Karštis pavojingiausias vaikams ir pagyvenusiems žmonėms

Kai už lango itin karšta, vaikams nepatariama būti saulėje nuo 11 iki 16 valandos. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Užsitęsusi karšta vasara vargina daugelį, tačiau vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms didelis karštis gali būti ne tik nemalonus, bet ir labai pavojingas.
Karštame ore labai prakaituojame, netenkame daug skysčių ir druskų, jaučiame silpnumą, mūsų organizmas sunkiai dirba, kad palaikytų normalią kūno temperatūrą.
Būtent vyriausieji ir mažiausieji tokį karščio poveikį ypač jaučia.

Problemos – dėl termoreguliacijos ir skysčių trūkumo

Farmacininkė Regina Molotkova teigia, kad vasaros siunčiamus išbandymus ypač sunku išgyventi kūdikiams ir vaikams iki 4 metų bei pagyvenusiems žmonėms per 75 metus.
„Vaiko kūnas ne taip greitai prisitaiko prie temperatūros pokyčių kaip suaugusiojo, jo kūno termoreguliacija dar nesusiformavusi, todėl karštis jį veikia labiau.
Vaikai mažiau prakaituoja, jų atsivėsinimo mechanizmai prasčiau išvystę ir šis procesas užtrunka ilgiau“, – paaiškina R. Molotkova.
Pasak farmacininkės, vyresnio amžiaus žmonėms karštą dieną didžiausią pavojų kelia dehidratacija. Netekus daug skysčių, blogėja kraujotaka, gali ištikti infarktas ar insultas. Daugėja ir širdies veiklos sutrikimų, kai dėl karščių pradeda skaudėti širdies plote. Taip pat jautrios karščiui yra vyresniųjų kepenys, kardiovaskulinė ir neurologinė sistemos.

Vėsi patalpa ir kompresai

Perkaitimas gali lemti šilumos smūgį, o tokiu atveju, labai svarbu greitai reaguoti. Jei perkaito vaikas, R. Molotkova rekomenduoja kuo skubiau perkelti jį į vėsią patalpą ir nurengti nereikalingus drabužius, duoti jam atsigerti, uždėti ant jo kūno vėsios drėgnos medžiagos arba nuplauti jį kempine.
„Pakilus kūno temperatūrai, paraudus odai, padažnėjus kvėpavimui ir atsiradus pykinimui, nedelsdami kreipkitės į gydytojus ir mažinkite kūno temperatūrą visais įmanomais būdais, pavyzdžiui, šlakstydami vėsiu vandeniu ar paguldydami į vėsią šaltą vonią. Šie ženklai įspėja, kad vaiką ištiko šilumos smūgis“, – pabrėžia „Eurovaistinės“ vaistininkė.
Jeigu perkaito vyresnio amžiaus žmogus, kūną reikėtų apkloti šlapiu audiniu, kojas pakelti apie 30 cm, uždėti šaltus kompresus ant sprando, pažastyse ir kirkšnyse, aplink nukentėjusįjį vėdinti orą ventiliatoriumi arba kaip vėduoklę naudojant žurnalą, laikraštį.
Kas 15 minučių patariama duoti atsigerti negazuotų gėrimų ar šiek tiek pasūdyto vandens.

Per karščius geriau nerizikuoti

Farmacijos specialistės teigimu, kai už lango itin karšta, vaikams nepatariama būti saulėje nuo 11 iki 16 valandos. Jeigu pavėsyje oro temperatūra siekia 28 laipsnius, vaiko iš viso negalima vesti lauką.
„Karštą vasaros diena būtina vaiką tinkamai aprengti: lengvais, laisvais, natūralaus pluošto drabužėliais. Nepamirškite pasirūpinti ir natūralaus pluošto galvos apdangalu. Nuolat duokite vaikui gerti negazuoto vandens, sulčių, net jeigu ir nekamuoja troškulys. Atviras odos vietas patepkite apsauginiu kremu SPF 50“, – rekomenduoja R. Molotkova.
Pasak vaistininkės, senjorams galioja tos pačios taisyklės, tačiau jiems dar reikėtų vengti putojančių ir kofeino turinčių gėrimų, alkoholio, nes jie padidina skysčių netekimą.
Karščiausiu paros laikotarpiu rekomenduojama riboti fizinį aktyvumą ir valgyti tik lengvą bei nekaloringą maistą.
Parengta pagal eurovaistine.lt pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto