Javapjūtės darbams talkina karštas rugpjūtis

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvoje javapjūtė jau persirito į antrąją pusę, nors dėl vėsios vasaros derliaus nuėmimo pradžia vėlavo. Karšti orai gerokai paspartino grūdų ir rapsų pjūties darbus.
Vien tik per antrąją rugpjūčio savaitę grūdus ir rapsus superkančios įmonės nupirko daugiau nei trečdalį milijono tonų šiųmečio derliaus grūdų ir rapsų.

Laukiama nemažo derliaus

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje nupjauta 63,5 proc. grūdinių augalų (įskaitant ankštinius) ir 72,6 proc. rapsų pasėlių.
Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet laukiama nemažo derliaus. Vidutiniškai iš 1 hektaro prikuliama apie 5 tonas grūdų. Nors javapjūtė prasidėjo vėliau nei pernai, jau pasiektas praėjusių metų lygis.
Iki rugpjūčio vidurio buvo supirkta iš viso 333 tūkst. t grūdų (įskaitant ankštines) ir 84,3 tūkst. t rapsų sėklos. Iš supirkto grūdų kiekio 76,6 proc. (255,6 tūkst. t) yra kviečiai, iš jų 46,5 proc. – II klasės kviečiai (118,8 tūkst. t).

Superkama sparčiau

ŽŪM duomenimis, šiemet, palyginti su 2014 metais, yra spartesnis grūdų supirkimas. Lyginant su praėjusiųjų metų analogišku laikotarpiu grūdų supirkta du kartus daugiau. Ypač padidėjo ankštinių supirkimas – daugiau nei penkis kartus (24 tūkst. t).
Kur kas daugiau nei pernai supirkta ir rapsų sėklos. Manoma, kad tiek grūdų, tiek rapsų supirkta daugiau dėl palankių javapjūtės sąlygų. Grūdai ir rapsai yra sausi, tad nereikia papildomo džiovinimo.

Grūdų eksportas padidėjo

Šiais metais už 1 toną kviečių mokama apie 11 proc. brangiau – 171 euras. Vidutinės maistinių kviečių kainos Lietuvoje nesiskiria nuo visos Europos Sąjungos. Žemiausios maistinių kviečių kainos Bulgarijoje – 148 Eur/t ir Slovakijoje – 150 Eur/t, o aukščiausios – Slovėnijoje – 187 Eur/t.
Per 2014 kalendorinius metus iš Lietuvos eksportuota 3,1 mln. t javų grūdų, iš jų net 80,6 proc. (2,5 mln. t) kviečių ir 0,28 mln. t rapsų sėklos.
Lyginant su 2013 m., grūdų eksportas padidėjo 22 proc., tačiau rapsų sėklos daugiau nei ketvirtadaliu sumažėjo. Daugiausia kviečių, kaip ir ankstesniais metais, eksportuota į Iraną – per 1,0 mln. t, Saudo Arabiją – 0,26 mln. t, Egiptą – 0,21 mln. t, Turkiją – 0,15 mln. t.
Bendra eksportuotų grūdų ir rapsų vertė – 2,0 mlrd. litų arba 669,5 mln. Eur.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto