Kasinėjama gatvė sudomino paveldo saugotojus

Laisvės gatvės rekonstrukciją atliekantys statybininkai, beardydami senąjį asfaltą, atkasė ir išardė akmenimis grįstą plotą. Spėjama, kad tai gali būti senasis akmeninis centrinės miesto gatvės grindinys.

AIŠKINSIS PAVELDOSAUGININKAI
Statybininkai atkastus akmenis stumdė į krūvas ir vežė iš statybų aikštelės. „Santarvė“ apie statybininkų radinį informavo Mažeikių savivaldybės Kultūros skyrių. Į Laisvės gatvę atvyko paminklotvarkininkė Eugenija Kupliauskienė, kuri teigė pirmą kartą girdinti apie tai, kad Laisvės gatvėje po asfaltu galėtų būti išlikę senojo grindinio ir svarstė, kad tai nebūtinai galėjo būti brukis (akmeninis grindinys – R. S.).
Tačiau tiek istorikas Povilas Šverebas, tiek Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė patvirtino, kad akmens dėjimas po asfaltu negalėjo būti asfalto tiesimo darbų dalis.
E. Kupliauskienė teigė informaciją ir nuotraukas jau perdavusi Kultūros paveldo departamento Telšių skyriui, telšiškiai aiškinsis, ar viskas buvo daroma pagal įstatymą ir ar statybininkai turėjo teisę be specialistų spręsti, kaip pasielgti su tokiu radiniu.
E. Kupliauskienė patikino sieksianti, kad jei dar bus atidengta senojo kelio, visa tai būtų užfiksuota ir informuoti atitinkami asmenys. Ji pridūrė, kad skyrius atlikusį brukį planuoja panaudoti klojant grindinį Vasario 16-osios gatvėje.

RANGOVAI KLOS VAMZDYNĄ IR LAIDUS
Pagrindinės miesto gatvės atkarpos rekonstrukcijos darbams vadovaujantis Ričardas Pranckaitis „Santarvei“ sakė, kad senasis akmeninis grindinys griaunamas dėl to, kad po gatve bus tiesiami nauji vamzdynai ir komunikacijos, todėl akmenys trukdo planuojamiems darbams.
Vadovas paaiškino, kad iškastus akmenis išvežė į sandėliavimo vietą, o vėliau jie bus panaudoti keliams remontuoti, kitiems tvarkymo darbams.
Kiek toli tęsiasi akmenimis grįstas grindinys, jis negalėjo pasakyti. Specialisto nuomone, prie Mindaugo gatvės prasidėjęs akmenimis klotas kelias turėtų baigtis prie Laižuvos gatvės arba arčiau.

GATVĖ MENA ISTORIJĄ?
Kaip teigiama Mažeikių krašto enciklopedijoje, Laisvės gatvė, prieš šimtmetį vadinta Didžiąja, akmenimis buvo išgrįsta 1895 metais. Šioje gatvėje tuomet buvo susitelkusios svarbiausios valdžios institucijos, parduotuvės ir švietimo įstaigos.
Istorikas Povilas Šverebas patvirtino, kad gatvė tada jau galėjo būti išklota akmenimis. Jis pasakojo, kad daugiau nei prieš šimtmetį dabartinei Laisvės gatvei jau buvus viena pagrindinių mieste, ji tapdavo sunkiai išvažiuojama dėl purvo ir pelkių, ją reikėdavo dažnai remontuoti, todėl kelias buvo išgrįstas.
Spėjama, kad Mažeikiuose būtų galima rasti nemažai akmeninio grindinio, tačiau dažniausiai akmenys paslėpti po asfaltu, o viena senovinio akmenimis grįsto kelio atkarpa iki šiol yra išlikusi Pramonės gatvėje.
E. Kupliauskienė tikino, kad skyriaus darbuotojai stengiasi stebėti remontuojamas gatves, kur po asfalto danga yra išlikę senovinio grindinio, taip pat siekia išsaugoti akmeninę Pramonės gatvės dalį.
Rytis SAVICKIS
Elijaus KNIEŽAUSKO nuotr.: Po ardomu asfaltu slėpėsi Laisvės gatvės grindinio akmenys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto