Kitą šeštadienį prie piliakalnių kviečia „Geležinė Daubarių istorija“

2019 metais vykusio renginio metu darytoje nuotraukoje – Martynas Stankus (trečias iš kairės) drauge su latvių klubo „Kroma kolna bruoliste“ nariais. Nuotr. iš organizatorių archyvo

Daubarių piliakalnių papėdėje rugsėjo 11-ąją nuo 15 val. vyks gyvosios istorijos diena „Geležinė Daubarių istorija“.
Renginio sumanytojas – viekšniškis kalvis Martynas Stankus įsitikinęs: žmonės turėtų daugiau sužinoti apie baltų istoriją, karybą, amatus, kulinarinį paveldą. O šitų praeities atradimų, bendraminčių susitikimų vietai puikiai tinka mūsų krašto piliakalniai.

Vieta pasirinkta neatsitiktinai

Tradiciją rajone organizuoti gyvosios istorijos dienas „užkūręs“ M. Stankus priminė: pirmą kartą, 2018 metais, gyvosios istorijos diena vyko ant Gyvolių piliakalnio, 2019 metais – Daubarių piliakalnių papėdėje. Pernai toks renginys buvo planuotas prie didžiojo Griežės piliakalnio, bet dėl koronaviruso pandemijos neįvyko.
M. Stankus anksčiau yra sakęs, kad turi idėją renginius, kurių metu visuomenė turėtų galimybę daugiau sužinoti apie baltų istoriją, karybą, amatus, kulinarinį paveldą, organizuoti kaskart vis prie kito Mažeikių rajone esančio piliakalnio.
Šios minties kalvis neatsisako, bet po metų pertraukos gyvosios istorijos diena vis dėlto sugrįžta prie Daubarių piliakalnių.
„Renginio tema yra geležies lydymas. Archeologas Vytautas Dauguvis, 1976–1978 metais tyrinėdamas Daubarių piliakalnį bei gyvenvietę, aptiko dviejų geležies lydymo krosnių pėdsakus. Tai liudija Daubarius buvus vietinės reikšmės metalurgijos centru. Natūralu, kad mūsų renginys gražiai susisieja su kalvyste bei protėvių atminimu“, – kalbėjo „Santarvės“ pašnekovas.

Pažintis su amatais, karyba, istorija

Renginyje „Geležinė Daubarių istorija“ bus pristatomi tradiciniai geležies amatininkystės technologiniai aspektai – nuo medžio anglies gamybos, geležies lydymo krosnių statybos, geležies lydymo proceso iki gauto ruošinio formavimo, anglinimo, peilio, geležtės ar ietigalio gamybos.
Gyvosios istorijos dienoje dalyvaus senųjų amatų puoselėtojai, eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“, kuršių gyvensenos bei karybos klubo „Pilsots“ nariai. Bus svečių iš Latvijos, iš klubo „Kroma kolna bruoliste“.
„Vikingų kaimas“ renginyje pristatys vikingų epochos stalo žaidimus, vaikų žaidimus ir ginkluotę. Pranešimą apie tai, kaip prakalbinti piliakalnį, skaitys kraštotyrininkas Denisas Nikitenka, Mažeikių muziejus eksponuos piliakalniuose ir jų prieigose aptiktus radinius. Klaipėdietė Edita Nurmi gamins ir renginio dalyvius vaišins archaiškais patiekalais.
Renginyje koncertuos grupė „Ugniavijas“, baltiškojo simbolio instaliaciją, ugnies šou kurs menininkas Darius Vilius.

Bus vykdomas eksperimentas

Pasak M. Stankaus, šiandien pasaulis yra tapęs vartotojišku. Bet kada nuėjęs į bet kurią parduotuvę nusipirksi viską, ko tik reikia ir ko nereikia.
„Iš esmės norisi, kad žmonės suprastų geležies atsiradimo kelią, suvoktų, koks prieš tūkstantį metų jis buvo sudėtingas, pradedant geležies rūdos paieškomis, baigiant lydymo krosnimis. Geležies lydymas nepasibaigia geležimi – reikia ją suformuoti, paversti į kokį nors kūrinį, tvarinį, dirbinį. Tą dirbinį reikia anglinti, bet prieš tai – tą anglį išgauti“, – apie tai, kodėl organizuoja švietėjiško pobūdžio renginį, kuriame bus vykdomas archainio geležies lydymo bei įanglinimo eksperimentas, pasakojo „Santarvės“ pašnekovas.
Renginys įvyks jo didžiųjų rėmėjų – Lietuvos kultūros tarybos ir Mažeikių rajono savivaldybės, dėka.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*