Kas septintas šulinys viršijo nitratų kiekį

Rekomenduojama kartą per metus šulinį išvalyti. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus duomenimis, praėjusiais metais reikalavimus atitiko 60-ies, arba 86 proc. tikrintų, šachtinių šulinių vanduo. Leidžiamų nitratų kiekį viršijo dešimties, nitritų – dviejų šulinių vanduo.


Tyrimas atliekamas nemokamai  

Visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja Irena Macijauskienė paaiškino, kad vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu tiriamas šachtinių šulinių vanduo, kurį naudoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Vandens tyrimai atliekami nemokamai. 
Priemonės tikslas – išvengti apsinuodijimų nitritais ir nitratais.
Visuomenės sveikatos centras, gavęs pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų pranešimą apie nėščiąją ar kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo, organizuoja tokio vandens cheminį tyrimą nitritų ir nitratų kiekiui nustatyti.


Ištirta septyniasdešimt šulinių

I. Macijauskienės duomenimis, 2012 m. gauta 70 pranešimų iš pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, kurie maistui naudoja šachtinių šulinių vandenį. Pašnekovės teigimu, dar nepasitaikė atvejų, kad mamos nesutiktų išsitirti, kokia yra naudojamo šulinio vandens kokybė. 
Šulinių vandens kokybė higienos normos reikalavimų neatitiko tirtuose šuliniuose sodų bendrijoje „Šaltinėlis“, Laižuvos kaime, Tirkšlių miestelyje, Pievėnų, Užlieknės kaime, Mažeikių miesto Žalgirio, Respublikos gatvėse.
„Vandens kokybe labiausiai turėtų domėtis besilaukiančios ar mažus vaikučius auginančios mamos, nes nitritų ir nitratų žala kūdikiams ypač didelė“, – akcentavo pašnekovė.


Vandens kokybė nepastovi

Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja pastebėjo, kad šachtinių šulinių vandens kokybė yra nepastovus dydis ir labai priklauso nuo to, ar neužteršta šulinio aplinka. Dažniausiai šuliniai užteršiami dėl netvarkingos ūkinės veiklos. Vienas iš tokios veiklos padarinių – azoto junginiai gruntiniame vandenyje: nitratai ir nitritai. 
Norint apsaugoti šulinių vandenį, 20 metrų spinduliu apie jį nereikėtų plauti automobilių, girdyti gyvulių, plauti ir skalauti skalbinių, vykdyti kitą veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastis.
Rekomenduojama kartą per metus šulinį išvalyti.


Nitratus parodo tik tyrimai

I. Macijauskienė pastebi, kad nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos iš vandens nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitratų koncentracija dar padidėja. Ar vanduo neužterštas, galima sužinoti tik atlikus laboratorinius vandens tyrimus.
Visuomenės sveikatos centro specialistai ragina visas nėščiąsias ir mamas, auginančias kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir maistui vartojančias šachtinių šulinių vandenį, kreiptis į šeimos gydytojus, kurie pateiks pranešimą Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriui dėl geriamojo vandens kokybės tyrimo.
Kiti gyventojai vandenį už atitinkamą mokestį gali išsitirti UAB „Mažeikių vandenys“ laboratorijoje.

2 Atsakymai į “Kas septintas šulinys viršijo nitratų kiekį”

  1. tikras apas parašė:

    straipsnio pavadinimas „Kas septintas šulinys viršijo nitratų kiekį“. , o ten, kur nemokamai, aiškiai pasakyta, kad tiriamas šachtinių šulinių vanduo, kurį naudoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Vandens tyrimai atliekami nemokamai. O tie kiti – tie, kurie ne nėščios moterys. Skaityti reika mokėti, o ne priekabių ieškoti… apas, tikras apis

  2. apas parašė:

    Negeras straipsnis.“Tyrimas atliekamas nemokamai“-skelbia straipsnelio pavadinimas,o pabaigoje jau rašoma-„Kikti gyventojai vandenį už atatinkamą mokestį gali išsitirti…“ Kas tie kiti,ar iš kosmoso ir kas per mokestis- „atatinkamas“.Nieko konkretaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto