Interesus deklaravo rekordinis politikų skaičius

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Privačius interesus deklaravo rekordinis savivaldos politikų skaičius – 97 proc. visų šiais metais išrinktų į šalies savivaldybių tarybas.

Prevencijos priemonės buvo rezultatyvios

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Romo Valentukevičiaus teigimu, tokių rezultatų pasiekta pirmąjį kartą per visus šešiolika šios institucijos gyvavimo metų. Palyginimui, pernai tokiu pat metu privačius interesus buvo deklaravę 41 proc. praėjusios kadencijos savivaldos politikų.
Birželio pradžioje VTEK savo interneto tinklalapyje visuomenei pristatė interaktyvų privačių interesų deklaravimo žemėlapį. Jame galima realiu laiku matyti deklaracijas pateikusių savivaldybių politikų skaičių, o nuo liepos pabaigos – ir nedeklaravusiųjų pavardes.
Per paskutinius tris mėnesius privačiuosius interesus deklaravusių savivaldos politikų skaičius ūgtelėjo nuo 34 proc. iki 97 proc.
„Prevencijos priemonės, kurių ėmėmės, davė rezultatus. Jais galima pasidžiaugti. Palyginti su tuo, kas buvo pernai, pokytis žymus. Tai didelis komisijos ir sekretoriato darbuotojų nuopelnas, siekiant kovoti su galimais korupcijos pasireiškimo atvejais. Prie to labai prisidėjo ir nacionalinė bei regioninė žiniasklaida, sekdama situaciją ir informuodama visuomenę“, – sako VTEK pirmininkas.

Bus perduoti savivaldybių etikos komisijoms

Šiuo metu privačiųjų interesų dar nėra deklaravę 40 šalies savivaldos politikų iš 23 savivaldybių. Į sąrašą patenka ir sostinė.
Prasčiausia padėtis – Klaipėdoje, Radviliškio bei Skuodo rajonuose. Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, deklaracijas politikai turi pateikti per vieną mėnesį nuo išrinkimo į savivaldybės tarybą dienos. Tie, kurie tarybos nariai buvo ir anksčiau, – deklaracijas patikslinti.
Vėluojantieji šią savaitę bus perduoti į savivaldybių etikos komisijų rankas. Tokį sprendimą VTEK nariai priėmė apsvarstę deklaravimo rezultatus.
„Pavesime savivaldybių rajonų ir miestų taryboms bei jų etikos komisijoms ištirti politikų vėlavimo deklaruoti privačius interesus priežastis. Per vieną mėnesį jie turės pateikti mums išvadas. VTEK šias išvadas revizuos ir priims galutinius sprendimus dėl politikų atsakomybės prieš įstatymą. Taip tikimės suaktyvinti savivaldybių tarybų etikos komisijų veiklą. Šią būtinybę savo metiniame pranešime minėjo ir šalies Prezidentė. Politikams, kurie nedeklaravo interesų dėl nepateisinamų priežasčių, bus taikomos griežtos įstatymų numatytos administracinės ir kitos poveikio priemonės“, – sako R.Valentukevičius.

Dar ne visos savivaldybės turi komisijas

Savivaldybių etikos komisijos sudaromos tarybų įgaliojimų laikui ir užsiima jų narių veiklos skaidrumo bei elgesio nagrinėjimu. VTEK duomenimis, tokias komisijas turi dar ne visos savivaldybės.
Priėmusi sprendimus dėl politikų interesų deklaravimo, VTEK imsis gydytojų, odontologų ir farmacininkų privačiųjų interesų deklaravimo klausimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto