Jaunuolių įsidarbinimo galimybės per vasaros atostogas – mažos

Tikslų vasaros atostogų metu dirbančių jaunuolių skaičių nustatyti sunku. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vasara – atostogų metas, tačiau dauguma moksleivių ir studentų renkasi ne poilsį, o darbą.

Pasidomėjome, kokios mūsų rajone gyvenančių jaunuolių galimybės įsidarbinti neilgam – per atostogas.


Darbo biržoje registruojasi ne visi

Plungės teritorinės darbo biržos (TDB) Mažeikių skyriaus vedėja Alfreda Normantienė teigia, kad dėl įsidarbinimo vasaros metu į instituciją kasmet kreipiasi įvairaus amžiaus grupių moksleiviai ir studentai.
Pasak A. Normantienės, tikslų vasaros atostogų metu dirbančių jaunuolių skaičių nustatyti sunku, nes ne visi darbdaviai ir darbininkai registruojasi darbo biržoje.
Pašnekovė praneša, kad šiemet Plungės TDB Mažeikių skyriuje užsiregistravo apie dešimt per vasarą norinčių dirbti moksleivių. Tuo tarpu studentai tik pasidomi laisvomis darbo vietomis, tačiau registruotis nėra linkę.
„Šiuo metu Mažeikiuose yra užsiregistravusi tik viena įmonė, ieškanti darbuotojų vasaros metu, o dauguma firmų jaunuolius įdarbina jiems kreipiantis tiesiogiai“ – teigia Plungės TDB Mažeikių skyriaus vedėja.


Sutinka dirbti įvairaus pobūdžio darbą

A. Normantienės teigimu, jaunuoliai, ieškantys darbo vasaros metu, poreikio dirbti tam tikro pobūdžio darbą neišreiškia.
Darbdaviai teigia, kad jaunuoliams dažniausiai siūlo paprastus darbus: pardavimų srityje – pardavėjo-konsultanto, salės darbuotojo, gamybos srityje – pakuotojo, kroviko, statybų srityje –  pagalbinio darbuotojo, meistro padėjėjo darbą.
Vienos iš aplinkotvarkos darbais užsiimančių įmonių atstovo teigimu, šiemet vasaros laikotarpiui yra įdarbintas ir vadybininko pareigas atlieka studentas, tačiau dažniausiai priimami pagalbiniai darbuotojai.


Pirmenybę teikia pilnamečiams ir turintiesiems praktikos 

Nors Lietuvos Respublikos darbo kodekse reglamentuojama, kad dirbti jaunuoliai gali pradėti nuo keturiolikos metų, tačiau dauguma įmonių yra linkusios įdarbinti tik pilnametystės sulaukusius jaunus žmones.
Nepilnamečiai darbuotojai negali dirbti visą darbo dieną, jiems reikia ilgesnių ir dažnesnių poilsio pertraukų, esama ir kitų apribojimų, todėl tokie darbuotojai nėra pageidaujami.
Plungės TDB Mažeikių skyriaus vedėja. praneša, kad moksleiviams viešųjų darbų šią vasarą taip pat nesiūloma, todėl galima sakyti, kad nepilnamečiams jaunuoliams galimybių įsidarbinti nėra.
Darbdaviai taip pat teigia pirmenybę teikiantys darbo patirties turintiems jaunuoliams. Pasak įmonės, užsiimančios prekyba maisto produktais ir pramoninėmis prekėmis, atstovės, naujus darbuotojus reikia apmokyti, skirti juos konsultuojantį asmenį, todėl daug paprasčiau yra priimti patirties turintį jaunuolį.


Darbo paklausa ir pasiūla priklauso nuo darboviečių

Vienos iš statybos ir remonto paslaugomis, taip pat prekybos statybinėmis bei apdailos medžiagomis užsiimančių bendrovių generalinės direktorės Gražinos Bartkevičienės teigimu, šiemet darbų paklausa vasaros laikotarpiu didesnė negu pernai. Praėjusiais metais bendrovė įdarbino du jaunuolius, o šiemet keturis.
Tačiau aplinkotvarkos paslaugas teikiančios įmonės direktoriaus pavaduotojas komercijai Egidijus Urbonas pastebi priešingą tendenciją – jaunuolių, norinčiųjų dirbti vasaros atostogų metu, per pastaruosius metus gerokai sumažėjo.
„Prieš penkerius metus buvo daug daugiau norinčiųjų dirbti kad ir pagalbinį darbą, o dabar jaunuoliai tikriausiai nori užimti aukštesnes pareigas, arba išvažiuoja dirbti kitur“, – mano E. Urbonas.


Nėra galimybės įdarbinti visų norinčiųjų

Prekyba maisto produktais ir pramoninėmis prekėmis užsiimančios įmonės personalo direktorė Alfreda Skerstonienė teigia, kad nors darbo paklausa kiekvienais metais ir yra didelė, įmonė visų norinčiųjų įdarbinti negali.
„Naujų darbo vietų nekuriame, su jaunuolių pagalba tik išleidžiame vasaros atostogų pagal neterminuotą darbo sutartį dirbančius asmenis, todėl darbo vietų skaičius ribotas“, – teigia personalo direktorė.
Ledų gamyba užsiimančios bendrovės generalinis direktorius Virgilijus Radvilas sako, kad  intensyvaus darbo sezonas jų bendrovėje prasideda anksčiau nei kitose įmonėse ir tęsiasi nuo kovo mėnesio pradžios iki birželio – liepos pabaigos.
Pasak generalinio direktoriaus, vasaros sezono metu pagal trumpalaikes darbo sutartis bendrovėje kasmet įdarbinama nemažai žmonių, o šiemet sezono metu papildomai priimta apie 130 darbuotojų. Kadangi bendrovės vasaros sezonas nesutampa su vasaros atostogų metu, todėl, anot V. Radvilo, galimybių įdarbinti jaunuolius per vasaros atostogas mažai.

2 Atsakymai į “Jaunuolių įsidarbinimo galimybės per vasaros atostogas – mažos”

  1. jo parašė:

    Mano sunus buvo isidarbines Sventojoje,ir dirbdavo po 14 val per diena, po keturias dienas,keturias laisvas.Mokejo mazai.Supratome,kad studentai yra isnaudojami ! Teko mesti darba… Taip kad,reikia moketi saziningus atlygius uz sazininga ir sunku darba,tiek studentui,tiek eiliniam tos istaigos darbininkui. Na,be cia Lietuva … Todel ir traukia jaunimas i uzsieni.Daug dirba,bet gerai ir uzdirba+garantijos ateiciai…

  2. zosė parašė:

    Nežinia, ar pilnametystės pažymų prašo UK, Airijoje, kur mūsų jaunuoliai neretai įsigudrina padirbėti net ir per mokslo metus, bet mūsų krašte darbadavį slegia be galo didelė atsakomybė, jei ne duok Dieve kas nors nutikų. Jam ir darbo diena turi būti trumpesnė, ir atlyginimas kaip suaugusiam, o tupinėjimo apie tokį kaip apie karštą puodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto