Helovinas ir Visų Šventųjų diena: švenčių istorija bei nūdienos tradicijos

Šį savaitgalį Mažeikių rajone vyksta nemokami renginiai, moliūgų parodos – nepraleiskite progos ir jas aplankykite. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Visų Šventųjų diena yra skirta susikaupimui ir ramybei. Tačiau pastebima, kad ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje populiarėja šios dienos išvakarių paminėjimas – Helovinas, kuris tikrai nėra amerikietiška tradicija, kaip spėja daugelis.
Pasakojame apie tai, kur slypi šių švenčių šaknys ir kokie renginiai šį savaitgalį planuojami Mažeikių rajone.

Kilo iš pagoniškos keltų šventės

Nors daugumai Helovinas asocijuojasi su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, iš tiesų šios šventės pradininkai yra keltai, kurie buvo įsikūrę dabartinėje Airijoje, Škotijoje ir Meno saloje.
Mums žinomą Heloviną jie vadindavo Samhaino švente, kuria minėdavo žiemos pradžią ir vasaros pabaigą. Buvo tikima, kad pirmąją šaltojo metų laiko naktį realaus ir dvasių pasaulio riba tampa pati ploniausia ir silpniausia, todėl mirusiųjų sielos gali lengvai įsprukti į žmonių pasaulį. Dėl šios priežasties norėdami apsisaugoti žmonės dėvėdavo kaukes, o prie namų durų palikdavo įvairių dovanų, maisto.
Anot keltų, Samhaino naktis buvo palankiausia ateities pranašystėms, todėl būdavo kūrenami laužai ir į žemę atėjusioms dvasioms aukojami javai bei įvairūs gyvūnai.
Persirengę keltai vaikščiodavo nuo durų iki durų ir prašydavo maisto. Šiais laikais senoji tradicija mums žinoma kaip „pokštas arba saldainis“, kuomet ne tik vaikai, bet ir suaugę, pasipuošę kostiumais ir kaukėmis, vaikšto pas kaimynus.

Kas šį savaitgalį vyksta mūsų krašte?

Mūsų rajono gyventojai šiomis dienomis turi progų dalyvauti skirtinguose renginiuose, pasidžiaugti gražiai pasipuošusiomis vietovėmis.
Penktadienį, spalio 29 d., 17 val., Židikų kultūros centre vyks Helovino šventė, skirta vaikams ir jaunimui. Programoje: raganaičių burtai, atrakcijos ir žaidimai, šiurpiausio Helovino kostiumo konkursas, skobtų moliūgų žibintų paroda. Visi laukiami atvykstant su išskobtu moliūgu ir žvakele.
Sekmadienį, spalio 31 d., 17 val., Viekšnių kultūros centras organizuoja akciją „Šviesos takas“, skirtą Visų Šventųjų dienai paminėti. Gyventojai kviečiami susitikti Viekšnių miesto centro Tilto gatvėje ir atsinešti po žvakutę, kurios bus sujungtos į bendrą taką.
Visą savaitgalį kraštiečiai kviečiami apžiūrėti Tirkšliuose ir Urvikiuose, prie kultūros centrų, įrengtas išskaptuotų moliūgų kompozicijas.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

Karolina Kotryna PETRAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Rekomenduojami video