Grūdų augintojai nesitiki susižerti didelio pelno

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nors javapjūtė dar tik prasidės, grūdų augintojai nesitiki susižerti didelio pelno. Kai kuriems pasėliai nušalo triskart, o ir dėl laukiamo rekordinio derliaus Rusijoje bei Ukrainoje kainos nekyla. Nepaisant to, ūkininkai tikisi šiemet prikulti apie 3,5 mln. tonų grūdų.

Ūkininkams žada mokėti mažiau

Ne tik ES šalyse, bet ir Ukrainoje bei Rusijoje laukiama itin gausaus grūdų derliaus. Tačiau tai anaiptol nėra geros naujienos ūkininkams, mat supirkimo kainos garma žemyn.
Žemdirbius pykdo ir tai, kad dar pavasarį buvo žadama už prikultą toną kviečių iki 750 litų, šiuo metu kainos kritusios visu šimtu litų.
Praėjusią savaitę tarptautinėse biržose sudarant ateities sandorius kviečių tona kainavo apie 640–650 litų, pašarinių kviečių – apie 580 litų.
Lietuvos supirkėjai dar įžūlesni, jie be vargo kviečių derlių supirktų po 490–570 litų už toną, miežius – po 430 litų, rugius – po 370–445 litus už toną.

Supirkimo kaina krinta

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Romas Majauskas patvirtino, kad grūdų supirkimo kaina po truputėlį, aišku, nežymiai, krinta.
„Bet vis tiek kažkada sustos, riba tam tikra yra. Čia, žinoma, įtakos turi geras derlius daugelyje pasaulio šalių ir artėjanti javapjūtė, kai jau natūraliai grūdinės kultūros atpinga“, – žiniasklaidai aiškino prezidentas.
Apie rekordinį derlių Rusijoje kalbama jau visą mėnesį. Tikimasi prikulti apie 100 mln. tonų grūdų.

Pasėlius teks atkurti

Tiesa, bus ir tokių ūkininkų, kuriems šis derlius vos atpirks savikainą. Pasak R.Majausko, taip nutiko, nes kai kuriems pasėliai nušalo dukart ir teko atsėti.
„Pavasarį Lietuvoje nušalo apie 30 proc. pasėlių, o kai kuriems nušalo ir dar kartą – tris kartus žmonės sėjo. Tai šie žmonės ir neprikuls gero derliaus, ir sąnaudos jų vos ne tris kartus didesnės. Bet nieko nepadarysi, dėl to ir išmokos mokamos ūkininkams, kad tokiais atvejais galėtų padengti bent savo išlaidas“, – sakė R. Majauskas.

Prognozuoja mažesnį derlių

Nors 2012 metų rekordinio derliaus ūkininkai nežada viršyti, šiemet tikimasi taip pat nemažo 3,5 mln. tonų grūdų derliaus.
Tarptautinė grūdų taryba prognozuoja, kad pasaulio kviečių derlius 2014–2015 metais sudarys 696,3 mln. tonų – beveik 2 proc. mažiau nei prieš metus. Būsimas pasaulio rapsų derlius gali sumažėti beveik 4 proc. ir sudaryti 68,642 mln. tonų. O štai Europos Sąjungoje laukiama 2,3 proc. gausesnio už pernykštį grūdų derliaus ir rekordinio rapsų derliaus – 22,18 mln. tonų (4,2 proc. didesnio nei pernykštis).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto