Konstitucijoje siūloma įteisinti privalomą mokslą iki 18 metų

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Konstitucijoje siūloma įteisinti privalomą mokslą iki 18 metų. Tai numatančią Konstitucijos 41 straipsnio pataisą 42 parlamentarų vardu Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narys Mantas Adomėnas.

Tikimasi teigiamo poveikio

Projektu siekiama užtikrinti privalomą vaikų iki 18 metų ugdymą bendrojo lavinimo ar profesinėse mokyklose, skatinti vaikų užimtumą ir dalyvavimą prevencinėse programose, ugdyti sąmoningą, dorą pilietį saugioje švietimo įstaigų aplinkoje, skatinti tėvų atsakomybę rūpinantis vaikų išsilavinimu.
Tikimasi, kad siūlomos nuostatos teigiamai paveiktų šalies švietimo, socialinę, ekonominę raidą.
Šiuo metu Konstitucijos 41 straipsnio pirma dalis nusako privalomą asmenų mokslą iki 16 metų.
Siūloma, kad Konstitucijos pataisa įsigaliotų 2015 rugsėjo 15 d. Jeigu Seimas pritartų, Vyriausybė iki 2015 m. rugpjūčio 31 d. turėtų parengti lydimuosius teisės aktus projektui įgyvendinti.
Įstatymo įgyvendinimui papildomai reikėtų lėšų šiuo metu nesimokančių vaikų nuo 16 iki 18 metų mokymosi krepšelio išlaidoms padengti.

Šešiolikmetis dar nesuvokia savęs

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2013 m. sausio 1 d. Lietuvoje buvo 543,8 tūkst. vaikų iki 18 metų, iš jų 470,8 tūkst. – vaikai iki 16 metų.
Remiantis Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, vaiku laikomas kiekvienas žmogus, neturintis 18-os metų.
„16 metų vaikas – paauglys, jaunuolis vis dar ieško savojo „aš“. Pažinimo stoką šiame amžiuje, pasak psichologų, vertėtų užpildyti tobulinimusi ir žinių siekimu. Privalomas mokslas gimnazijose, vidurinėse arba profesinėse mokyklose iki 18 metų įpareigotų jaunuolius būti saugioje aplinkoje, užimtiems, lavinamiems. Vaikų fizinė branda vyksta greičiau nei emocinė. Kuo ilgiau vaikas mokysis mokykloje, tuo didesnė tikimybė užaugti doru piliečiu. Vaikų buvimas mokykloje iki 18 metų yra ne tik ugdomoji priemonė, bet ir prevencinė priemonė. 16 metų paauglys dar yra emociškai nesubrendęs, todėl tokie vaikai apgaulės būdu nesunkiai tampa prekybos žmonėmis aukomis, pradeda vartoti narkotines medžiagas, alkoholį, tabaką, įtraukiami į nusikalstamas veikas“, – sako projekto rengėjai.
Jų teigimu, 16 metų jaunuoliai, nusprendę nebelankyti mokyklos, tampa socialinės rizikos grupe.

Kitose šalyse tokia nuostata galioja

Dabartinė Konstitucijos nuostata neįpareigoja tėvų rūpintis, kad vaikas mokytųsi iki 18 metų.
Privalomas mokslas iki 18 metų yra Belgijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Portugalijoje. Vienuolikoje JAV valstijų, dviejose Kanados provincijose, Argentinoje taip pat mokslas iki 18 metų yra privalomas.

6 Atsakymai į “Konstitucijoje siūloma įteisinti privalomą mokslą iki 18 metų”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    O ar dabar neprivalomas? Nepragyvena seimos Lietuvoje,todel ir anksti vaikai pradeda dirbti. Kol Seime sedes nesaziningi Valdininkai,tol Lietuvoje nebus jokiu prosvaisciu geresniam gyvenimui!

  2. Iksius parašė:

    Atleiskite dovanokite, bet dirbantis šešiolikmetis geriau, negu tas, kuris visiškaineturi jokio noro mokytis ir mokykloje laiką užmušinėja ne skaitydamas knygas, o trukdydamas kitiems mokytis ir iš neturėjimo ką veikti darydamas nusikaltimus. Ne visi nori ir gali būti mokyti. Geriau nuoširdžiai dirbantis bemokslis kapinių duobkasys, negu iki 18 metų mokyklos suolą nenoriai trynęs kalėjimų gyventojas. Labai labai ir labai prastas sprendimas.

  3. taip parašė:

    Išsilavinimas tikrai niekam nepakenkė,bet jį reikia įsigyti ir jo norėti,o betikslis trynimasis mokyklos koridoriais ,tik ugdo tinginių ir pašalpininkų kartą

  4. jo parašė:

    Puiku!Seniai taip reikėjo.Išsilavinimas dar niekam nepakenkė.

  5. Vardas (privalomas) parašė:

    Mūsų išrinktieji nežino kokių nesąmonių prisigalvoti.

  6. Vytas parašė:

    Didesnės nesąmonės nesu girdėjęs. Koks skirtumas kiek tų klasių baigsi, jei yra žmogus nusistatęs tik greičiau tą mokyklą pabaigti ir eit dirbt, tai net 12 klasių jam nepadės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto