Kartu su kitais šalies skaitytojais mažeikiškiai rinks Metų knygą

Metų knygos rinkimuose dalyvaujančius leidinius skaito ir Mažeikių viešosios bibliotekos lankytojai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Dvyliktąjį kartą Lietuvoje paskelbti Metų knygos rinkimai, kuriuose dalyvauja ir mūsų rajono bibliotekų skaitytojai, knygos mylėtojai. Šiemet jie vyks trijose – vaikų, suaugusiųjų ir poezijos knygų – kategorijose.
Šešioms mūsų rajono bibliotekoms jau paskirti renkamų knygų komplektai.

Neatitiko reikalavimų

Kasmet nuo 2005 metų vykstantys Metų knygos rinkimai tapo svarbiu tradiciniu Lietuvos kultūros įvykiu. Į juos įsitraukia ir mūsų rajono bibliotekų skaitytojai: balsavimų metu vyksta įvairūs renginiai, kuriuose aptarinėjami pretendentais į Metų knygą tapę leidiniai.
Pasak Savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojos Irenos Atkočaitienės, šia akcija siekiama žmones sudominti šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti visuomenėje skaitymo prestižą ir atkreipti dėmesį į geriausius lietuvių autorių kūrinius.
„Taip pat norima populiarinti skaitymą kaip prasmingą, patrauklų ir privilegijuotą užsiėmimą. Anksčiau rinkimams knygos būdavo pateikiamos keturiose kategorijose, šiemet atsisakyta knygų paaugliams rinkimo: esą nėra pakankamai kokybiškų tekstų, neatitinka šių knygų estetiniai reikalavimai, pasigesta efektyvesnio redaktorių darbo“, – kalbėjo pašnekovė.
Anot rašytojos Renatos Šerelytės, knygų vaikams ir paaugliams vertinimo komisijos pirmininkės,  siekiama, kad į pastabas pagaliau reaguotų ir leidėjai, ir patys autoriai, kad jie atsakingiau žvelgtų į knygos koncepciją, estetinę jos išvaizdą ir teksto kokybę.

Atrinko komisijos

Metų knygos rinkimuose dalyvaujančios knygos skelbiamos kiekvieną rudenį. Akcijai siūlomos knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių, išleistos nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos iki einamųjų metų rugpjūčio 31 dienos.
Knygų vaikams penketuką, be R. Šerelytės, šiemet atrinko keturi komisijos nariai, o knygų suaugusiesiems ir poezijos ekspertų komisijos ketvertukui vadovavo rašytojas ir literatūros kritikas  Rimantas Kmita.
Geriausių knygų suaugusiesiems penketuką sudaro Eugenijaus Ališankos „Empedoklio batas. Tolimųjų reisų esė“, Danutės Kalinauskaitės novelių knyga „Skersvėjų namai“, Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“, Violetos Palčinskaitės „Atminties babilonai, arba Aš vejuos vasarą“ bei Rolando Rastausko eseistikos bei kitų tekstų rinkinys „Trečias tomas“.

Irena Atkočaitienė teigė tikinti, kad ateityje konkursinių knygų bibliotekos gaus daugiau. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Balsuojama įvairiai

Iš poezijos knygų į renkamų penketuką pateko E. Ališankos „Stuburo tik punktyrai“, Manto Balakausko „Roma“, Stasio Eidrigevičiaus poema „Giedanti gaidžio galva = Giedanti gaidžia gàlva“, Dainiaus Gintalo „Adatos“ bei Giedrės Kazlauskaitės eilėraščių knyga „Singerstraum“.
Knygų vaikams penketukas: Gendručio Morkūno „Traškančios žvaigždės“, Selemono Paltanavičiaus „Maži ežiuko sapnai“, Nadios Kovaliovos „Meškis ir žąsis“, Aido Jurašiaus „Akmenukų pasakos“ ir Jurgos Baltrukonytės „Filmukai“.
Už labiausiai patikusią knygą iš kiekvienos kategorijos galima balsuoti interneto svetainėse http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir www.lrt.lt; elektroniniu paštu: metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, 413 kab., LT-01504 Vilnius.
Daugiausiai skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti kitų metų vasarį tradicinėje Vilniaus knygų mugėje.

Pasisekė šešioms bibliotekoms

Metų knygos rinkimų organizatoriai iš Lietuvos bibliotekų šiemet gavo 264 paraiškas knygoms įsigyti, kuriose buvo prašoma 183 vaikų, 71 suaugusiųjų ir 20 poezijos knygų komplektų.
Iš mūsų rajono Viešosios bibliotekos filialų šiemet gautos devynios paraiškos, atskirai jas teikia ir mokyklos.
I. Atkočaitienė informavo, kad knygų vaikams rinkiniai mūsų rajone paskirti Mažeikių „Ventos“ progimnazijos bibliotekai, Viešosios bibliotekos Buknaičių, Renavo, Sedos filialams, o knygų suaugusiesiems „penketukai“ atiteko Viešosios bibliotekos Bugenių ir Palnosų filialams.
„Pastebėjome, kad pirmiausia patenkinamos paraiškos tų bibliotekų filialų, kurie buvo pateikę paraiškas anksčiau, bet komplektų negavo. Kitas faktorius yra tai, kiek konkurso organizatoriai turi lėšų“, – teigė pašnekovė.
Metų knygos rinkimai įtraukti į prieš dešimtmetį Vyriausybės patvirtintą Skaitymo skatinimo programą. Juos rengia Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Kultūros ministerija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei vėliau prisijungusi Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Saulius RUDŽIONIS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto