„Renginių jaunieji šauliai šiemet, nepaisant sudėtingų sąlygų, susijusių su pandemija, turi tiek, kad vos spėja suktis“, – taip apie šios organizacijos veiklą Mažeikių rajone kalbėjo jaunųjų šaulių vadai.
Surengė naktinę stovyklą
Tirkšlių ir Kalnėnų jaunųjų šaulių būrelių vadovas Stasys Pauliukas kaip vieną iš paskutinių renginių pažymėjo Daubariuose vykusią naktinę jaunųjų šaulių stovyklą, kurioje dalyvavo apie šešiasdešimt paauglių. Prie minėtų būrelių buvo prisijungę Židikų ir Sedos šauliukai.
„Jauniesiems šauliams naktinėje stovykloje išbandymų netrūko: vien pats pėsčiųjų žygis į Daubarius, naktis palapinėse, atšalus orams, – geras išmėginimas. O kur dar naktinis žygis į Tirkšlius, kur reikėjo aplankyti žymesnes miestelio vietas, nakties viduryje nuvykti į kapinėse esančią koplyčią. Visa tai tapo geru charakterio išbandymu“, – kalbėjo jaunųjų šaulių vadas.
Pašnekovas pasidžiaugė, kad tiek Tirkšlių, tiek Kalnėnų jaunieji šauliai visus šiuos metus aktyviai dalyvavo visuose renginiuose, ne vieną surengė ir patys.
Renginių netrūksta
Iš kitų renginių S. Pauliukas išskyrė prie Medvėgalio piliakalnio vykusį partizanų vado bunkerio-vadavietės atidarymą, kuris subūrė daug šauliukų. Vasarą veikė jaunųjų šaulių pakopinės stovyklos, Balsiuose vyko šaulių žaidynės. Jose Žemaitijos aštuntoji šaulių rinktinė užėmė pirmąją vietą, o jai atstovavo mūsų rajono Kalnėnų būrio narė Ugnė Sutkevičiūtė.
Šie būriai ketvirtadienį dalyvavo Sedos kautynių minėjime, planuojamas žygis į Ketūnus, kur bus minimos 120-osios Pietų Lietuvos partizanų vienytojo ir pirmojo vado, pulkininko Juozas Vitkaus-Kazimieraičio gimimo metinės. Tirkšlių pagrindinė mokykla yra pavadinta jo garbei, todėl jaunieji šauliai prižiūri aplinką pulkininko gimtinės vietoje. Žygio šia proga tikslas – tvarkymo darbai.
Tirkšlių ir Kalnėnų jaunieji šauliai kviečiami į susitikimą su bendraminčiais Alsėdžiuose, kur bus ne tik bendraujama, bet ir varžomasi įvairiuose konkursuose bei varžybose.
Rinko labdarą seneliams
Židikų jaunieji šauliai neseniai tradiciškai aplankė Žemaičių Kalvarijos ir Plinkšių senelių globos namus. Svečiavosi ne tuščiomis rankomis: atvežė tai, ką surinko iš gyventojų.
„Tradiciškai kreipėmės į seniūniją bei gyventojų bendruomenes, kabinome skelbimus apie renkamą labdarą seneliams. Šiemet gal jos surinkome mažiau negu pernai, bet vis tiek pradžiuginome šių namų globotinius daržovėmis, konservais, uogienėmis, drabužiais, kai kurie gyventojai pervedė pinigų į nurodytas sąskaitas. Apmaudu, kad jaunieji šauliai, atvykę į vietą, jau kelintą kartą gali tik iš tolo pasilabinti su globos namų gyventojais – pandemija daro savo“, – apgailestavo Židikų ir Sedos jaunųjų šaulių būrių vadovė Gražina Mitkuvienė.
Vyks pėsčiųjų žygis
Artimiausiuose šių būrių planuose – pėsčiųjų žygis nuo Renavo rūmų iki Sedos gimnazijos. Jame dalyvaus ir svečiai iš kitų rajono jaunųjų šaulių būrių.
G. Mitkuvienė teigė, kad buvo planuojama ir naktinė stovykla, tačiau, atsižvelgus į padėtį dėl koronaviruso, programa pakeista: po ekskursijos rūmuose laukia viktorina, o viso žygio metu pakeliui vyks šauliškos estafetės.
Neužmiršta jaunieji šauliai ir ištakų – prieš lapkričio 1-ąją bus aplankyti Lietuvos kariuomenės savanorio Adolfo Aleksandravičiaus ir Židikų šaulės Elenos Ramanauskienės kapai miestelio kapinėse.
Skatina antsiuvais
Pakopinės stovyklos – nuo pirmos iki ketvirtos pakopos, renginys prie Medvėgalio piliakalnio, kvietimai į naktinę orientacinę stovyklą Varniuose, kvietimas į jaunųjų šaulių žygį Salantuose – renginiai, į kuriuos įsitraukia Gabijos gimnazijos jaunieji šauliai, vyksta vienas po kito – kai kurie jau buvo, o kai kurie dar tik planuojami.
„Renginių daug, o ir paskata yra: jeigu per metus pražygiuoji šimto kilometrų žygį, gali prie šaulio uniformos prisisiūti antsiuvą „Žygeivis“. Paskata dalyvauti šaudymo varžybose – antsiuvas „Taiklusis šaulys“. Didžiuojamės tuo, kad net trys mūsų šauliukai tapo Lietuvos šaulių žaidynių nugalėtojais – Rokas Gabalis, Viktoras Matuz ir Indrė Balionytė“, – kalbėjo Gabijos jaunųjų šaulių būrio vadovė Rima Skrodenytė.
Pagrindinė problema, kuri kamuoja šio būrio šaulius, – transportas. Pasak vadovės, norint išvykti į renginius, tenka verstis įvairiai: keli vaikai telpa į jos automobilį, kitus veža tėvai.
„Apmaudu, kai pažiūri į kitus rajono jaunuosius šaulius – jų mokyklos turi „geltonus“ autobusus ir šios problemos neiškyla“, – lygino pašnekovė.
Užimtumas naudingas
Viekšnių jaunųjų šaulių būrio vadas Antanas Šliažas išskyrė pagrindines šios vasaros viekšniškių šauliukų veiklos kryptis – šio būrio nariai lankė partizanų kapus Ventos regioniniame parke bei Purvėnuose, ir ne tik lankė, bet ir, kiek leido jų galimybės, tvarkė aplinką. Kartu su miškininkais dalyvavo jų profesinės šventės renginyje, vykusiame prie Virvytės, vyko į Sedos kautynių minėjimą.
Visi kalbinti jaunųjų šaulių būrių vadovai pažymėjo, kad buvimas jaunuoju šauliu lemia įvairiapusį paauglio auklėjimą: tai ir laisvalaikio užimtumas, ir judrumas, be to, rinkdami labdarą seneliams, jie mokosi gerumo, atjautos bei pagarbos vyresniesiems.
Pastebėta, kad neretai į jaunųjų šaulių būrius ateina tie vaikai, kurie iš pradžių nepasižymi drausme, tačiau aktyvus visuomeninis gyvenimas, pusiau karinė drausmė duoda vaisių: vadovai ima pastebėti, kad šie jaunuoliai visai neblogi, tik reikia tinkamai juos užimti.
Nuotr. iš būrio archyvo