Knygos apie Mažeikius autorius: „Įdomiausia tyrinėti tą dalyką, kurio ir pats nežinau“

Povilas Šverebas tikino į nedidelės apimties knygą stengęsis sutalpinti vertingiausią informaciją. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šiais metais išleista knyga „Mažeikiai ir apylinkės“ leis skaitytojams pasinerti į virtualią kelionę po rajoną. Joje apžvelgiami šio krašto istoriniai faktai, atkreipiamas dėmesys į regiono ir šalies kultūrai reikšmingas vietas bei paveldo objektus.

Vienas iš leidinio autorių istorikas Povilas Šverebas įsitikinęs: daugeliui tai bus gidas po Mažeikius ir aplinkines vietoves.


Rašė pagal schemą

Vienas iš leidinio autorių, šiuo metu Telšiuose gyvenantis ir dirbantis, iš Mažeikių kilęs istorikas Povilas Šverebas, „Santarvę“ informavo, kad knyga buvo išleista pagal projektą. Jo lėšomis iš viso išleistos penkios knygos: apie Žemaitijos kraštą bei keturias savivaldybess – Rietavo, Telšių, Plungės ir Mažeikių.
Visos savivaldybės turėjo aprašyti rajone esančius objektus pagal panašią schemą.
Leidinio pradžioje supažindinama su rajono istorija. Buvo nurodyta aprašyti 3–5 menine architektūrine prasme vertingiausias rajono bažnyčias.
Taip pat paminimi ne daugiau kaip trys dvarai, jei rajone tokių yra, ir apibūdinamos vyraujančios tradicijos ir papročiai. Visa tai skaitytojas ir ras minėtame leidinyje.
Knygos bendraautorė Liepa Griciutė-Šverebienė derino menotyros dalykus.


Kelionės gidas

Knygoje supažindinama su daugeliu įdomių ne tik regiono, bet ir visos Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingų vietų bei paveldo objektų. Pasiūlyti įvairūs kelionės po Mažeikių rajoną maršrutai, o kas keliautojui įdomu, pasak knygos autoriaus, kiekvienas pasirinks pats. 
Aprašymuose vengiama nepagrįstų teiginių. Į šventoves žvelgiama ne tik kaip į dvasinės atgaivos vietas, bet ir kaip į kultūrinio paveldo centrus.
Knygoje rašoma: „Nors laikas negailestingai naikina praeities reliktus, išlikusios kultūros vertybės rodo, kad šio krašto žmonės ne vien gynė sienas ir kovojo už savo egzistenciją“.
Knygoje nurodomi adresai, net keliai nuo vienų vietovių ar objektų iki kitų, todėl knyga pravers ne tik keliaujant po rajoną, bet ir leis objektus aplankyti virtualiai.


Reikšmingiausia informacija

Istorikas pabrėžia, kad neretais atvejais knygoje paliečiami tik esminiai dalykai, todėl ne vienas faktas, svarbus mažeikiškiams, galėjo likti ir nepaminėtas. Tačiau kad ir nedidelės apimties, knygoje stengtasi sutalpinti

Ši knyga – gidas po Mažeikių rajoną.

vertingiausią informaciją. Teksto vertimas į anglų kalbą padės susiorientuoti ir rajone apsilankiusiam užsieniečiui.

„Ir tas, kuris domisi Mažeikių rajonu, ras tokių niuansų, naujų faktų, kurių nebuvo girdėjęs, o daugeliui tai bus gidas po Mažeikius ir aplinkines vietas“, – įsitikinęs P. Šverebas.
Jis pastebėjo, kad nors žmonės ir mato juos supančius objektus, neretai daugelis net nežino, kuo jie vertingi ir nesupranta, kad gyvenvietės turėtų didžiuotis tai turėdamos.
Knygoje, kad ir ne visada išsamia, stengiamasi apie tai užsiminti.


Pastebi trūkumų

Autorius, kalbėdamas apie knygą, negali nepastebėti joje likusių trūkumų. Jis tikino norėjęs, kad po kiekviena nuotrauka būtų pateiktas trumpas vietovės ar objekto aprašymas: taip keliautojas rastų informaciją apie objektą toje pačioje vietoje, neskaitęs viso teksto. Tačiau tai įgyvendinti trukdė projekto nuostatai. Mat po nuotraukomis tekstai turėjo būti parašyti aštuoniomis kalbomis, todėl rašant ilgus pavadinimus būtų nelikę vietos kitai svarbiai informacijai. 
P. Šverebas sakė, kad ir nuotraukos ne visos, kurios buvo atrinktos, jam patiko, tačiau tai buvo jau ne jo valia. Ne visiškai patenkintas pašnekovas ir knygos maketu, teksto vertimu į žemaičių kalbą.
„Paprastas skaitytojas nemato tiek, kiek matau aš, o ir pats ne viską paminiu“, – situaciją įvertino istorikas.


Sulaukia komentarų

Istorikas kalbėjo, kad knygoje likę trūkumai nepraslysta ir pro skaitytojų akis. Jis sakė sulaukiantis ir pagiriančių, ir kritiškų komentarų. Pastarieji autoriui patinka labiau.
Kai kurie skaitytojai patikslina objektų adresus, pastebi, kad jie dabar atrodo kiek kitaip. Ne vienas perskaitęs knygą laikėsi nuomonės, kad ir redaktoriai dėl teksto kokybės galėjo padirbėti daugiau.
Vis tik daugelis pasidžiaugia, kad tokioje mažoje knygutėje pateikiama nemažai vertingos informacijos.
Istorikas tikino noriai priimantis visas pastabas, paaiškinantis žmonėms, kodėl padaryta taip, o ne kitaip. O pats pasakojo visada stebintis savo dalykines klaidas, o ko neišmano – to jau nekomentuoja.
„O klaidų, aš manau, lieka kiekviename leidinyje ir šiais laikais, kompiuterizuotame pasaulyje, tai visiškai normalu. Tie kompiuteriai kartais būna gudresni ir už žmones.
Nors ir pati istorija yra klaida – kiekvienas suinteresuotas asmuo tempia ją į savo pusę. Tačiau istorikas tyrinėtojas turi būti objektyvus“, – apie sunkumus, kylančius leidžiant knygas, kalbėjo autorius.


Įdomu tyrinėti

P. Šverebas, pabrėždamas, kad jam maloniausias yra tyrinėjimo džiaugsmas, atviravo prie knygos leidimo nelabai norėjęs prisidėti.
„Man nebėra įdomų rašyti tai, ką pats gerai žinau ir ką jau ir taip šimtą kartų esu rašęs. Aišku, man tai yra žinoma, o kitiems gal ne, tačiau įdomiausia tyrinėti tą dalyką, kurio ir pats nežinau“, – tikino pašnekovas. Istorikas pabrėžė, kad jam apskritai tyrinėjimo procesas yra daug malonesnis negu rašymo.
Pašnekovas samprotavo istoriją pasirinkęs ne atsitiktinai ir ant jos visai nepyksta. Nors prisipažįsta visą gyvenimą šalia jos mėgęs ir sportą. Tik sportas tapo laisvalaikio užsiėmimu, o istorija pašnekovą lydi visą gyvenimą.

One Reply to “Knygos apie Mažeikius autorius: „Įdomiausia tyrinėti tą dalyką, kurio ir pats nežinau“”

  1. Rita parašė:

    kur galima isigyti šia knyga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto