Kultūros bendruomenė keliasi į virtualią erdvę

Nuotraukoje – Asta Norkutė ir Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius praėjusį gruodį vykusios Mažeikių knygų mugės metu. Algirdo Vilko nuotrauka

Tęsiantis karantinui, tęsiasi ir kultūrinio gyvenimo sąstingis.
Vis dėlto kultūros įstaigos, pavieniai menininkai ieško ir randa galimybių „susitikti“ su lankytojais, kultūros bei meno gerbėjais – jie parodas rengia internete.

Sukūrė grupę internete

Karantinas tapo didžiuliu iššūkiu kultūros bendruomenei. Uždraudus masinius žmonių susibūrimus, įstaigos bei kūrėjai turėjo atšaukti suplanuotus koncertus, spektaklius, knygų pristatymus, parodų atidarymus.
Ir vis tik šiuos minusus kultūros, meno atstovai bando paversti pliusais. Kitaip tariant, karantino laikotarpiu jie ne tik kuria, bet ir bando sudaryti visuomenei galimybę parodas, spektaklius, įvairius literatūros skaitymus pamatyti, išgirsti internetu.
Šiaulietis fotomenininkas Vilmantas Dambrauskas socialiniame tinkle „Facebook“ sukūrė atvirą grupę „Neatšaukti atidarymai“.
Šios idėjos autorius aktyvius menininkus: dailininkus, skulptorius, dizainerius, fotografus, choreografus – kviečia prisistatyti ir savo darbus visuomenei parodyti būtent šioje grupėje.

Kviečia dalytis menu

Grupė buvo įkurta kovo viduryje. Joje savo kūrybą pristatyti panoro daugybė menininkų.
Dėl didžiulio susidomėjimo grupės administratorius joje rodyti savo darbus leidžia tik profesionaliojo meno atstovams.
„Tikslas nekinta – kūrėjai dalijasi savo menu tada, kai to negali daryti parodų salėse dėl izoliacijos. Čia. Per „saugų“ atstumą. Rankas paspausime vėliau. Kai vėl galėsime. Pasidžiaukime menininkais, kurių meistriškumas yra dovana, padėsianti įveikti neviltį, vienatvę ir nežinomybę“, – taip virtualios menininkų ir jų meno gerbėjų bendruomenės tikslą apibūdina V. Dambrauskas.
Kaip viskas vyksta? Savo darbus grupėje norintys parodyti menininkai turi nufilmuoti prisistatymą, tarti keletą gyvų žodžių, skirtų meno gerbėjams. Tada prideda keletą kūrinių ar jų serijų. Kūriniai nebūtinai turi būti nauji, nematyti.

Grafikės Astos Norkutės darbai su Mažeikių rajono kultūros paveldo objektais virtualioje parodoje sulaukė didelio žiūrovų dėmesio ir komplimentų. Nuotr. iš grupės „Neatšaukti atidarymai“

Grafikos darbuose – Mažeikių kraštas

Apsilankę grupėje „Neatšaukti atidarymai“ žiūrovai gali pamatyti ir pažįstamų veidų – iš Mažeikių kilusių menininkų, jų kūrinių.
Su virtualios parodos žiūrovais sveikinasi Švedijoje šiuo metu gyvenanti, iš Mažeikių kilusi grafikė Asta Norkutė.
Nuo 2000 metų ji kuria estampus (antspaudus) ir sako vis dar tebesanti „apsėsta“ grafikos meno.
Virtualioje parodoje kraštietė pristato darbus iš dvejų savo sukurtų ciklų. Viename jų – cikle „Mažeikių krašto kultūros paveldas“ – menininkė savaip įamžino gražiausius, lankytojų labiausiai pamėgtus mūsų rajono kultūros paveldo objektus – bažnytėles, Renavo dvarą, senąjį geležinkelio tiltą per Ventą.
Iš šių piešinių buvo išleistas mūsų rajoną reprezentuojantis 2020 metų kalendorius.
A. Norkutė pasakojo, kad, kurdama piešinius su savo krašto objektais, vietomis, patyrė nuostabą ir džiaugėsi galėjusi dalyvauti tokiame projekte.

Tiki, kad bus kūrybingesni

Kitas kraštietės virtualioje parodoje rodomas ciklas – „Pasakojimai ant popieriaus“. Tai darbai, kuriuos A. Norkutė sukūrė ankstesniu periodu.
„Žiūrovams linkiu geros, įdomios virtualios kelionės po Mažeikių kraštą. Linkiu patirti nuostabą. O visiems menininkams – kuo geriausios kloties ir vidinės harmonijos. Mums teks išmokti gyventi pakeistame pasaulyje, bet, manau, mes vis tiek išliksime kūrybiški. Gal net labiau, nei buvome iki šiol“, – kalbėjo grafikė.
Savo kūrybą grupės „Neatšauti atidarymai“ lankytojams rodo ir kita mažeikiškė – Živilė Spūdytė-Žvėrūna.
„Dabar pats tinkamiausias metas kūrybai, savirefleksijai ir truputėlį kitokiam žvilgsniui pro savo namų langą“, – vaizdo siužete kalba grafikė.

Muziejuje surengtoje ir interneto naudotojams prieinamoje parodoje – gausybė įvairių tautodailės dirbinių. Mažeikių muziejaus nuotr.

Paroda Tautodailės metams – internete

Šie metai Seimo yra paskelbti tautodailės metais. Siekiant juos paminėti, Mažeikių muziejaus darbuotojai kovo 12 dieną, dar iki Lietuvoje paskelbiant karantiną, parengė mūsų krašte gyvenančių ir kuriančių tautodailininkų darbų parodą, kurioje – beveik 30 rajono tautodailininkų kūriniai.
Deja, paskelbus karantiną, „gyvai“ apžiūrėti šioje parodoje eksponuojamų tautodailės dirbinių nespėjo nė vienas muziejaus lankytojas.
Vis dėlto muziejininkai rado išeitį. Parodoje eksponuojamus dirbinius nufilmavo ir vaizdo informaciją patalpino internete: https://youtu.be/OAvrS7N34L8

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto