
Mažeikių kultūros centre viešėjo fotomenininkas, parodų kuratorius ir kultūros prodiuseris Jonas Staselis.
Buvęs „Lietuvos ryto“ fotoreporteris pristatė nuotraukų parodą „Kaukių balius“, pasakojančią apie pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį populiarių grožio konkursų užkulisius.
Į „balių“ – su tortu
J. Staselio paroda „Kaukių balius“ po įvairius Lietuvos kampelius ir jose esančias ekspozicijų erdves keliauja kiek ilgiau nei metus. Iki šiol galimybę pamatyti parodą turėjo Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Birštono, Alytaus, Anykščių ir kitų miestų gyventojai bei svečiai.
Mažeikių kultūros centre ji bus eksponuojama iki gruodžio pradžios.
Parodos atidarymuose visada dalyvauja jos autorius J. Staselis, 1992–2005 m. dirbęs laikraščio „Lietuvos rytas“ fotožurnalistu. „Kaukių baliuje“ eksponuojamos 1992–2000 m. nuotraukos iš konkursų, kuriuose buvo renkamos gražiausios Lietuvos merginos ir moterys.
Parodos autorius Mažeikiuose tęsė tradiciją – į atidarymą atsivežė tortą ir juo pavaišino lankytojus.
„Koks balius be torto“, – šyptelėjo fotografas.
Mažeikiškiai klausėsi fotografo pasakojimų apie praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje mūsų šalyje itin populiarių grožio konkursų užkulisius, pamatė fotografo archyvuose saugomas nuotraukas, kurios kol kas dar nėra eksponuojamos.
Nuotraukose – laiko ženklai
„Kaukių baliaus“ atidarymo metu nuotraukas apžiūrinėjančių mažeikiškių veiduose atsispindėjo įvairios reakcijos – nuo nuostabos, susimąstymo iki juoko.
J. Staselis akcentavo: jis kviečia parodos nuotraukose ieškoti ne grožio, o pasižiūrėti į jas kaip į laikmečio liudytojas. Paroda pasakoja ne apie grožio konkursus, o apie pirmąjį šalies nepriklausomybės dešimtmetį – per grožio konkursų prizmę.
„Fotografija – kaip žanras, kaip medija – turi galimybę į nuotrauką įdėti laikmečio ženklą“, – sakė fotografas.
Jis parodė pavyzdį – nuotrauką, kurioje dvi kandidatės į „Mis Lietuvos“ titulą žengė aptriušusiu Sporto rūmų koridoriumi. Vienos merginos rankoje – plastikinis pirkinių maišelis. Šiandieniniam žmogui gal tai ir nieko nereiškiantis daiktas. O vyresnio amžiaus parodos lankytojai, žvelgdami į nuotrauką, prisimena, kokia anuomet buvo tokių maišelių vertė ir svarba. Kai kas iš storo plastiko pagamintus maišelius naudodavo kaip rankines…
Viską fotografavo legaliai
Nuotraukų autorius pasakojo, kad paroda susideda iš trijų dalių – „Užkulisiai“, „Absurdai“ ir „Kaukių balius“.
Nuotraukų pateikimas – ne atsitiktinis: jos išspausdintos dideliu formatu, lyg plakatai, o nuotraukų krašteliai specialiai rankomis apiplėšyti. Tai padaryta siekiant sukurti aliuziją į laikinumą.
Visos nuotraukos buvo užfiksuotos juostiniu fotoaparatu, vietomis palikti įbrėžimai, šiukšlelės.
„Viskas, ką čia matote, nufotografuota legaliai – prieš renginius, po renginių, per repeticijas, susitikimus ir panašiai. Nėra jokio paparacizmo. Tuo metu aš dirbau „Lietuvos ryte“, kuris buvo vienas iš tų grožio konkursų organizatorių, rėmėjų. Todėl, kai buvo leidžiama ir kiek leidžiama, tiek fotografavau“, – pasakojo J. Staselis.
Buvome tokie, kokie buvome
Pirmąjį Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmetį grožio konkursai buvo labai populiarūs. Pažvelgus į aną laiką iš dabarties perspektyvos, galima pamatyti, įvertinti, kaip keitėsi visuomenės požiūris.
„Džiaugiuosi, kad nuotraukas apžiūrėję žmonės kalba ne apie grožio konkursus, o dalijasi savais prisiminimais apie tą laikmetį. Tuo metu grožio konkursai buvo žiūrimi panašiai taip, kaip dabar „Eurovizija“. Ir žmonės atgamina savo patyrimus, nuotaikas.
Poetas, filosofas ir vienas iš parodos kuratorių Liutauras Degėsys labai gražiai pasakė: „Nepriklausomybę mums padovanojo, o laisvę ir demokratiją reikėjo kurti taip, kaip mes tuo metu jas supratome.“ O juk dauguma mūsų atėjome iš už tos geležinės uždangos. Ir atėjome tokie, kokie atėjome, su tokiomis patirtimis, kokias jas tuo metu turėjome“, – kalbėjo fotografas.
Pasaulyje grožio konkursai vyksta nuo 1921 metų, kai pirmą kartą buvo išrinkta „Mis Amerika“.
Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje tradicija rinkti gražiausias merginas bei moteris ir jas deleguoti į konkursus „Mis Pasaulis“, „Mis Visata“ gyvavo iki 2014 metų.
Autorės nuotr.