Grasina nebefinansuoti Ignalinos AE uždarymo

Pristatyta pozicija dėl atominės elektrinės uždarymo finansavimo klausimų. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Lietuvoje viešinčios Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto delegacijos vadovas Michaelis Toireris (Michael Theurer) ketvirtadienį Europos informacijos centre pristatė poziciją dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimo. Jis teigė, kad, jei Lietuva nepaskubės išspręsti komercinių ir techninių ginčų bei toliau vėluos vykdydama uždarymo darbus, bus suspenduotas  paramos teikimo susitarimas.

Lėšos naudotos neefektyviai

„Jei iki 2012 m. liepos 17 d. nebus išspręsti komerciniai ir techniniai ginčai dėl Ignalinos AE uždarymo, EP Biudžeto kontrolės komitetas gali pradėti svarstyti susitarimo skirti lėšų suspendavimą. Bet mes norime išvengti šios situacijos, todėl raginame dar kartą spręsti susidariusias problemas“, – sakė delegacijos vadovas.
M. Toirerio teigimu, būtina tobulinti Ignalinos AE uždarymo projekto finansinio valdymo sistemą, gerinti jo vadybą, nes kol kas procesui skirtos lėšos nebuvo efektyviai panaudotos.
„Jau išleista 457 mln. eurų iš Europos Sąjungos biudžeto iš numatytų 1,1 mlrd. eurų. Vėluojama, nėra progreso ir projekto organizavimas yra neefektyvus (…). Vėluojama beveik ketverius metus. Kodėl nėra geresnio finansinio valdymo? (…) Mes raginame visas atsakingas institucijas pagerinti uždarymo proceso valdymą, nes tolesnis vėlavimas tik paveiks teisę į ES skiriamas lėšas“, – teigė jis.

Negailėjo kritikos

EP delegacijos pirmininkas taip pat pažymėjo, jog sprendimai dėl Ignalinos AE uždarymo turi būti priimti Lietuvoje, o ne Briuselyje.
Delegacijos nariai vieningai sutarė, jog Lietuvai trūksta gebėjimų instituciškai spręsti problemas šalies viduje, čia jaučiamas ne siekis rasti kompromisą, o noras kaltinti skirtingas į procesą įsitraukusias puses.
M. Toireris taip pat pabrėžė, jog EP delegacija atvyko ne teisti Lietuvos, o paraginti baigti darbus, kuriuos Vilnius buvo įsipareigojęs atlikti.
„Jeigu Europos Komisija priims tokį sprendimą stabdyti mūsų finansavimą, tai būtų labai blogas signalas Lietuvai ir užsienio investuotojams“, – pažymėjo europarlamentaras Zigmantas Balčytis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto