Gyvenvietės – be lietuviško beržo?

Senamiesčio parke augantys beržai džiugina ne visus mažeikiškius. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Mažeikiškio Vito Smilgio iniciatyva davė rezultatų: Sveikatos apsaugos ministerija Aplinkos  ministerijai siūlo inicijuoti teisės aktų pakeitimus, susijusius su alergiją keliančiais augalais.
Teigdamas, kad beržai ir baltalksniai nėra jau tokie nekalti medžiai – dėl jų žiedadulkių keliamų alergijų kenčia nemažai žmonių, mažeikiškis siekia, kad teisės aktai įpareigotų gyvenamosiose vietovėse auginti tik neigiamo poveikio žmogaus sveikatai neturinčius augalus.

Atkreipė dėmesį į situaciją

V. Smilgys „Santarvei“ pasakojo, kad batalijos tarp jo ir įvairių institucijų prasidėjo praėjusiųjų metų vasarą.
Pastebėjęs, kad dėl žiedadulkių, sklindančių iš miško (o ten beržynai ir baltalksnynai), kenčia pusė jo šeimos ir jis pats, mažeikiškis panoro daugiau sužinoti apie šią problemą. Tuo labiau kad tokių medžių netrūksta nei mieste, nei jo pašonėje: jais užžėlęs durpynas, beržai ir baltalksniai auga ištisai pagal Birutės gatvės atkarpą, tokie medžiai įsiveisę Naikių kvartale ir kitose gyvenvietėse.
Mažeikiškis nusiuntė prašymą Sveikatos apsaugos ministerijai, prašydamas atsakyti, ar yra kokie nors normatyvai, reglamentuojantys optimalų žaliosios gamtos plotą urbanizuotoms teritorijoms ir aplink jas, kad medžių rūšys savo poveikiu būtų naudingos, o ne žalingos miesto gyventojams.
V. Smilgys taip pat pasidalijo savo pastebėjimais, kad miestuose sodinami medžiai, kurie labiausiai tinka tenykščiam dirvožemiui, tačiau visiškai neatsižvelgiama į jų poveikį gyventojams.
Jo teigimu, taip pat elgiasi ir Aplinkos ministerija, per jai pavaldžias įstaigas ir padalinius miestuose veisdama miškus.

Pavojus – penkiems procentams

Aiškintis mažeikiškio keliamų klausimų ministerija pavedė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui. Šis kreipėsi į Šiaulių universitetą.
Iš universiteto gautame atsakyme pateikta nemažai informacijos apie žiedadulkių poveikį. Teigiama, kad alergines reakcijas dėl augalų žiedadulkių patiria apie 5 proc. Lietuvos gyventojų.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro bei Šiaulių universiteto duomenimis, tarp žiedadulkių didžiausiu potencialiu alergiškumu pasižymi beržo, kiečio ir ambrozijos genties bei miglinių ir kiparisinių augalų žiedadulkės.
Mažiau alergiškos yra vėjadulkių augalų – alksnio, lazdyno, skroblio, uosio ir gluosnio – žiedadulkės. Pagal išbarstomų žiedadulkių gausumą sumedėjusių augalų grupėje išsiskiria beržai ir pušys, tačiau pastarosios alergijos neskatina.
Šiaulių universitete dešimt metų atliekama žiedadulkių stebėsena rodo, kad daugiausiai vėjo apdulkinamų augalų žiedadulkių išbarstoma gegužės mėnesį.

Specialistų pozicija – svyruojanti?

Šiaulių universitetas, dar praėjusiųjų metų vasarą atsakydamas Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui, atsargiai vertino problemos rimtumą. Esą vėjadulkių augalų žiedadulkės dažnai pernešamos dideliais atstumais, pavyzdžiui, beržo žiedadulkės gali nuskristi iki 6 tūkst. kilometrų, todėl, net pašalinus augalus iš gyvenamosios aplinkos, žiedadulkių poveikio išvengti neįmanoma.
Vengiant tiesioginio žiedadulkių poveikio, buvo rekomenduota nešioti akinius ir apsauginę kaukę, kuri sulaiko dalį alergenų ir neleidžia jiems patekti į kvėpavimo takus. Be to, patarta namuose įsirengti apsaugą nuo žiedadulkių.
Po kelių mėnesių Sveikatos mokymo ir ligų centrui buvo išsiųstas dar vienas raštas. Jame pabrėžiama, kad įrengiant naujus želdynus būtų naudinga atsižvelgti į augalų savybes ir viešąsias erdves formuoti iš mažesnį alergiškumo potencialą turinčių augalų.

Siūlo keisti teisės aktus

Oro kokybė alerginių žiedadulkių atžvilgiu iki šiol Europoje nėra reglamentuota.
Ir vis tik Sveikatos apsaugos ministerija, įvertinusi universiteto pateiktą informaciją, išsiuntė raštą Aplinkos ministerijai. Jame siūloma inicijuoti reikalingus teisės aktų ar kitų dokumentų pakeitimus, kad gyvenamosiose vietovėse, kuriant, tvarkant ar saugant želdinius, želdynus ar miškus, būtų auginami mažesnį alergiškumo potencialą turintys augalai.
„Sveikatos apsaugos ministerija ir jai pavaldžios institucijos yra pasirengusios bendradarbiauti, rengiant minėtus dokumentus“, – pabrėžiama Aplinkos apsaugos ministerijai adresuotame rašte.

Savivaldybės palaikymo nesulaukė

V. Smilgys teigė medžių žiedadulkių problemą išsakęs ir Savivaldybės administracijos direktoriui Broniui Kryžiui.
B. Kryžius, kalbėdamas su „Santarve“, skeptiškai vertino V. Smilgio prašymą. Tuo labiau kad alergiją gali sukelti ne tik beržai ar baltalksniai, bet ir kiti medžiai, augalai, net – šienas, dulkės.
„Beveik visą senamiesčio parką turėtum išpjauti, nes ten daug beržų“, – replikavo į pokalbį įsiterpęs Savivaldybės meras Antanas Tenys.
Savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis tik iš „Santarvės“ išgirdo apie V. Smilgio iniciatyvą iš miestų išvyti beržus, baltalksnius.
„Yra įvairių alergijų. Vieni žmonės jautrūs medžių, kiti – gėlynų ar kitų augalų žiedadulkėms. Visko neišnaikinsi. Alergenams jautrūs žmonės turi patys pasisaugoti“, – samprotavo aplinkosaugininkas.
Plačiau skaitykite penktadienio laikraštyje.

13 Atsakymų į “Gyvenvietės – be lietuviško beržo?”

 1. Vaidas to Jonis parašė:

  Gerbiamasis, jei pastebejote, as rasydamas komentara, ji adresavau bevardziui pilieciui, kuris parase komentara jums. Todel ir uzdejau skirtuka > to Jonis. Nes as taipogi nemegstu siuolaikinio savanaudiskumo, mazdaug man netinka, reikia iakirst…

 2. >Jonis to zyzloms parašė:

  Užsidėk sau ant šiknos tu tą med. kaukę.

 3. Jonis to zyzloms parašė:

  pasikartosiu tukstancius metu medziai Lietuvoj augo ir nebuvo problemu ,ponai alergiskieji jeigu jums nuo ko nors alergija tai kai buna medziu zydejimas uzsidekit med kauke ,nepadeda tai dujokauke ,o tai vienam berzai sikna bado kitam liepos treciam dar kazkas tai ir kirvius pasiciupe pirmyn viska naikint ai dar cepelinai kai kuriuos tukina UZDRAUST ,sarasa galima testi iki begales p. Vaidai paskaityk ka as rasiau gal daeis as kaip tik ginu tai kas musu proteviu praeita taip kad nereikia man cia kelt nesamoningu pretenziju o del nuostatu taip jos buvo yra ir turi but .O idomu jeigu tokiems smilgiams dar kas nepatiks ir vel visi soksim pagal ju pageidavimus ?Man tai alergija nuo idiotu……

 4. Vaidas > to Jonis parašė:

  Siulai nebegyvent tukstantmecio senumo nuostatomis? Kadangi savo vardo neparasei, visgi manau esi vyras, tai gal gyvendamas naujomis, naujojo tukstantmecio nuostatomis, varyk lauk zmona (senos nuostatos) ir i jos vieta parsivesk bica? Nebevartok tos archaiskiausios Europoje kalbos (lietuviu), pakeisk nuostatas, pradek vartot kokia ruskiu ar panasiai, nes anglu, sprendziant pagal mastymo lygi – neikirsi ir tt ir tt.

 5. > Jonis parašė:

  Dujokaukes tu geriau alergizuotiems vaikams uždovanok. O šiaip, laikai nebe tie, bet vis dar gyveni tūkstantmečio senumo nuostatom.

 6. o ka daryti , parašė:

  kad tarp gyvenamuju namu stato degaline- plovykla, kur musu valdzia,salia duju talpyklos, kur zalieji, o kur santarve- nieko neraso, visos institucijos matyt pritare, ir taip musu miestas uzterstas…baisu

 7. Jonis parašė:

  Vienas …….,..nusisvaigo ir dabar iskirskim berzus ,man alergija nuo tokiu priedurniu siulau juos i Sahara issiust ,tukstancius metu buvo gerai o per paskutinius 20 metu (nezinau kiek amziaus sitam)iskilo mirtinas pavojus ,gal susimetam ir jam dujokauke uzdovanojam arba visa skafandra nes maza dar kas jam prisivaidens.Ir kiek dar ant svieto visokiu ……ai nesikeiksiu geriau

 8. 5% parašė:

  Tiek žmonių alergizuojama. Mažeikiuose tai turėtų būti apie 2000. Ale biznis farmacininkams!

 9. kas dabar bus? parašė:

  man alergija nuo savivaldybės pastato. Darykit išvadas, prisidėsiu :)

 10. pala parašė:

  o ką man daryti, jei man alergija nuo persireikšminusio Smilgio? Jam mat Širvio apdainuoti beržai nepatinka… Į Afriką važiuok. kiek daug gerų žmonių išvažiavo – gaila, o dėl vieno kažkokio alergetiko..

 11. Beržas parašė:

  Visai ne Lietuviškas medis, kaip ir ąžuolas. Galime turėti pušį, eglę, bet ne beržą.

 12. siaip parašė:

  Mano manymu, diadziausias parazitas pasaulyje – zmogus. Va man pvz. nepatinka azuolai, jie man alergija kelia, siulyciau juos isnaikint. Dar man rugiai ir kviecia alergija kelia – naikint ir tt. Beje ir asfaltas man sukelia viduriavima, atkurt zvyrkelius. Zebrai nepatinka, nes akims negerai, baisiai margi – naikint, vienzodziu pasaka be galo.

 13. as parašė:

  Smilgys, kaip visada, ieško problemų lygioj vietoj, kad tik kaip nors susireikšmintų ir eilinį kartą primintų apie save :-)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto