
Mažeikiškiams nepavyko prieš porą savaičių išrinkti Savivaldybės mero, prireikė antrojo rinkimų turo. Į šį postą bus deleguotas vienas iš dviejų kandidatų, surinkęs daugiausiai rinkėjų balsų.
Lemiamoje kovoje dėl svarbiausio rajono vadovo posto rungiasi didžiausią rinkėjų pasitikėjimą pelniusi socialdemokratų kandidatė Rūta Matulaitienė ir Lietuvos žaliųjų partijos iškeltas Linas Memys.
Pirmajame ture – didelis skirtumas
Pakartotinis balsavimas vyksta 34-iose savivaldybėse, kuriose merai nebuvo išrinkti pirmajame ture. Jose rungiasi po du daugiausiai balsų per pirmąjį turą surinkusius kandidatus.
Per pirmąjį turą merai buvo išrinkti 26-iose savivaldybėse. Tam reikėjo surinkti per 50 proc. rinkimuose dalyvavusių gyventojų balsų.
Mūsų rajone mero posto siekė aštuoni kandidatai. Pirmajame ture didžiausio rinkėjų palaikymo sulaukė R. Matulaitienė. Ją mero poste norėtų matyti net 5 681, arba 31,62 proc. balsavusių rinkėjų.
Už į antrąjį turą patekusį L. Memį savo balsus atidavė 2 956 rinkėjai (16,95 proc.).
Balsavo iš anksto
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, rajone į rinkėjų sąrašus įrašyta 43 907 asmenys. Dalis rinkėjų savo pilietinę valią išreiškė balsuodami iš anksto – iki rinkimų dienos.
Per tris dienas Savivaldybės administracijos pastate trukusį balsavimą iš anksto savo pilietinę pareigą atliko 1 713 rinkėjų (per pirmąją turą – 1 624).
Ir mūsų rajone balsavimas buvo organizuotas specialiuosiuose punktuose – Regioninėje Mažeikių ligoninėje, Plinkšių globos namuose ir Sedos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje. Juose balsavo 110 rinkėjų (pirmajame ture –114).
Penktadienį ir šeštadienį vyko balsavimas namuose. Balsuoti namuose galėjo neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės, taip pat rinkėjai, esantys saviizoliacijoje dėl COVID-19, o taip pat 70 ir daugiau metų sulaukę rinkėjai. Tokia galimybe mūsų rajone pasinaudojo 1 249 rinkėjai (pirmame ture 1 262).
Iki pagrindinės rinkimų dienos pilietinę pareigą atliko 3072 (pirmajame ture 3000), arba 7 proc. (šalyje – 10,05 proc.)
Sekmadienį – pasyvesni
Nors išankstiniame balsavime mažeikiškių aktyvumas buvo neblogas, tačiau šį sekmadienį, palyginti su prieš porą savaičių, rinkėjai buvo pasyvesni nuo pat ryto. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) duomenis apie balsavimo rezultatus skelbia kas valandą. Aktyviau į rinkimų apylinkes mažeikiškiai pradėjo eiti nuo dešimtos valandos ryto – kas valandą savo pareigą atliko nuo 3 iki 4 proc. rinkėjų, tačiau pirmajame ture šie skaičiai buvo didesni.
Šį sekmadienį iki 14 val. savo valią su balsavimu iš anksto iš viso jau yra pareiškę 25,77 proc., arba kas ketvirtas rajono rinkėjas. Lyginant su šalies vidurkiu, mūsų rinkėjų aktyvumas mažesnis beveik 6 proc. Pirmajame ture tokiu laiku išbalsavusių rinkėjų mūsų rajone buvo beveik 3 proc. daugiau – 28,55 proc.
Patirtis rodo, kad nuo 14 val. mūsų rinkėjų aktyvumas mažėja. Galima spėti, kad mero rinkimuose dalyvavusių rajono rinkėjų bus mažiau nei kovo 5 d. – per mero ir tarybų rinkimus.
Rinkėjų aktyvumas skirtingas
Mūsų rajone veikia 33 rinkimų apylinkės. VRK 14 val. paskelbti duomenys rodo, kad skirtingose apylinkėse skiriasi ir rinkėjų aktyvumas. Nemažos „žirklės“ ir miesto rinkimų apylinkėse – balsavusiųjų procentas svyruoja nuo 23 iki 31.
Kaimiškose apylinkėse atotrūkis dar didesnis. Į aktyviausiųjų statistiką patenka Auksūdžio, Ukrinų, Urvikių, Palnosų apylinkės. Tačiau kai kuriose apylinkėse rinkėjų aktyvumas labai mažas. Viekšniuose, Purvėnuose, Buknaičiuose, Užlieknėje, Balėnuose, Šerkšnėnuose balsavo tik kas penktas rinkėjas. Pasyviausi rinkėjai Kapėnuose – iki 14 val. pilietinę pareigą čia atliko vos apie 17 proc. rinkėjų.
Būtina turėti asmens dokumentą
Rinkimų apylinkės, duris atvėrusios jau 7 val. ryto, rinkėjų lauks iki 20 valandos. Vyriausioji rinkimų komisija primena: eidami balsuoti nepamirškite pasiimti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Svarbiausias balsuoti einančio rinkėjo dokumentas yra asmens dokumentas: Lietuvos Respublikos pasas, asmens tapatybės kortelė. Taip pat tinka ir kiti Lietuvoje išduoti dokumentai, kuriuose yra rinkėjo nuotrauka ir asmens kodas: vairuotojo pažymėjimas, pensininko pažymėjimas, diplomatinis pasas ir pan.
Teisė balsuoti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose turintys Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai kartu su savo asmens dokumentu turėtų atsinešti ir laikiną leidimą gyventi Lietuvoje. Kitų (ne ES) valstybių piliečiams kartu su savo asmens dokumentu reikės pateikti dokumentą, patvirtinantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.