Kaimo poreikiams – Europos Sąjungos parama

Antradienį įvykusiame Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės valdybos vietos projektų atrankos posėdyje buvo sprendžiama, kokiems projektams reikėtų skirti gaunamą Europos Sąjungos paramą. Iš viso kaimo plėtros strategijai skirta 9 milijonai litų, iš jų jau paskirstyta 5,7 milijono. Tie pinigai atiteko opioms rajono problemoms spręsti.

LĖŠOS SKIRTOS KAIMUI
Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkė Loreta Rubežienė pasakojo, kad priemonės „Vietos plėtros 2008–2014 metų strategijos“ parama yra skiriama kaimams. Mūsų rajonui iš viso skirta 9 milijonai litų. Pagal parengtas strategijas vyksta kvietimai, kurių metu suinteresuoti asmenys gali teikti paraiškas paramai gauti.
„Pateiktos paraiškos pereina labai ilgą retinimo procesą. Vyksta specialistų, po to Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Lietuvos vietos veiklos grupės valdybos projekto vertinimai,“ – pasakojo L. Rubežienė.
Jei paraiškos palankiai įvertinamos, jos siunčiamos į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, kur direktoriaus įsakymu skiriamas finansavimas.

PARAMĄ GAVO 11 PROJEKTŲ
L. Rubežienė džiaugėsi, kad šią vasarą finansavimą pavyko gauti net šešiems projektams, o anksčiau tokios paramos yra sulaukę dar penki projektai. Jiems įgyvendinti skirta beveik 1,7 milijono litų.
Antradienį vykusiame posėdyje finansavimas buvo skirtas Šerkšnėnų ir Renavo kultūros namų rekonstrukcijai, Laižuvos, Viekšnių ir Šerkšnėnų administracinių pastatų remontui. Už gautus pinigus taip pat bus renovuojami Užlieknės Marijos Magdalietės parapijos namai, statomas sporto aikštynas šalia Daubiškių pagrindinės mokyklos, įrengtos naujosios Ukrinų kapinės, kapitališkai suremontuota Mažeikių muziejaus šildymo sistema.

SKATINS VAIKŲ UŽIMTUMĄ
Kalbinta Mažeikių rajono Daubiškių pagrindinės mokyklos sekretorė Rima Šiuipienė sakė, kad skirtas 150 tūkst. litų finansavimas sporto aikštynui prie mokyklos statyti yra labai džiugi naujiena.
Anot R. Šiuipienės, ir mokyklos bendruomenė, ir kaimo žmonės labai džiaugiasi, kad Palnosų kaime atsiras profesionaliai įrengtas stadionas, kur vaikai galės praleisti laisvalaikį.
„Mūsų kaime yra daug aktyvaus jaunimo, kurie mėgsta žaisti krepšinį ir futbolą. Dažniausiai vaikai rinkdavosi žaisti prie mokyklos, tačiau dabar jie galės laisvalaikį leisti profesionaliai įrengtame aikštyne,“ – džiaugėsi pedagogė.
R. Šiuipienė teigė, kad idėja prašyti finansavimo aikštyno statybai kilo mokyklos direktorei Silvai Poškienei.

DŽIAUGIASI DĖL FINANSAVIMO
Židikų seniūnė Stanislava Valatkevičienė džiaugėsi, kad pagaliau buvo skirtas 144 tūkst. litų finansavimas naujųjų Ukrinų kapinių statybai.
„Finansavimo mes jau ieškojome šešerius metus, tačiau jo vis nepavykdavo gauti. Labai džiaugiamės, kad pavyko gauti Europos Sąjungos paramą“, – kalbėjo S. Valatkevičienė.
Anot seniūnės, finansavimas naujų kapinių statybai buvo labai reikalingas, nes senosios kapinės užpildytos šimtu procentų, o padėtį sunkino ir tai, kad bažnyčia atsiėmė jai priklausančią žemę.

VERSLO ATSTOVAI NEDALYVAVO
VVG pirmininkė Loreta Rubežienė stebėjosi, kad skiriant finansavimą nedalyvavo nė vienas verslo atstovas, nors pagal priemonę verslui skirta beveik 1,9 milijono litų.
„Gaila, kad neturime nė vienos verslo paraiškos. Mes kviečiame, bet nieko negauname. Tai dideli pinigai, o jie lieka nepanaudoti,“ – apgailestavo L. Rubežienė.
Kaip pagrindines nedalyvavimo priežastis, specialistė paminėjo, kad įmonės yra nerentabilios arba jos neatitinka keliamų sąlygų – dirba per daug darbuotojų.
L. Rubežienė tikisi, kad įmonės iki rugpjūčio 18 dienos, kai baigiasi laikas paraiškoms teikti, panorės dalyvauti atrankoje.

KETURI PRIORITETAI
Pagal „Vietos plėtros 2008–2014 m. m. strategijos“ aprašą išskiriami keturi prioritetai, pagal kuriuos parengtiems projektams skiriamas finansavimas.
Pirmasis prioritetas skirtas kaimo verslų įvairinimui, gyventojų užimtumui ir pajamų didinimui, ne žemės ūkio verslų plėtojimo skatinimui bei kaimo amatų plėtros gaivinimui. Šis prioritetas Mažeikių rajono verslininkų dėmesio nesusilaukė.
Antrajam prioritetui („Visuomeninės paskirties pastatų atnaujinimas ir pritaikymas bendruomeniškumo ugdymui ir socialinės atskirties mažinimui“) skirtomis lėšomis siekiama renovuoti bei atnaujinti viešosios paskirties pastatus ir pirtis.
Šio prioriteto projektams įgyvendinti jau prašoma per vieno milijono litų.
Trečiąja priemone („Darni viešosios infrastruktūros plėtra, ją pritaikant kaimo gyventojų sąlygų gerinimui“) siekiama sutvarkyti gyvenviečių centrines aikštes ir aplinkinius objektus, taip pat atnaujinti ir įrengti parkus bei poilsio zonas, pastatyti vandentiekio ir vandenvalos sistemas. Šiam prioritetui prašoma 144 tūkst. litų.
Ketvirtuoju prioritetu – „Kultūros paveldo išsaugojimas, laisvalaikio užimtumo, kultūrinio gyvenimo ir žmonių saugumo gerinimas“, tikimasi išsaugoti kultūros paveldo objektus, įrengti naujus sporto aikštynus. Šiam prioritetui prašoma 1,6 milijono litų.
Rytis SAVICKIS
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Kam skirti ES lėšas kaimui, sprendžia komisija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto