Kaip koronavirusas veikia finansų rinkas

Baimė plinta finansų rinkose tokiu pat greičiu kaip ir koronavirusas pasaulyje. Finansų rinkose prasidėjusi krizė dar labiau pablogino situaciją, jau ir taip aptemdytą globalaus ekonomikos nuosmukio.

Suprantama, kad šių – 2020 metų pradžioje tiek ekonominiai rodikliai, tiek verslo rezultatai liko antrame plane, atsižvelgiant į tai, kad pagrindinis pasaulio finansų rinkų veikėjas ir variklis dabar yra gąsdinantis koronavirusas. Primiršti net du neseni didieji geopolitiniai įvykiai, kurie buvo 2019 m. rinkų katalizatoriai: „Brexit“ ir pirmojo prekybos karo etapo susitarimas.
Po trumpos krizės tarp Vašingtono ir Teherano bei metų pradžioje paleistos raketų serijos, rinkos savo dėmesį nukreipė į teigiamą minėtų susitarimų pasirašymo aspektą. Tačiau tada Kinijoje ir buvo užfiksuotas didžiulis koronaviruso protrūkis. Dėl viruso netgi pradėta abejoti prekybos susitarimu – kilo abejonių dėl Pekino atitikties pasirašytoms sąlygoms. Ir visa tai praėjus vos kelioms dienoms po to, kai įtampa kiek atslūgo.
Virusas, dabar žinomas kaip „Covid-19“, greitai išplito visame pasaulyje ir parklupdė ne tik Kiniją, bet labai greitai persimetė ir į tokias šalis kaip Japonija, Korėja, Tailandas, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Italija, Ispanija ar JAV.
Pradžioje viruso krizė ypač skaudžiai smogė Azijos milžinės – Kinijos – ekonomikai, nes pradinis ligos protrūkis sutapo su Kinijos Naujųjų metų švente, dėl to smarkiai sumažėjo vartojimas ir turizmas ne tik šalies viduje, bet ir visame pasaulyje, nes įvairios oro transporto bendrovės paskelbė atšaukiančios savo skrydžius į Kiniją. Tai smarkiai sumažino naftos kainą akcijų biržose visame pasaulyje.
Atsižvelgdamos į galimas pasekmes, šalys jau vasario pradžioje ėmėsi įvairių priemonių, pavyzdžiui, siekdamos padidinti likvidumo injekcijas ir sumažinti palūkanų normas. Vyriausybės, savo ruožtu, priėmė drastiškus sprendimus, tokius kaip milijonų žmonių izoliacija namuose ir laisvo judėjimo apribojimas paveiktuose miestuose, siekiant užkirsti kelią infekcijų ir mirčių skaičiaus augimui.
Tačiau, visame pasaulyje kilus šios ligos protrūkiui, pasaulio rinkos taip pat yra paveiktos baimės, tad nuo metų pradžios fiksuojami įvairių rinkų kritimai arba ypač smarkūs svyravimai.

Rinkoms prireiks laiko atsikratyti šios baimės

Trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu ši krizė ir toliau mus veiks, tai pasakytina ne tik apie galimas akcijų rinkos korekcijas, bet ir apie makroekonominių sąlygų blogėjimą visose šalyse. Visame pasaulyje atšaukiami didieji šių metų sporto renginiai, tokie kaip Europos čempionatas ir Tokijo olimpinės žaidynės. Atšauktos įvairios futbolo varžybos Italijoje, nevyko garsusis Venecijos karnavalas ir įvairūs paradai tradicinės Milano mados savaitės metu. Tad, matome kad šios krizės augimas kelia didžiulius nuostolius visame pasaulyje.
Svarbu, kad visos šalys imtųsi tinkamų priemonių ne tik pandemijai, bet ir šiai krizei įveikti, nes, didėjant neapibrėžtumui finansų rinkose, didėja ir ekonominė krizė, kuriai išgydyti ypač svarbios šalių centrinių bankų priemonės.

Auksas vėl yra saugus prieglobstis

Techniškai kalbant, žaliavų rinkos yra vienos iš tų rinkų, kuriose kainų svyravimai yra didžiausi, o auksas ir nafta, šiuo atveju, yra atitinkamai galva ir uodega. Geltonasis metalas veikia kaip puikus saugaus prieglobsčio aktyvas, nes pastaraisiais mėnesiais jis pastoviai auga. Didelė įtampa, kurią sukėlė koronaviruso krizė, paskatino šį taurųjį metalą peržengti 1700 JAV dolerių ribą.
Atrodo, kad koronavirusas su mumis dar bus kurį laiką. Ir, nors šiandien mums didžiausią susirūpinimą kelia klausimas, kaip suvaldyti šią pandemiją, vis tik neturėtume pamiršti įvairių kitų klausimų, kuriuos sprendėme visus šiuos metus ir kurie mūsų laukia ateityje – tai ir sunkios derybos su Jungtine Karalyste, nauji Europos Sąjungos iššūkiai dėl naujo prekybos susitarimo po „Brexit“, derybos dėl prekybos karo 2 etapo ir netgi JAV prezidento rinkimai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto