„Kregždutės“ vaikai už tai, kad Lietuva netaptų „piliakalnių“ kraštu

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Antrus metus Mažeikių darželis-mokykla „Kregždutė“ dalyvauja tarptautinėje Aplinkosauginio švietimo fondo (Foundation for Environmental Education – FEE) Gamtosauginių mokyklų ir Wrigley bendrovės fondo kampanijoje „Mažiau šiukšlių“ (angl. „Litter less“ Campaign). Iš viso šioje kampanijoje 2013–2014 m. m. dalyvauja gamtosauginės mokyklos iš 20-ies šalių.

Projekto „Mažiau šiukšlių“ tikslas – mažinti šiukšlių kiekius, keisti aplinkinių ir savo pačių elgesį. Šiame projekte mes siekiame gauti daugiau žinių ir praktinių įgūdžių tvarkydami atliekas, bendradarbiausime su bendraminčiais iš įvairių įstaigų ir kitų mokyklų.
Prieš kurį laiką „Kregždutėje“ lankėsi UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ visuomenės informavimo specialistė Daiva Eirošienė. Specialistė mokyklos bendruomenei papasakojo, kaip vyksta atliekų tvarkymas ir pakvietė mus apsilankyti Plungės rajono atliekų tvarkymo aikštelėje.
Ir štai 1–3 klasių moksleiviai ir pedagogai išvykome į Plungės rajono Jėrubaičių atliekų tvarkymo aikštelę. Šiai išvykai ruošėmės iš anksto – klasės pasigamino plakatus tema „Kiekviena šiukšlė turi savo vietą“.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Plakatus sujungėme į bendrą juostą, kuria vėliau apjuosėme sąvartyną.
Nuvykę į vietą išvydome du didžiulius kalnus. Vienas iš jų buvo žalias, kitas – margas. Specialistė D. Eirošienė vaikams paaiškino, kad žaliasis kalnas kažkada buvo toks pat margas. Jis supiltas iš atliekų, kurios buvo suspaustos, užpiltos žemėmis ir apsėta žole. Tokiu būdu Lietuvoje atsiranda vis naujų kalnų – „piliakalnių“.
Kitas šiukšlių kalnas atrodė labai nepatraukliai. Nuo jo sklido bjaurus kvapas, vėjyje plaikstėsi plastikiniai maišeliai, tekstilės gabalai ir kitos atliekos. Ant šiukšlių kalno dirbo galinga technika, kuri spaudė, traiškė atliekas.
Iš p. Daivos pasakojimo mokiniai suprato, kad nerūšiuojamos atliekos pavers mūsų Lietuvėlę  tokių „piliakalnių“ kraštu.
Po to mokiniai pamatė įrenginius, kurie išvalo vandenį, sutekantį iš sąvartyno aikštelės į rezervuarą. Sužinojome, kad 80 procentų išvalyto vandens patenka į švarius vandens telkinius.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Taip pat pamatėme, kaip žaliosios atliekos (medžių šakos, lapai, krūmai) virsta labai naudinga medžiaga žemės ūkiui – kompostu.
Sąvartyno darbuotojai papasakojo, kad yra žmonių, kurie į sąvartyną atveža ne tik šiukšles, bet ir gyvūnus. Kažkoks nedoras žmogus atvežė ir išmetė į sąvartyną mažą gyvą šuniuką. Čia dirbantys žmonės jį pastebėjo, priglaudė ir užaugino…
Tikimės, kad ši išvyka labiau paskatins moksleivius ir jų šeimų narius rūšiuoti atliekas ir aktyviai dalyvauti vykdomame projekte „Mažiau šiukšlių“.
Gražina KRAULIENĖ ir Loreta VISMINIENĖ
Mažeikių darželio-mokyklos „Kregždutė“ mokytojos

One Reply to “„Kregždutės“ vaikai už tai, kad Lietuva netaptų „piliakalnių“ kraštu”

  1. paulina parašė:

    labai negrazu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto