Ke­ti­na­ma steig­ti Že­mai­ti­jos re­gio­no ka­de­tų mo­kyk­lą

Gimnazijos jauniesiems šauliams dažnai tenka lydėti oficialius asmenis.

Tel­šių ra­jo­no kai­my­nys­tė­je esan­ti Al­sė­džių Sta­nis­lo­vo Na­ru­ta­vi­čiaus gim­na­zi­ja bu­vo pir­mo­ji ša­ly­je ug­dy­mo įstai­ga, pra­dė­ju­si įgy­ven­din­ti gy­ny­bi­nio-pi­lie­ti­nio ug­dy­mo pro­gra­mą (2001 me­tais). Pa­gal šią pro­gra­mą mo­ky­tis gim­na­zi­jo­je ga­li mo­ki­niai iš vi­sos Lie­tu­vos. Moks­lei­viai čia ug­do­mi šau­liš­ka dva­sia, tu­ri dau­giau ga­li­my­bių pa­si­ruoš­ti ir stip­rė­ti fi­ziš­kai, nuo­lat vyks­ta įvai­rūs pro­jek­tai, iš­vy­kos, su­si­ti­ki­mai.

Ruo­šia­mi do­ku­men­tai Ka­de­tų mo­kyk­lai steig­ti

Al­sė­džių Sta­nis­lo­vo Na­ru­ta­vi­čiaus gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Re­gi­man­tas Ka­va­liaus­kas pra­ne­šė ži­nią, jog bend­ru pe­da­go­gų ir vie­tos bend­ruo­me­nės su­ta­ri­mu nu­spręs­ta, kad gim­na­zi­ja ga­lė­tų siek­ti re­gio­no Ka­de­tų mo­kyk­los sta­tu­so.

„Šiuo me­tu pa­gal Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jos re­ko­men­da­ci­jas vyk­do­me pe­rei­na­mo­jo lai­ko­tar­pio už­duo­tis ir ti­ki­mės, kad vis­ką įvei­kę nuo 2025 me­tų ga­lė­si­me va­din­tis

Že­mai­ti­jos re­gio­no ka­de­tų mo­kyk­la“, – sa­kė di­rek­to­rius.

Pust­re­čio šim­to mo­ki­nių

Nau­jus moks­lo me­tus gim­na­zi­ja pa­si­ti­ko su vi­siš­kai su­komp­lek­tuo­tu ko­lek­ty­vu. R. Ka­va­liaus­ko tei­gi­mu, švie­ti­mo įstai­ga tu­ri vi­sų da­ly­kų pe­da­go­gus, o mo­ki­nių skai­čius – ar­ti pust­re­čio šim­to.

„Rū­pi­na­mės ne tik mo­kyk­la ir jos ap­lin­ka – ten­ka rū­pin­tis ir bend­ra­bu­čiu bei ant­rus me­tus gim­na­zi­jai pri­skir­tu iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo sky­riu­mi. Sten­gia­mės nuo­lat gra­žin­ti sa­vo ap­lin­ką, daug įvai­rios veik­los vyk­do­me sa­vo pa­stan­go­mis. Prieš ke­le­tą me­tų ini­ci­ja­vo­me ak­ci­ją „Pa­do­va­nok gim­na­zi­jai suo­liu­ką“. Džiu­gu, kad ini­cia­ty­va su­lau­kė di­džiu­lio su­si­do­mė­ji­mo. Gim­na­zi­jos vi­di­nis kie­me­lis, ku­ris ta­pęs daž­nų ren­gi­nių Al­sė­džiuo­se vie­ta, pa­si­puo­šė vi­sa ei­le gim­na­zi­jai do­va­no­tų suo­liu­kų“, – pa­sa­ko­jo mo­kyk­los va­do­vas.

Il­ga­me­tis bend­ra­dar­bia­vi­mas

Al­sė­džių gim­na­zi­ją sie­ja il­ga­me­tis bend­ra­dar­bia­vi­mas su Lie­tu­vos šau­lių są­jun­ga (LŠS) ir LŠS Že­mai­ti­jos šau­lių 8-ąja rink­ti­ne. Mo­kyk­lo­je ak­ty­viai vei­kia Al­sė­džių 806-oji kuo­pa, šios kuo­pos jau­nie­ji šau­liai yra daug­kar­ti­niai rink­ti­nės jau­nų­jų šau­lių žai­dy­nių nu­ga­lė­to­jai. Al­sė­diš­kius daž­nai ga­li­ma su­tik­ti at­sto­vau­jan­čius Že­mai­ti­jos 8-ajai rink­ti­nei įvai­riuo­se res­pub­li­ki­niuo­se ir tarp­tau­ti­niuo­se kon­kur­suo­se ir var­žy­bo­se.

Šią va­sa­rą taik­liau­si rink­ti­nės šau­liai jė­gas iš­ban­dė sto­vyk­lo­je Šve­di­jo­je, kur 50 pro­c. ko­man­dos na­rių su­da­rė al­sė­diš­kiai.

Alsėdžių gimnazijoje reziduoja ir vienintelis šalyje šauliškas orkestras.

Al­sė­džiuo­se vei­kia Pla­te­lių me­no mo­kyk­los sky­rius, to­dėl bū­tent čia re­zi­duo­ja vie­nin­te­lis ša­ly­je šau­liš­kas or­kest­ras, ku­rio pa­grin­dą su­da­ro Al­sė­džių gim­na­zi­jos mo­ki­niai ir pe­da­go­gai, pri­klau­san­tys Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gai.

Pa­va­sa­rį at­nau­jin­ta bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tis su Ge­ne­ro­lo Jo­no Že­mai­čio Lie­tu­vos ka­ro aka­de­mi­ja. Nu­ma­ty­ta įvai­rių veik­lų ir pe­da­go­gi­nių me­to­dų iš aka­de­mi­jos dės­ty­to­jų, ap­tar­ti bend­ri ren­gi­niai, ku­riuos kar­tu su par­tne­riais ruo­šia­ma­si or­ga­ni­zuo­ti Al­sė­džiuo­se.

Gar­bė ir at­sa­ko­my­bė

Anot R. Ka­va­liaus­ko, dėl vyk­do­mo ki­to­kio ug­dy­mo gim­na­zi­jo­je kiek­vie­nais me­tais su­lau­kia­ma aukš­čiau­sio ran­go sve­čių. Al­sė­džiuo­se lan­kė­si ir LR Pre­zi­den­tas, ir pir­mo­ji ša­lies po­nia, ir ka­riuo­me­nės va­das, ne­kal­bant apie mi­nist­rus ir LR Sei­mo na­rius.

Ši bend­rys­tė taip pat duo­da sa­vo pri­dė­ti­nę ver­tę – gim­na­zi­jai bu­vo pa­ti­kė­ta gar­bė ir at­sa­ko­my­bė pre­zi­den­tū­ro­je su­reng­ti Ko­vo 11-ajai skir­tą ren­gi­nį ša­lies jau­ni­mui, Sei­me bu­vo eks­po­nuo­ja­ma pa­ro­da apie gim­na­zi­ją. Itin šil­ti san­ty­kiai su Len­ki­jos am­ba­sa­da Vil­niu­je ir jos am­ba­sa­do­re Ur­šu­la Do­ro­ševs­ka. Al­sė­diš­kiai bu­vo kvie­čia­mi mi­nint Len­ki­jos ne­prik­lau­so­my­bės 100-me­tį su­reng­ti šven­ti­nį kon­cer­tą gim­na­zi­jos par­tne­rių Go­lub Dob­žy­no mies­te, vy­ko priė­mi­mas Lie­tu­vos am­ba­sa­do­je Var­šu­vo­je.

Vi­sos šios veik­los, di­rek­to­riaus tei­gi­mu, yra tęs­ti­nės. Jos įkve­pia mo­ki­nius ki­to­kiam mąs­ty­mui, pra­ple­čia jų aki­ra­tį ir gy­ve­ni­mo su­vo­ki­mą.

Veik­los su­sie­tos su pi­lie­tiš­ku­mo ug­dy­mu

Gim­na­zi­ja ak­ty­viai bend­rau­ja su vie­tos bend­ruo­me­ne. Šiais me­tais vyk­do­mo pro­jek­to „Al­sė­džiai – Ma­žo­ji Lie­tu­vos kul­tū­ros sos­ti­nė-2022“ vi­sa veik­la su­sie­ta su pi­lie­tiš­ku­mo ug­dy­mu.

Gimnazijos vaikinų ansamblis (vadovas M. Miliauskas).

Jau vy­ko įspū­din­gas me­tų ati­da­ry­mo ren­gi­nys, ku­ria­me da­ly­va­vo be­veik vi­sos LŠS Že­mai­ti­jos šau­lių 8-osios rink­ti­nės kuo­pos. Pa­va­sa­rį su­reng­tas tra­di­ci­nis ren­gi­nys, skir­tas Ka­riuo­me­nės ir vi­suo­me­nės bei par­ti­za­nų pa­ger­bi­mo die­nai, or­ga­ni­zuo­tas res­pub­li­ki­nis pi­lie­ti­nių dai­nų kon­kur­sas „Su­dai­nuo­ki­me Lie­tu­vai“. Re­gio­no gy­ven­to­jai bu­vo kvie­čia­mi ir į pir­mą­jį ša­lies Ka­rei­viš­kos ko­šės vi­ri­mo čem­pio­na­tą. Pas­ta­ra­sis itin pa­si­tei­si­no, to­dėl ti­kė­ti­na, kad tai taps dar vie­nu gra­žiu su Al­sė­džiais sie­ja­mų ren­gi­nių „bren­du“.

„Vi­sų me­tų ren­gi­nių šū­kis „Čia gy­ve­na­me MES“ lei­do dar kar­tą ap­žvelg­ti ir įpras­min­ti veik­las, ku­rių tar­si kiek­vie­ną die­ną ir ne­be­pas­te­bi­me“, – tei­gė pa­šne­ko­vas.
Ko­kia tai gim­na­zi­ja?

R. Ka­va­liaus­kas sa­kė, jog daž­nai ten­ka su­lauk­ti skam­bu­čių, kad no­ri „at­siųs­ti vai­kus į ka­ri­nę mo­kyk­lą“. To­kiu at­ve­ju jis vi­sa­da tu­ri at­sa­ky­mą: „Mū­sų gim­na­zi­ja – tra­di­ci­nė ša­lies ug­dy­mo įstai­ga, ku­rio­je mo­ki­niai gau­na to­kius pat ates­ta­tus kaip ir ki­to­se mo­kyk­lo­se. Tie­sa, čia be­si­mo­kan­čių­jų fi­zi­nis pa­ren­gi­mas ir emo­ci­nis nu­si­tei­ki­mas kal­bant apie ša­lies gy­ni­mą gal kiek ir ski­ria­si.“

Al­sė­džių Sta­nis­lo­vo Na­ru­ta­vi­čiaus gim­na­zi­ją bai­gu­sių mo­ki­nių ga­li­ma su­tik­ti vi­sur – tiek ša­lies uni­ver­si­te­tuo­se, ko­le­gi­jo­se, tiek pro­fe­si­nė­se mo­kyk­lo­se. Ne­ma­žai bai­gu­sių mo­kyk­lą pir­miau­sia no­ri iš­ban­dy­ti sa­ve at­lik­da­mi pa­rei­gą Tė­vy­nei – Lie­tu­vos ka­riuo­me­nė­je. Pa­pil­do­mų ba­lų abi­tu­rien­tai gau­na sto­da­mi į Lie­tu­vos ka­ro aka­de­mi­ją, pa­si­rink­da­mi pa­sie­nie­čių, ug­nia­ge­sių gel­bė­to­jų pro­fe­si­jas.

Kraš­to ap­sau­gos sa­va­no­ris

Pats įstai­gos va­do­vas – R. Ka­va­liaus­kas – tar­nau­ja Kraš­to ap­sau­gos sa­va­no­rių pa­jė­go­se. Šiuo me­tu pri­klau­so Pri­si­kė­li­mo apy­gar­dos 6-osios rink­ti­nės 806-ajai kuo­pai.

Vasarą į Alsėdžius buvo kviečiami buvę ir esami mokiniai ir pedagogai.

„Tai at­ro­dė kaip pa­pil­do­ma veik­la sa­vait­ga­liais, kur ga­lė­čiau sa­vo ži­nias pri­tai­ky­ti ki­to­se veik­lo­se. Bet pa­ma­žu te­ko iš­ban­dy­ti sa­ve įvai­rio­se pra­ty­bo­se, mo­ky­muo­se, var­žy­bo­se, ren­gi­niuo­se Lie­tu­vo­je ir sve­tur. Ka­rys sa­va­no­ris – tai nė­ra vien pra­ty­bos po­li­go­ne su gink­lu ran­ko­je. Mes da­ly­vau­ja­me vals­ty­bi­nių šven­čių mi­nė­ji­muo­se, mies­to ren­gi­niuo­se, spor­to ren­gi­niuo­se, ve­da­me įvai­rias pa­skai­tas mo­kyk­lo­se pri­sta­ty­da­mi Kraš­to ap­sau­gos sa­va­no­rių pa­jė­gas. Pra­ty­bo­se esi at­sa­kin­gas ne tik už sa­ve, bet tu­ri gal­vo­ti ir apie ki­tus – kaip pa­dė­ti ko­le­gai, kad vi­sam sky­riui bū­tų leng­viau. Gal to­dėl Tel­šiuo­se esan­ti kuo­pa yra stip­res­nė už ki­tas kuo­pas, nes esa­me vie­nin­gi siek­da­mi už­si­brėž­to tiks­lo“, – pa­sa­ko­jo di­rek­to­rius.

Vai­ki­nų an­samb­lis

Al­sė­džių Sta­nis­lo­vo Na­ru­ta­vi­čiaus gim­na­zi­jo­je dir­ban­tis tel­šiš­kis pe­da­go­gas Mar­ty­nas Mi­liaus­kas jau pen­kio­lik­tus me­tus va­do­vau­ja gim­na­zi­jos vai­ki­nų an­samb­liui, ku­ria­me šiuo me­tu aš­tuo­ni na­riai. Ko­lek­ty­vo na­rių skai­čius, pa­sak va­do­vo, mig­ruo­jan­tis: mo­ki­niai, bai­gę dvy­li­ka kla­sių, pa­lie­ka ir an­samb­lį, tad rei­kia ieš­ko­ti vėl nau­jų na­rių. Ko­lek­ty­ve dai­nuo­ja ne tik mo­ki­niai, jei rei­kia, mie­lai pri­si­jun­gia ke­le­tas pe­da­go­gų.

Pa­sak M. Mi­liaus­ko, an­samb­lio re­per­tua­ras įvai­rus, dai­nuo­ja­mos pa­trio­ti­nės dai­nos, ka­ri­nės, is­to­ri­nės, yra ne­ma­žai par­ti­za­ni­nių kū­ri­nių. Vai­ki­nų an­samb­lis – ak­ty­vus ra­jo­no šven­čių da­ly­vis, daž­nai vyks­ta į kon­kur­sus, kur pel­no aukš­tas pri­zi­nes vie­tas. Te­ko ne kar­tą dai­nuo­ti Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gos ko­lek­ty­vų per­žiū­ro­se, te­le­vi­zi­jos lai­do­je „Duo­kim ga­ro“, „Dai­nų dai­ne­lė­je“ ir kt.
Au­re­li­ja SER­VIE­NĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto