkrintamosios rungtynės. 
Štai ir pirmasis varžovas atkrintamosiose varžybose – tik šešiolikta komanda „Šilutė“, neturėdama ko prarasti, labai gerai paruošusi namų darbus, išstudijavusi mažeikiškių žaidimą, paspirgino lyderius. Ir su Vilniaus „Statyba“ nesužaista idealiai – pirmosios rungtynės klostėsi labai sunkiai, antrosios buvo jau pralaimėtos, tačiau mažeikiškiai pagavo savo žaidimą ir nusileido tik pritrūkus laiko.
„Trečios rungtynės ir paskutinės Mažeikiuose buvo, manau, pačios gražiausios ir geriausios mūsų sezono rungtynės – idealiai sužaidė visa komanda. Jeigu anksčiau ekipą į priekį trūktelėdavo tai vienas, tai kitas žaidėjas, tai šiose rungtynėse galingai sužaidė visa komanda“, – prisiminė treneris.


Pergales lėmė gynyba 

Jau pusfinalyje mažeikiškiai nudžiugino A. Rudį – Jonavos „Triobet“, vidine drausme, užsivedimu panaši į mūsų ekipą, žaidė stipriai, turi charakterį, todėl garbė buvo įveikti tokią ekipą.  
„Finale fantastiškai sužaidėme trečią ir ketvirtą kėlinukus, tačiau didele dalimi ir patys varžovai leido tai padaryti, galbūt jie, pirmaudami šešiolika taškų, patikėjo pergale. Per pertrauką nieko ypatingo nepasakiau, tik paaiškinau, kad nuėjome ilgą kelią, buvome draugiška komanda, ir apmaudu būtų viską per vieną dieną prarasti, būtina susivienyti ir parodyti charakterį. Pakeitėme žaidimo taktiką, antroje rungtynių pusėje rėmėmės tik dviem deriniais ir leidome varžovams pelnyti per kėlinį po devynis taškus“, – pasakojo A. Rudys.
Pergalės formulė, anot krepšinio specialisto, paprasta – puolimu gali laimėti vienerias ar dvejas rungtynes, gera gynyba – visą čempionatą.


Pasiruošimas vyko skirtingai 

Pasiruošti NKL rungtynėms buvo sunku – jeigu penktadienio rungtynėms dar turi laiko, tai šeštadienio varžovų žaidimo nusibraižai tik gaires ir pagrindinius derinius. Tai didžiulis darbas, kurį padėjo atlikti ir antrasis komandos treneris Vidmantas Bertys. 
„Tenka iš pradžių išanalizuoti savo komandos praėjusios savaitės dvejų rungtynių žaidimą, po to, jeigu vyksta antrasis ratas, peržiūrėti pirmojo rato dvikovą su būsimu varžovu, atskleisti savo žaidėjams varžovų žaidimo braižą, jų žaidėjų individualias savybes. Viską tą sudedame į santraukas, iš vakaro aptariame su žaidėjais, po to analizuojame aikštelėje, kaip aš sakau, pasistumdome pagal jų pagrindinius derinius. Prieš atkrintamąsias varžybas rengdavome net po dvi peržiūras – kaip jie ginasi, kaip puola“, – prisiminė treneris.
Nacionalinėje krepšinio lygoje A. Rudį nustebino (blogąja prasme) Marijampolės „Sūduva“ ir Pakruojo „Meresta“, iš kurių tikėjosi aukštesnių vietų, o maloniai nuteikė debiutantas Plungės „Olimpas“, kuris turėjo gerą starto penketą, bet vien jo pastangų pakilti aukščiau neužteko, Šakių „Zanavykas“ ir, žinoma, Kauno „Žalgiris-2“ – tai yra tos komandos, kurios dirbo daugiau.


Laukia sunkus darbas 

Komandos treneris mano, kad mažeikiškių ateitis priklauso nuo to, kaip pavyks įvykdyti tris Lietuvos krepšinio lygos reikalavimus dėl salės apšvietimo, grindų dangos ir sėdimų vietų. Reikia investuoti į šias sritis, žiūrėti, koks bus biudžetas, o pagal tai ir bus galima rinktis žaidėjus. 
„Į Mažeikius, kaip prie sienos esantį miestą bei debiutuojančią lygoje komandą, sunku prisikviesti žaidėjų, visi nori aukštesnio lygio komandų. Be to, ir žaidėjai moka skaičiuoti pinigus – anksčiau sezonas buvo dešimt mėnesių, dabar aštuoni, o visi nori nenukentėti materialiai. Sezono pradžioje žaidėjų kainos gali būti aukštos, po to kristi, po to vėl kilti, tad kol kas daug neaiškumų“, – svarstė treneris.
A. Rudys norėtų, kad ir iš šios komandos liktų bent keli žaidėjai, tačiau to pasiekti būsią sunku – vieni nori žaisti aukštesniu lygiu, kiti nori išvykti. Tikimasi, kad liks du trys žaidėjai, apie kuriuos ir bus buriama ekipa.
„Aš manau, kad laiko yra, viską sudėliosime, pavyks atlikti numatytus darbus ir mes žaisime LKL“, – optimistiškai pokalbį baigė treneris.

One Reply to “Geriausio lygos trenerio titulas pelnytas sunkiu darbu”

  1. Nelija parašė:

    Alius Rudys tikras savo miesto patriotas. Kurybines sekmes ir stirpybes:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto