Jaunuoliai atsakomybės mokosi per praktinę veiklą

Gabijos gimnazistai bandomajame žygyje aplankė Krakius. Nuotr. iš gimnazijų archyvų

Mažeikių Merkelio Račkausko ir Gabijos gimnazijos moksleiviams, dalyvaujantiems tarptautinėje jaunimo mokymosi iš patirties programoje „DofE“, pastarieji keli savaitgaliai – intensyvūs. Savo sugebėjimus savarankiškai veikti, išgyventi gamtoje jie demonstruoja neįprastuose žygiuose.

Suintrigavo pavadinimas

„DofE“ tarptautinė apdovanojimų programa yra pasaulinė saviugdos programa, įkurta Didžiosios Britanijos princo Filipo ir skirta 14–25 metų žmonėms – moksleiviams ir studentams. Visos Lietuvos mastu šioje programoje šiuo metu dalyvauja per 100 mokyklų.
Merkelio Račkausko gimnazijoje ši programa vyksta trečius metus ir šiemet joje dalyvauja 6 gimnazistai.
Gimnazijos etikos mokytoja Rima Kesminienė yra „DofE“ programos vadovė. Pašnekovė prisiminė, kad ją sudomino prieš 3 metus elektroniniu paštu gautas laiškas, kuriame informuota apie programą. Mokytoją suintrigavo pavadinimas „DofE tarptautinių apdovanojimų programa“. Įdomu buvo, kas tai per apdovanojimai, ką reikia padaryti, kad tokį apdovanojimą pelnytum.

Keturios pagrindinės veiklos

Programos tinklalapyje pradėjusi skaityti informaciją mokytoja suprato, kad programa labai naudinga jaunimui.
„Manau, kad šioje programoje yra tai, ko dabar labai trūksta Lietuvos švietimo sistemai. Pavyzdžiui, kad ir mokinių supažindinimo su profesijomis, karjeros planavimo“, – kalbėjo R. Kesminienė.
Pasak pašnekovės, „DofE“ programa paprasta. Ji susideda iš 4 veiklų: įgūdžių, aktyvios veiklos, savanorystės ir žygio. Kiekvienas programoje dalyvauti nusprendęs mokinys išsikelia iš visų tų dalių po tikslą ir per tam tikrą laiką tuos tikslus jis turi pasiekti.
Savo veiklas dalyviai turi dokumentuoti – jie į specialią platformą internete įkelia raportus, nuotraukas, video įrašus apie tai, ką nuveikė. Visą tą informaciją stebi jų „DofE“ vadovai ir programos organizatoriai.

Keliaus į kvalifikacinius žygius

Kai dalyviai įgūdžių, aktyvios veiklos bei savanorystės dalyse pasiekia užsibrėžtus tikslus, pradeda ruoštis žygiui. Pirmiausia programoje dalyvaujantys mokiniai leidžiasi į dvi dienas ir vieną naktį trunkantį bandomąjį žygį. Juos lydi mokytojas-žygio vadovas.

Į žygį – nors ir su nelengvomis kuprinėmis, bet su šypsenomis. Nuotr. iš gimnazijų archyvų

Paskui vyksta ir kvalifikacinis žygis, nulemiantis tai, ar mokinys gaus ilgai ir kantriai siektą pasirinkto lygio tarptautinį sertifikatą ir ženkliuką. Jis leidžia dalyviams patikrinti save netikėtose, neįprastose situacijose. Juolab kad didelei daliai šiandieninių jaunuolių išgyvenimas, orientavimasis gamtoje be mobiliojo ryšio įrenginių yra tapęs egzotika.
Bandomuosius žygius abiejų – Merkelio Račkausko ir Gabijos gimnazijų moksleiviai jau įveikė. O šį savaitgalį jie keliaus ir į kvalifikacinį žygį. Abiejose mokyklose „DofE“ programoje dalyvauja ir į bronzinio lygio sertifikatus bei ženkliukus pretenduoja po 6 mokinius.

Įdomūs faktai apie „DofE“ programą:

• programa yra 3 lygių – bronzos, sidabro ir aukso. Kiekvienam lygiui pasiekti skiriama skirtingai laiko;
• dalyvauti programoje norintis žmogus turi sumokėti 29 eurus. Už šią sumą organizatoriai programos dalyviams siūlo dalyvauti įvairiuose seminaruose, apmoka kelionių, nakvynės išlaidas;
• dalyvaudami „DofE“ programoje jaunuoliai išmoksta naudotis kompasu, orientuotis žemėlapiuose, teikti pirmąją pagalbą, įsirengti stovyklavietę, pasigaminti šilto maisto ir dar daug kitokių praktinių dalykų;
• didžiausi pliusai tokie, kad išmokstama atsakomybės ir laiko planavimo;
• programoje nėra konkurencijos tarp dalyvių, kiekvienas yra konkurentas pats sau ir sėkmė ar nesėkmė priklauso nuo tavo paties veiksmų, programai skiriamo laiko, disciplinos.

Nida PUKELIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto