Jaunoji menininkė neabejoja: įgytos žinios nepradingsta

Greta Žilinskaitė sakė esanti dėkinga savo mokytojams, padėjusiems atsiskleisti jos kūrybiškumui.
Karolinos KRYŽEVIČIŪTĖS nuotr.

Mažeikių viešosios bibliotekos salėje ir antrojo aukšto fojė iki vasario 10 dienos vyks nuotraukų paroda „Sustok, akimirka žavinga“.
Jos autorė – Merkelio Račkausko gimnazijos abiturientė Greta Žilinskaitė sako, kad parodos – tai galimybė jauniems žmonėms savo kūrybą parodyti ne tik visuomenei, bet ir artimųjų ratui.

Nesitikėjo tiek daug lankytojų

Bibliotekoje eksponuojama G. Žilinskaitės fotografijų paroda yra jau antroji.
Eksponuojamos nuotraukos yra tarsi padalintos į dvi dalis. Bibliotekos salėje – daugiau nuotraukų, kuriose Greta užfiksavo žmonių portretus. Antrojo aukšto fojė kabo nuotraukos su autorės įamžintais natiurmortais.
Pasikalbėti apie meną, kūrybinius siekius mergina į „Santarvės“ redakciją užsuko po parodos atidarymo praėjus kelioms dienoms.
„Buvau labai patenkinta, kad į atidarymą atėjo daug žmonių. Iš tikrųjų nė nesitikėjau, kad jų tiek ateis. Buvo labai malonu girdėti, kad jiems patiko mano darbai“, – emocijomis pasidalijo jaunoji kūrėja.

Pajuto norą išmokti daugiau

Pašnekovė prisimena: kai jai buvo maždaug devyneri metai, tėvai įsigijo fotoaparatą. Ir nuo tada Greta šį daiktą vis dažniau imdavo į rankas, fiksuodavo įvairius šeimos įvykius, gamtą, daiktus. Mergaitė fotografuodavo taip, kaip išmanė, ir tai, ką norėjosi.
Paskui, mokydamasi šeštoje klasėje, ji pradėjo mąstyti, kad būtų gerai rasti galimybę pasimokyti fotografijos pradmenų. Iš draugų Greta sužinojo apie Mažeikių moksleivių techninės kūrybos centre veikiantį fotografijos būrelį.
„Pasiryžau ir nuėjau pas mokytoją Gražiną Plonienę. Nuėjau ir man patiko. Kaskart įgijusi vis naujų žinių stengdavausi fotografuoti daugiau, bandydavau pro objektyvą į pasaulį pasižiūrėti kuo įdomesniu rakursu“, – pasakojo šešerius metus būrelį lankanti G. Žilinskaitė.

Mokymasis per aptarimus

Pašnekovė sako, kad fotografijos būrelį lankantys mokiniai įprastai jame susitinka du kartus per savaitę. Tačiau baigiamojoje gimnazijos klasėje besimokančiai Gretai dėl užimtumo jau ne visada pavyksta jį lankyti pavyzdingai.
„Mokytoja pateikia užduotį kažką nufotografuoti. Būrelyje turime fotostudiją, todėl vieni mokiniai fotografuoja studijoje, kiti eina tai daryti lauke. Tada, kai grįžtame, vyksta nuotraukų peržiūros, mokytoja komentuoja, kas gerai, ką reikėtų daryti kitaip. Žinoma, galime atsinešti ir parodyti tai, ką užfiksuojame laisvalaikiu“, – būrelio lankytojų darbotvarkę apibūdino pašnekovė.
Pasak jos, tokie fotografijų aptarimai, dalykiniai pokalbiai padeda mokiniams tobulėti.

Laimėjimai ir įvertinimai motyvuoja

Mergina sakė, kad fotografuoti natiurmortus jai ir labiau patinka, ir labiau sekasi, nei fotografuoti žmonių portretus.
„Norint, kad nuotraukos, kuriose užfiksuoti žmonės, būtų šiltos, perteikiančios emocijas, reikia labai daug fotografo ir fotografuojamų žmonių kontakto, bendravimo. O man dažnai patinka dirbti vienai, mėgstu padirbėti užsidariusi kambary. Patinka ieškoti visokių šešėlių, įdomių formų bei faktūrų daiktų“, – priežastis, kodėl jai labiau patinka fotografuoti natiurmortus, paaiškino abiturientė.

Gretos Žilinskaitės nuotrauka iš reportažų ciklo „Chaosas“.

Neseniai vyko respublikinis fotoreportažų konkursas „Krištolinis objektyvas“. Jame dalyvavo ir G. Žilinskaitė. Merginai skirta šio konkurso nominacija „Kūrybiniai ieškojimai“. Tai naujausias kūrybingos gimnazistės darbų įvertinimas. Tačiau įvairių įvertinimų jau yra buvę ir anksčiau.
„Įprastai moksleiviams skirtų konkursų organizatoriams siunčiame tam tikrą kiekį savo fotografijų. Tai po kiekvienos pergalės, po kiekvieno gero įvertinimo stengiuosi padaryti kažką daugiau, įdomiau, kad ir kitą kartą turėčiau ką nusiųsti, ką parodyti. Tai tikrai galima sakyti, kad visi laimėjimai maloniai nustebina, nudžiugina ir motyvuoja stengtis toliau“, – šypsojosi G. Žilinskaitė.

Viena iš dailės olimpiados laimėtojų

Be to, kad fotografuoja, Greta dar ir piešia. Praėjusių metų pavasarį Merkelio Račkausko gimnazijoje vyko respublikinė dailės olimpiada. Joje Mažeikių rajonui atstovavo trys merginos. Tarp jų – ir G. Žilinskaitė, kuri olimpiadoje laimėjo bronzos medalį.
Pašnekovė prisiminė, kad kelias į olimpiados respublikinį etapą nebuvo lengvas. Pirmiausia reikėjo gerai pasirodyti rajoniniame etape. O norint gerai pasirodyti, visose srityse tenka įdėti ir daug pastangų.
„Turėjome pasidaryti eskizų, piešinių portfolio (darbų rinkinį – red. past.). Žodžiu, reikėjo įrodyti olimpiados organizatoriams, kad tikrai ruošėmės, kad piešiame. Tada jau renginio dieną visi susirinkome, sužinojome temą. Tema buvo „Žemaitijos aviacija“. Ir per tris valandas turėjome sukurti darbą“, – prisiminė viena iš pernykštės dailės olimpiados laimėtojų.

Dalis žmonių apie pomėgius nežino

Mergina sako, kad personalinės ir grupinės mokinių piešinių, nuotraukų ar kitokių kūrinių parodos jų dalyviams yra galimybė viešai žmonėms parodyti veiklos rezultatus.
„Pavyzdžiui, mano nuotraukas įprastai mato mokytoja, kiti būrelį lankantys moksleiviai. Ir viskas. O dalis mane supančių žmonių iš viso nežino, kad fotografuoju“, – kalbėjo pašnekovė.
Nors turi dvi širdžiai mielas veiklas – fotografiją ir dailę, baigusi gimnaziją Greta norėtų studijuoti grafinį dizainą. Pašnekovė neabejoja, kad fotografija bus jos hobis ir kompetencija, kuri gyvenime tikrai pravers.
Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto