Į jaunųjų šaulių gretas vaikus traukia romantika bei aktyvi veikla – stovyklos, naktiniai žygiai, įvairūs sportiniai žaidimai. Tokia yra net dviem mūsų rajono mokyklų jaunųjų šaulių būreliams vadovaujančio technologijų mokytojo Stasio Pauliuko nuomonė.
Įpareigoja vardas
Idėja suburti jaunųjų šaulių būrelį Tirkšliuose kilo prieš penkerius metus, kai vietos pagrindinei mokyklai buvo suteiktas partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio vardas – vien šis vardas įpareigoja mokykloje ugdyti patriotiškumą, pagerbti savo žemietį darbais Tėvynės labui.
Mokyklos vadovybė tuo metu kolektyve ieškojo pedagogo, kuris domėtųsi karyba, galėtų vesti jaunuosius šaulius į priekį. Paaiškėjo, kad tam tinka tik technologijų mokytojas Stasys Pauliukas, kuris tarnavo jūrų laivyne ir turėjo karininko laipsnį.
„Man ir pačiam ši sritis buvo įdomi – juk ir mokykloje įsidarbinau su ta mintimi, kad čia bus dėstomi karybos pagrindai ir aš galėsiu jų mokyti. Tad pasiūlymą priėmiau ir taip įsijungėme į šaulių veiklą. Laimei, nemažai patarimais ir pasiūlymais padėjo Mažeikių šaulių kuopos vadas Pranas Trakinis.
Jaunimą tokia veikla taip pat suviliojo, nes pamatė daug skatinančių dalyvauti priemonių – tai ir uniforma, ir užimtumas, ir stovyklos bei žygiai“, – darbo pradžią prisiminė jaunųjų šaulių vadovas.
S. Pauliukas pripažįsta, kad dar labiau jaunimą suviliojo pirmą kartą jo iniciatyva surengta naktinė stovykla „Su jaunąja Lietuva širdyje“, kurios idėja vėliau sėkmingai prigijo ir kituose jaunųjų šaulių būreliuose, kurių rajone yra aštuoni.
Veiklos nenutraukia
Kalnėnų pagrindinės mokyklos jaunųjų šaulių būrelis savo veiklą pradėjo po to, kai šios mokyklos direktorė mielai pritarė šiai idėjai.
„Mūsų veiklą kiek trikdo tik tai, kad esame pagrindinė mokykla, vaikams tenka tęsti mokslus gimnazijose. Tačiau tai nėra didelė problema – net ir gimnazijose besimokantys buvę auklėtiniai lanko mūsų jaunųjų šaulių būrelį, yra aktyvūs. Tokie, pavyzdžiui, yra Povilas Stanys, Monika Stanevičiūtė, Gabrielė Vaičiulytė“, – kalbėjo būrelio vadovas.
Šiuo metu Kalnėnų jaunųjų šaulių būrelyje yra kiek daugiau kaip keturiasdešimt jaunųjų šaulių, Tirkšliuose – apie dvidešimt.
Bandomasis laikotarpis – būtinybė
Pasak S. Pauliuko, ne visi gali tapti jaunaisiais šauliais: skiriamas pusės metų bandomasis laikotarpis, po kurio nemažai jaunuolių atsisijoja.
„Rugsėjy, žiūrėk, susirenka apie šešiasdešimt vaikų, vienam net sunku susitvarkyti ir juos suvaldyti. Tačiau prasideda rikiuotės, pratimai – jau penkių nebėra, prasideda užsiėmimai – dar penkių nėra. Kai kurie nesugeba priprasti prie kariškos drausmės – jeigu vadas įsakė, būtina vykdyti, rikiuotėje vado žodis lemiamas, joje turi tylėti, o kai kuriems vis kyla noras elgtis kaip mokykloje –atsikalbinėti, laidyti pastabas. Tokie su būreliu tyliai atsisveikina. Tačiau tie, kurie „užsikabina“, vyksta ir į stovyklas, ir į žygius ir panašiai“, – pastebėjo būrelių vadovas.
Džiugina pergalėmis
Jaunieji abiejų būrelių nariai jau džiugina savo vadovą pergalėmis ir prizinėmis vietomis: Viekšniuose vykusios jaunųjų šaulių spartakiados metu Kalnėnų pagrindinės mokyklos jaunųjų šaulių komanda kliūčių ruože iškovojo nugalėtojų vardus, orientacinėse varžybose jos atstovai užėmė antrą, tirkšliškiai – trečią vietas.
„Norisi daugiau pakeliauti ne tik rajono, bet ir Lietuvos partizanų keliais, tačiau susiduriame su transporto priemonės problema – transportas kainuoja, o juk vien Žemaičių rinktinėje šiuo metu yra devyniolika būrių. Džiugu, kad turime aktyvų Mažeikių šaulių kuopos vadą, kuris suorganizavo kelis autobusus ir mes dalyvavome Sausio tryliktosios bėgime Vilniuje, kurio distancija – nuo Antakalnio kapinių iki televizijos bokšto“, – sakė S. Pauliukas.
Neužmiršta moksleiviai ir pilietiškumo akcijų – bendradarbiaujant su Tirkšlių seniūnija, kultūros centru, jaunųjų šaulių būrelis tvarkė Letenių kapines, prisijungė prie vėliavos nešimo Vasario šešioliktosios šventėje, savanoriavo ir buvo pagalbininkais Žibučių šventėje Renave.
Būriai ruošiasi vasarai
Vaikus į jaunųjų šaulių būrelius, pasak jų vadovo, traukia tai, kad čia jie gali rasti save, čia jiems įdiegiama drausmė, tvarka, čia jie randa aktyvios fizinės veiklos – miškus, naktines stovyklas, 20–25 kilometrų žygius.
„Džiaugiamės, kad iš neformaliojo vaikų švietimo programos gauname lėšų uniformai įsigyti. O juk būriai ruošiasi – artėja vasara, artėja parašiutininkų stovykla Šerkšnėnų aerodrome, stovykla Balsiuose, birželį planuojame per dieną iš dalies nunešti, iš dalies nuvežti apie trijų metų aukščio kryžių į Kryžių kalną, ten jį pašventinti, surengti vaikams šventę“, – planais dalijosi pašnekovas.
Kol kas dar aptariama, kur bus giedamas himnas liepos šeštąją, tačiau žinoma, kad jaunieji šauliai tądien dalyvaus bėgime Šerkšnėnuose.
O pačių jauniausiųjų – penktokų kandidatų į šaulius antradienį laukė žygis iš Tirkšlių Užlieknės link prie paminklo partizanams. Pasak S. Pauliuko, juo norėta išbandyti, kokią fizinę formą ir ištvermę turi būsimieji jaunieji šauliai.