Kaimynus supriešino… srutos

V. Kesmino teigimu, keliuką nusausinti ir sutvarkyti turi patys kaimynai. Nuotrauka iš asmeninio albumo

Sovaičių kaime srutomis aptvinęs keliukas supriešino kaimynus. Skundai pasiekė ne tik policijos pareigūnus, bet ir gamtos apsaugos specialistus. Gamtosaugininkai teigia, kad dėl patvinusio kelio kaltos oro sąlygos, todėl bausti nėra ko.

Kaltina kaimynus

Į redakciją kreipėsi Sovaičių kaimo gyventojas Sigitas Miltinis. Vyras skundėsi, kad jo kaimynai per arti bendro naudojimo kelio laiko mėšlo krūvą, iš kurios ant kelio srūva srutos.
„Kreipiausi į policiją. Pareigūnai gautą informaciją persiuntė Mažeikių aplinkos apsaugos agentūrai, tačiau iš ten sulaukiau atsakymo, kad jokio pažeidimo nėra. Man tai kelia nuostabą, nes  nuotraukose akivaizdžiai matyti, kad srutos tyvuliuoja ant kelio“, – S. Miltinis „Santarvei“ rodė nuotraukas, kuriose užfiksuotas faktas.
Vyriškio teigimu, patvinęs kelias sukelia daug nepatogumų jo šeimai, nes jis yra vienintelis susisiekimas su pagrindiniu keliu Viekšniai – Laižuva. Esą vaikams tenka bristi per srutas, kol pasiekia autobusų stotelę.

Taisyklėms nenusižengia

Mažeikių aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Alfredas Nicius „Santarvei“ sakė, kad jam žinoma patvinusio kelio problema. Jis pats sakosi buvęs vietoje ir matęs, kaip kas yra.
„Iš tiesų bausti Miltinio kaimyno nėra pagrindo, nes jis mėšlą laiko pagal visas taisykles. Vieta parinkta aukščiausiame sklypo taške. Mėšlo laikymo rietuvė atitinka aplinkosaugos keliamus reikalavimus, be to, pati krūva yra apdengta“, – aiškino A. Nicius.
Specialisto teigimu, situaciją sunkina dabartinis oras. Esą jei būtų pašalę, tai jokių problemų nekiltų.
„Pati vieta yra nedėkinga. Visas žemės sklypas yra šiek tiek žemiau, lyg savotiškoje dauboje. Žmonės stengėsi bent mėšlo krūvą sukrauti kuo aukščiau, kad jos neapsemtų, tačiau esant labai lietingam orui, srutos vis tiek šiek tiek nubėgo, bet aplinkos jos tikrai neteršia. O kelias yra šiek tiek žemiau, todėl viskas ir subėga. Jei pakeltų kelią aukščiau, tai ir problemos nebeliktų“, – įsitikinęs A. Nicius.

Turi susitvarkyti patys

Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas  „Santarvei“ sakė, kad daug ginčų sukėlusio  kelio seniūnija tvarkyti negali.
„Minėtas keliukas yra gretimų sklypų savininkų privažiavimas prie sodybų. Kitaip tariant – tai jų vidaus kelias. Todėl keliuką prižiūrėti ir tvarkyti privalo patys šeimininkai. Savivaldybė tokių kelių netvarko“, – informavo V. Kesminas.
Seniūno teigimu, kaimynai turėtų pamiršti asmeninius pykčius ir bendromis jėgomis susitvarkyti kelią. Tuomet esą nekiltų problemų ir dėl jo apsėmimo.

Privalo laikytis reikalavimų

A. Nicius priminė, kad įrengiant tirštojo mėšlo rietuvę, svarbiausia yra tinkamai įrengti pagrindą, kad srutos netekėtų į aplinką. Ypač svarbu šiam įrenginiui tinkamai parinkti vietą, kad potvynio, liūčių metu rietuvės neapsemtų paviršiniai vandenys. Taip pat parenkant rietuvės vietą svarbu užtikrinti didžiausius atstumus iki gyvenamosios ir visuomeninės paskirties objektų.
Be to, tirštasis mėšlas gali būti laikomas ir rietuvėse, įrengiamose tuose laukuose, kurie bus tręšiami, o tirštojo mėšlo kiekis rietuvėje turi neviršyti tam laukui tręšti leidžiamo panaudoti mėšlo kiekio. Tokiose rietuvėse mėšlas negali būti laikomas ilgiau kaip 6 mėnesius.
Taip pat būtina iškasti pylimą, kuris apjuostų lauko rietuvę.

Gresia baudos

Pažeidus aplinkosaugos reikalavimus mėšlui tvarkyti, savininkas gali būti nubaustas bauda nuo dviejų iki šešių šimtų litų, taip pat gali tekti atlyginti aplinkai padarytą žalą.
A. Niciaus teigimu, pernai buvo gauti penki skundai dėl netinkamo mėšlo laikymo, tačiau tik du iš jų pasitvirtino.
Ūkininkai tuomet buvo nubausti 400 ir 500 litų baudomis. Šiais metais, be S. Miltinio skundo, buvo gautas dar vienas, tačiau taip pat nepasitvirtino.

One Reply to “Kaimynus supriešino… srutos”

  1. Apolinaras parašė:

    „Iš tiesų bausti Miltinio kaimyno nėra pagrindo, nes jis mėšlą laiko pagal visas taisykles. Vieta parinkta aukščiausiame sklypo taške. Mėšlo laikymo rietuvė atitinka aplinkosaugos keliamus reikalavimus, be to, pati krūva yra apdengta“, – aiškino A. Nicius.“ „A. Nicius priminė, kad įrengiant tirštojo mėšlo rietuvę, svarbiausia yra tinkamai įrengti pagrindą, kad srutos netekėtų į aplinką. Ypač svarbu šiam įrenginiui tinkamai parinkti vietą, kad potvynio, liūčių metu rietuvės neapsemtų paviršiniai vandenys. Taip pat parenkant rietuvės vietą svarbu užtikrinti didžiausius atstumus iki gyvenamosios ir visuomeninės paskirties objektų.“ „Taip pat būtina iškasti pylimą, kuris apjuostų lauko rietuvę.“
    Nelabai suprantama A. Niciaus pozicija , kad Miltinio kaimyno bausti nėra pagrindo, susidaro spūdis, kad A. Nacius nematė tikrosios padėties, nes tikriausiai nuvyko į vietą į anksto perspėjęs, kad ten vyksta. Nes taip nėra, ir srutos per kelia bėga ir pats kelias gadinamas ir mėšlo krūva nėra atitverta pylimu, tai yra neatitinka pareigūno išvardintų reikalavimų. Nereikia piktnaudžiauti žmogaus, kuris skundžia neteisėtus veiksmus sveikata, tokie valstybės pareigūnai dar labiau kerta pasitikėjimą jais, jeigu neapgina paprastų žmonių interesų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto