Kova su šiukšlintojais – užburtas ratas?

Tokie mini sąvartynai susidaro aplink daugelį komunalinių atliekų konteinerių. Autorės nuotrauka

Žaliųjų atliekų kompostavimas ne tam skirtose vietose, aplinkos teršimas šiukšlėmis,  šiukšlynai aplink komunalinių atliekų konteinerius – vis dar aktuali aplinkosaugos problema. Ir nors yra sukurta komunalinių atliekų tvarkymo sistema, užtikrinanti galimybę jomis atsikratyti civilizuotai, dažniausiai gyventojams pritrūksta noro ir sąmoningumo.
Viešąją tvarką prižiūrintys ir vietiniu ūkiu besirūpinantys specialistai bei aplinkosaugininkai egzistuojančių problemų neneigia. Jie įžvelgia ir tai, kad gyventojų požiūris keičiasi į gera. Tik labai lėtai.

Norėjo atkreipti dėmesį

Pravažiavus Mažeikių politechnikos mokyklą, tris Ventos gatvės devynaukščius ir pasukus į Sodų kelią, kairėje jo pusėje prasideda sodininkų bendrija „Ąžuolas“.
Į redakciją kreipėsi šioje bendrijoje gyvenantis Algirdas.
Vyras apibūdino bendrijos prieigose matomą situaciją: netvarkingi sodininkai žaliąsias atliekas neša už savo sklypų teritorijos ir kompostuoja tiesiog pro šalį tekančio upelio skardyje.
„Dažnai tuo taku einame prie Ventos pasivaikščioti ir matau, koks ten vaizdelis. To upelio ar kanalo  skardis būtų gražus, tačiau yra paverstas šiukšlynu. Medžių ir krūmų šakos, lapai, žolė, daržo atliekos kraunamos į didžiules krūvas ir paliekamos likimo valiai“, – dėmesį į problemą atkreipė mažeikiškis.

Atliekos neatsirado savaime

Pasak pašnekovo, atliekų krūvos sodininkų bendrijos prieigose išdygo anaiptol ne per naktį. Šiukšles už savo sklypo ribų žmonės įsigudrino nešti jau ne vienerius metus.
„Žmonės visai suįžūlėjo. Mato, kad niekas nieko nesiima ir tempia. Atrodo, kad čia taip ir turi būti. Mačiau, buvo net ir betono gabalų primestų, – teigė pašnekovas ir pridūrė: – Didelio detektyvo čia nėra, nes kur iš sodo sklypo į keliuko ir skardžio pusę yra varteliai, ten dažniausiai ant šlaito ir šiukšlynas.“
Pats mažeikiškis teigia neužfiksavęs, iš kurių sodo sklypų nešamos ir kaupiamos atliekos, tačiau jam akivaizdu, kad jos ten kraunamos anaiptol ne laikinam „pasaugojimui“.

Blogą įprotį sunku pakeisti

„Santarvė“, sulaukusi tokio gyventojo pranešimo apie sodo bendrijos prieigose kraunamą šiukšlyną, nuvyko į vietą.
Mūsų fotografas užfiksavo kelias šlaite kraunamų žaliųjų atliekų krūvas.
Sodininkų bendrijos senbuvis ir trejus metus jai pirmininkaujantis Džeraldas Petrauskas patvirtino, kad žino apie bendrijos prieigose ne vienerius metus kaupiamas žaliąsias atliekas.
„Jau įprasta, kad jeigu žmogus supylė krūvelę sugrėbtų lapų ar daržo atliekų kompostavimui, netrukus atsiranda ir tokių atliekų, kurių į kompostą dėti negalima. Bendrijoje 80 procentų sodininkų yra vyresnio amžiaus žmonės. Jie nuo senų laikų įprato tai, kas nereikalinga, nešti už vartų ir šį įprotį vargu ar įmanoma pakeisti“, – abejojo pašnekovas.

Plačiau skaitykite šeštadienio laikraštyje.

11 Atsakymų į “Kova su šiukšlintojais – užburtas ratas?”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Pirmiausia reikia gerai pasidomėti,kodėl buvo vilkinama Jėrubaičių šiukšlių perdirbimo įmonės statyba,kodėl nerūšiuotos atliekos pačiame sąvartyne?Kaip ten nutiko su ES finansavimu?Nejaugi mūsų ponams rūpi tik rinkimai,partijų rietenos ir mokesčių didinimas?Virstame tikra bananų respublika.Atsakingi asmenys pirmiausia turi paaiškinti tikrąją situaciją o zysti apie pačių prisidarytas problemas.Lengviausias kelias buvo susirinkti tikrai nemažus mokesčius ir užpildyti sąvartyną mūsų jau rūšiuotomis atliekomis

 2. SODŲ 5 NAMO GYVENTOJAMS parašė:

  Labai džiaugiuosi,kad suregavote į mūsų kvietimą,būti aktyviais dėl šiukšių aikštelių.
  Tikiu ,kad rašote paklausimus, bet to neužtenka. Rašykite raštus ir užregistruokite savivaldybėje viename langelyje, tada tikrai gausite atsakymus. Mes tą jau padarėme, rašydami savivaldybės administracijos direktoriui. miesto seniūnui, komunalinio ūkio direktoriui. Atsakymus gavau, buvo atvykęs seniūno pavaduotojas, komunalinio ūkio inžinierius.Aprodžiau, aptarėm problemą. Suprantate, vienas lauke ne karys, tik visi bendrom pastangom išsireikalausim tokių aikštelių, kurios atitiktų visus reikalavimus, o konteineriai būtų požeminiai. Kviečiu JŪSŲ namo aktyvistus susitikti ir bendrai spręskime problemą.telef.8680 75752
  Bendrijos pirmininkė

 3. Sodų 10-tam parašė:

  Iš Sodų 5-to namo kiek buvo rašyta savivaldybei klausimų forma, kad keltų tuos konteinerius , kad ir prie Sodų 7, buvo rašyta Alfonsui Asauskui šitas ,,draugas,, net nesiteikė atsakyti net į el.paštą, nors buvo atsakymams ir paliktas elektronins paštas, jau tiesiog nebežinau ko griebtis..

 4. Irena parašė:

  Prie Gamyklos 6 namo veža šiukšles mašinomis iš visur kas tik nori

 5. to lolas parašė:

  Sujuokinai…….

 6. lolas to Sodų 10 parašė:

  O kodėl nesikviečiat į kompaniją Sodų 7, 11 ir 13? :)

 7. Vardas (privalomas) parašė:

  Jeigu būtu žmogiškas mokestis už šiukšles,tai liaudis žmogiškai ir elgtusi.Ponai,kurie nupi….no ES išmokas,patys padarė tokią meškos paslaugą.Patys matėme,stengėmės rūšiuoti,o kas iš to gavosi-viskas iškeliavo į tą patį savartyną.Palyginkite minimalų užmokestį arba pensijos dydį ir viskas bus aišku,kad už šiukšles gavę kelias sąskaitas jaučiamės stipriai nuskriausti.Ar aišku?

 8. SODŲ 10 parašė:

  GERBIAMIEJI, MIESTO GYVENTOJAI,
  .Nuo senų laikų praėjo 25 metai, todėl seniai laikas buvo pagalvoti ir pradėti gyventi kultūringai, gražiai,tvarkingai. Labai gaila,kad iš sodų parvežamos šiukšlės ir iškratomos daugiabučių namų kiemų konteineriuose.Taip pat firmų autobusiukai atveža statybines atliekas ir iškrato.Skelbiame šią vasarą akciją; visi šie nenaudėliai bus fiksuojami t.y mašinų numeriai,firmų pavadinimai nuo autobusiukų, fotografuojami ir pranešama ten, kur priklauso. Laikas pradėti tvarkytis,mylėti aplinką. Sodų 10 namas nori gyventi gražioje aplinkoje ir be šiukšlių, kurias vėjas suneša nuo kitų namų.Namas apstatytas konteineriais -antikvariatais. VISI
  reikalaukime savivaldybės, kad būtų pastatyti požeminiai konteineriai. Gyvename ne Žemaitijos gatvėje todėl patys turime išsireikalauti padorių konteinerių,nes pagrindinių gatvių gyventojams paprasčiau. Kviečiame sodų 5,8,6,12,4 namus raštais kreiptis dėl konteinerių į savivaldybę.Pradėkime tvarkyti aplinką,netoleruokime netvarkos. Pradėkime nuo savęs.Rodykime pavyzdį jaunimui, vaikams…..Kiekvienam turi būti svarbu kokioje aplinkoje gyvena, o ne tik …..kaip įrengtas mano butas…..

 9. As parašė:

  O tai už ką tokius mokesčius mokam??????? Tegul dirba ir džiaugiasi kad darbo turi….

 10. Elvina parašė:

  Šitoj vietoj (nuotraukoje) tai visada šiukšlių begalės. Dešimt metų pro tą vietą vaikštau – nėra dienos be šiukšlių. Negi aplinkiniai gyventojai rimtai tokie daunai, ir nesugeba patys jų išvežti?

 11. Tadas parašė:

  Ypac, kai suvaziuoja i kiemus nahalai su priekabom baldais, gruzu visokiu is kitu namu ar nuosavu namu ir sumeta, bet ka, bet kaip.ypac prie triju devynauksciu vaziuoja kas netingi.o ten zmones tvarkingi gyvena

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto