Laisvės gatvėje pasirodė žaltys

Geltonskruosčiai žalčiai gyvena apie 25–28 metus. Jurgitos SKERIENĖS nuotr.

Šį ne kasdien sutinkamą gyvūną, deja, negyvą, mažeikiškiai rado Laisvės gatvėje.

Spėjome, kad tai žaltys.


Nuo angies skiriasi

Į pagalbą pasikvietėme gamtininką, biolgijos mokytoją Algirdą Vilką, kuris patvirtino, kad tai iš tiesų nenuodingas ir žmonėms nepavojingas geltonskruostis žaltys. Nepatyręs žmogus jį gali sumaišyti su Lietuvoje gyvenančia vienintele nuodinga gyvate – paprastąja angimi. 
Ryškiausias ir pagrindinis skirtumas – galvos šonuose esančios dvi gelsvos ar oranžinės dėmės, kurias turi geltonskruostis žaltys. Be to, žaltys pilkas ar juodas ir neturi nugaroje zigzaginio rašto. Žalčių patelės didesnės už patinėlius, o patinėliai palyginus retokai užauga didesni nei 110 cm ilgio.


Aktyviai ginasi

Tai gana judrus ir greitas roplys, gerai plaukioja ir nardo. Po vandeniu išbūna apie tris minutes.  Negalėdami pabėgti nuo persekiotojų, šie žalčiai šnypščia ir gąsdina staigiais galvos judesiais. „Pagauti žalčiai ginasi išpurkšdami iš kloakos labai nemalonaus kvapo, balkšvai gelsvo skysčio. Jei reikia, apsimeta negyvi. Tuomet suglemba, išsižioja, tačiau paleisti greitai „atgyja“, – pasakojo biologas. 
Žalčiai gyvena vandens telkinių pakrantėse, užliejamose pievose, pelkėse, drėgnuose miškuose. Sutinkami ir prie sodybų, senose kirtavietėse. Medžioja sausumoje ir vandenyje, grobį ryja gyvą. Minta varliagyviais, jų buožgalviais, kartais driežais, mažomis žuvelėmis ir kt. O dar nesuaugę jaunikliai minta vabzdžiais. Geltonskruosčiai žalčiai gyvena apie 25–28 metus.


Atšliaužė iš durpyno

Žalčio pasirodymą A. Vilkas aiškina tuo, kad už Laisvės gatvėje esančių sodybų yra durpynas – natūrali žalčių gyvenamoji aplinka. 
„Kodėl jis išliaužė? Manyčiau, arba ieškojo maisto, arba jau ruošėsi dėti kiaušinius, nes poravimosi laikas kaip ir pasibaigęs“, – svarstė  gamtininkas.
Pamačius tokią situaciją, reikėtų žaltį saugiai sugauti, įvaryti į kokį didesnį indą ir nunešti į jo gyvenamąsias vietas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*