Vaikai skatinti geriau pažinti, puoselėti žemaičių kalbą

Nuotr. iš lopšelio-darželio „Žilvitis“
Nuotr. iš lopšelio-darželio „Žilvitis“

2022-ieji paskelbti Žemaičių kalbos metais. Šiems metams paminėti Mažeikių lopšelio-darželio „Žilvitis“ „Tauškučių“ ir „Žiniukų“ grupių vaikai sukvietė tėvelius į šventinį rytmetį „Pasirokoukem žemaitėška“. Renginio tikslas – ugdyti vaikų pilietiškumą, tautiškumą, skatinti pažinti ir puoselėti žemaičių kalbos vartojimą ir jos autentiškumą.

Pasipuošę tautiniais ir piemenėlių drabužiais, vaikai ir mokytojos šventės metu deklamavo eilėraščius, porino trumpus pasakojimus, sekė pasakas, minė mįsles žemaičių kalba. Vaikai susipažino ir įvardijo žemaičių buities daiktus: krūzos (puodelis), abrūsos (rankšluostis), pruosos (lygintuvas), mėnturis (grūstuvas) ir kt., kuriuos žemaičiai nuo seno naudojo buityje. Renginio metu džiugino tai, kad ugdytiniai porino, šmaikštavo ir juokavo žemaičių kalba, atskleisdami smulkiosios tautosakos margo lobyno grožį. Pasiklausę kitų ir patys pasirokavę, „žilvitukai“ žaidė žaidimus, šoko ratelius. Į bendrą ratą pakvietė mamas, tėčius ir visus šventės dalyvius. O po linksmybių visų laukė gardžios vaišės – naminis sūris su medumi, riestainiai, avižiniai sausainiai ir tėvelių iškeptas kvapnus obuolių pyragas.

Nuotr. iš lopšelio-darželio „Žilvitis“

Šventiniame rytmetyje pajutome vienas kito šilumą ir artumą. Juk gera gyventi Lietuvoje, Žemaitijoje, nes čia – mūsų namai, čia – mūsų šeima, čia krykštauja ir šypsosi laimingi vaikai. Spinduliuojančios vaikų akys, noras žaisti, šokti ir būti kartu stiprina vaikų, tėvų ir pedagogų bendrystę ir draugystę, teikia daug džiugių emocijų.

Gyvename Žemaitijoje, tačiau pamirštame žemaitišką kalbą. Vaikams nelengva įsiminti ir tarti žemaitiškus žodžius, suprasti jų reikšmę, todėl skatinkime ir puoselėkime šią gražią ir brangią  kalbą nuo mažumės. Lai nuostabūs kalbos perlai prabyla vaiko lūpomis. Kultūros veikėjas ir humanistas Mikalojus Daukša yra sakęs: „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą… Sunaikink ją – užtemdysi saulę danguje…“

Rita Garalienė
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė
Ilona Juodienė
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto