„Languoti“ tvarkaraščiai: už ir prieš

Mokiniams tenka pasukti galvas, kur panaudoti pamokų tvarkaraščiuose atsirandančius „langus“. Ne visi tą laiką leidžia mokyklose. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Vadinamieji „langai“ pamokų tvarkaraštyje piktina ir moksleivius, ir jų tėvus. Ugdymo įstaigų vadovai teigia, kad problema neišsprendžiama – ji atsirado prasidėjus profiliniam mokymuisi. Kuo daugiau papildomų dalykų mokinys renkasi, tuo sunkiau sudaryti jo individualų tvarkaraštį.
Galimybę rinktis dėstomus dalykus teigiamai vertinantieji su kritikais nesutinka: rimtai besimokantys vaikai ir „lango“ metu mokyklose turi naudingos veiklos.

Į mokyklą – kaip į darbą

„Santarvė“ sulaukė skundo. Jį parašęs anonimas kėlė problemą apie tvarkaraščiuose egzistuojančius vadinamuosius „langus“.
„Prestižinėje miesto gimnazijoje nesilaikoma higienos normų bei mokinių mokymosi krūvio reikalavimų. Mažeikių Gabijos gimnazijoje daugelį metų iš eilės mokslo metų pradžioje kyla šurmulys tarp III–IV klasių moksleivių (tarp vienuoliktokų ir dvyliktokų – B.R.). Šurmulio priežastis – mokymosi krūvio normų neatitinkantys, „languoti“ tvarkaraščiai. Nenormaliu pamokų išdėstymu besiskundžiantys moksleiviai nuo pat 2010 metų audito metu kaip opiausią mokyklos problemą išrenka tvarkaraščius, bet spręsti problemos nesiruošiama. Net 10–11 pamokų iš eilės turintiems gimnazistams, o ypač abiturientams, pritrūksta laiko paruošti namų darbus ar pailsėti. Taip pat toli nuo mokyklos gyvenantys gimnazistai tuščias pamokas – „langus“ yra priversti praleisti mokyklos koridoriuose – kartais net ir po 3 valandas. Pasitaiko ir 11 pamokų iš eilės turinčių tvarkaraščių, o tai – mokinių higienos bei mokymosi krūvio pažeidimas“, – situaciją nupasakojo laiško autorius.
Patvirtindamas savo žodžius, laiško autorius pridėjo ir savo vaiko tvarkaraštį. Jis byloja, kad kai kuriomis dienomis pamokos baigiasi… tik šeštą vakaro.

Yra įvairių nuomonių

Nors rajono Švietimo skyrius ir pačios gimnazijos tikino skundų dėl „languotų“ tvarkaraščių nesulaukiančios, tačiau pakalbinti tėvai „Santarvei“ išsakė nepasitenkinimą, kad dėl pamokų tvarkaraščių netobulumo susidarę vadinamieji „langai“ (vienos pamokos laisvo laiko tarpas tarp pamokų – B.R.) verčia jų vaikus sėdėti kavinėse arba trintis gatvėse. Vieni sunerimę dėl neaišku kur leidžiamo savo vaikų laiko, kiti baiminasi dėl jų saugumo.
Tačiau ne visi tėvai nusiteikę kritiškai.
„Nematau jokios problemos. Mano duktė per laisvą laiką pailsi arba kitoms pamokoms pasiruošia“, – kalbėjo gimnazijos abiturientės mama.
Kad „langai“ nėra jokia tragedija, teigė ir kitos gimnazistės mama. Tačiau, jos nuomone, po tokių priverstinių pertraukų turėtų būti lengvesnių dalykų pamokos, nes įsijungti į sunkų darbą po atsipalaidavimo esą sunkiau.
Patys moksleiviai irgi neturi vieningos nuomonės dėl „langų“ tvarkaraščiuose.
„Gal kam tokios pertraukos ir patinka, man kelia problemų. Gyvenu kaime, į mokyklą važinėju. Autobusas atveža laiku, prieš prasidedant pirmai pamokai. Bėda ta, kad tos pirmos ir antros pamokos nebūna. Kur dėtis tas dvi valandas? Galbūt tie langai netrukdo tik gyvenantiems mieste“, – apie patiriamus nepatogumus kalbėjo gimnazistė, gyvenanti Laižuvoje.

Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.

27 Atsakymai į “„Languoti“ tvarkaraščiai: už ir prieš”

 1. Gabijiete parašė:

  Atsiprašau, sakote napasiimkite 35 valandų? Turiu 29 valandas, ir štai – 19 langų per savaitę. Ar tai normalu? :):)

 2. gabijietis parašė:

  PAdarykit išvadas, Gabijos vadovai. Rezultatai jau matosi. Šiemet suformuota beveik per pusę mažiau pirmokų klasių, nei kitoje RAčkausko gimnazijoje. Žiūrėkit, dar kokia klasė persikels į kitą geležinkelio pusę…

 3. Giedrius parašė:

  Aš Račkauske mokausi, ir nesu grįžęs iš mokyklos vėliau nei 15 val. Niekada, nors irgi esu dvyliktokas. Užjaučiu gabijiečius. Keli draugai ten mokosi, tai nusiskundimų dažnai girdžiu. Aukšta mokslo kokybė, bet visiškas abejingumas mokiniams ir mokytojams.

 4. to Tata parašė:

  Pritariu. Taip yra. Visi apie tai šneka, IR NIEKO. Baimė. Pažiūrėkite į direktoriaus žmonos ar uošvio tvarkaraščius. Čia nerasit langų. Nes turi stogą. Savivaldybėje. Ušvienę. Iškokite ir jūs stogo…..

 5. Tata parašė:

  Nusivaliau.Einu.Ačiū

 6. To tatai parašė:

  Nusivalykit seiles ir pasimokykit gimtosios kalbos

 7. Tata parašė:

  Mokyklų direktorių rotacijos nebuvimas sudaro prielaidas štai va tokioms problemoms atsirasti ir krūvą metų tarpti ir bujoti.Gabijoje langų problemą kuria už tai atsakinga pavaduotoja-fantazuotoja ir visiškai neturinti suvokimo apie šį gana sudėtingą darbą ale spycialystė.Jeigu paduos teisman mane už yžiaidymą-galėsiu pagrysti šiuos savo žodžius.Sakysit prie ko čia direktorių rotacija.Ale prie to,kad dabartiniam Dyrikui mergas kirkint rūpi (ir kaip jo per tiek metų už galimą pedofiliją neklibina),o kiti reikalai-ale dzin po barabanu.Dar kita pavaduotoja-fyfa vagilka(siuntė moksleivius iš manęs vogti,tai jiems pavyko).Niekaip nesuprantu kaip Gabijos Mokytojai(nesuklydau rašydamas iš didžiosios raidės,jie to verti)taikstosi su tokia administracija,kodėl netyli mokiniai?

 8. To mokytojai parašė:

  O kiek jau tų gimnazijų Mažeikiuose?

 9. Mokytoja parašė:

  „Languoti“ tvarkaraščiai atsirado ne nuo profilinio mokymosi, o nuo kvailų švietimo reformų pradžios. Ir tai bus amžina problema, kol valdžioje sėdės tokios „ponios“ kaip Pitrėnienė. Bet tai nereiškia, kad problema neišsprendžiama, kitos rajono gimnazijos su langais puikiai susitvarko – ne tobulai, bet susitvarko.

 10. to Vardas parašė:

  Siūlyčiau per „langus“ pasimokyti lietuvių kalbos gramatikos (tiek rašybos, tiek skyrybos)… Nepakenks

 11. Vardas (privalomas) parašė:

  Mokinuos gimnazijose, kitais metais busiu III.. Pamaciau siu metu III yvarkarascius likau nustebus jog tiek daug langu. O per langus niekur negali eiti is mokykloa teritorijos, negali valgykloj sedeti.. Kiyaip sakant turi but skaitykloj kuri buna uzrakinta daznokai.. Ta ka kalbeti apie mokonius kuriem 3langai ir niekur negali eiti. Absurdas.

 12. Jonas parašė:

  Mokytojai nesupranta kodėl mokiniai skundžiasi, bet patys nuolat streikuoja dėl geresnių darbo sąlygų. Tai kaip čia? Dvigubi standartai?

 13. brone parašė:

  o sitie nuskriausti mokiniai turi labai turiningai laika leisti uz birzos kampodumai ruksta ir is damu ir is vaikinu lupu net baisu pro sali eiti kas turetu pasirupint ir uzdraust sitiem jaunuoliams taip elgtis rukymas gadina atminti ir sveikata

 14. Apačiai parašė:

  Lietuvoje galioja pasirinkimo laisvė ir žmogaus teisės, jei teko apie tokias girdėti. Švietimo įstaigos – ne išimtis jų nesilaikyti. Apskritai švietimas Lietuvoje kažkoks pelėsinis ir nusistovėjęs. Ir toks mąstymas, kaip jūsų, kad daryk taip, kaip tau nustato valdžia atsiduoda sovietiniu acetonu burnoje. Visišku 100% procentu tikiu, kad ši problema taip ir liks neišspręsta, nes „kam čia įdomi mokinių nuomonė“. Tik vėliau nesiskųskite kai tie mokiniai taps politikais, mokytojais ar teisininkais ir jiems jūs ar jūsų anūkai bus lygiai tokie pat „neįdomūs“. Sėkmės.

 15. Vardas (privalomas) parašė:

  Kiek vargšelių dejuoja dėl netobulo tvarkaraščio. O kiek tenka matyti, kai per laisvą pamoką (langą) maigomas telefonas. Bet po to lango mokinukas ateina neperskaitęs neilgo teksto, neatlikęs dar kokios užduoties ir teisinasi dėl netobulo tvarkaraščio, laiko trūkumo ir pan. Bet per tą langą buvo galima kuo geriausiai paruošti namų darbą. Vėlgi gal mažiau reikia pageidavimų: nesimokysiu pas Petrutę, noriu pas Mariutę, nei man įdomu fotografija, nei ji man reikalinga, bet kitos veiklos nei sugebu, nei noriu. 12 klasėj reikia laikyti egz., vargšelis neturi net ko rinktis, nes viskas juda vos ne vos.
  Kiek žinoma, niekas mokiniui 35 privalomų pamokų nekiša per prievartą.
  Dar žmogus mąsto: aš nei filosofas, nei tikintis, bet yra dalykų, apie kuriuos privalo susigaudyti nors kiek mokslo ragavęs žmogus.

 16. ??? parašė:

  Kodėl Račkausko nuotrauka idėta? Pas juos tokių „stebuklų“ nėra…

 17. Račkauskietis parašė:

  Viskas čiki su tais tvarkaraščiais…

 18. Račkauskietis parašė:

  Nežinau gyvenu ne mažeikiuose ir per langus neturiu kur dėtis ypač kai autobusas važiuoja būtent į pirmą pamoką. Ketvirtadieni ir penktadieni man į trečia pamoka o paskutines dvi fotografijos kurios tikras galvos skausmas.

 19. mama parašė:

  Keista, kad nesugeba,sudaryti tvarkaraščių, kad būtų mažiau langų,ką daryti mokiniui, kuris gyvena toli,pailsėti per langus gali tik tie kurių namai arti, o išbūti mokyklos patalpose nuo 8 iki18 val,su 4-5 langais,pabandykit,ir mokytojas turbūt nenorėtu tiek laiko praleist darbe,nes triukšmas, šurmulys tikrai veikia nervų sistemą, o apie mokinius nepagalvojama,sako daug pasirenkamų dalykų, visose gimnazijose jų yra, Gabija nėra išimtis, bet sugeba tą problemą išspręst,yra langų 1-2 bet ne tiek, ir pasakymas dėl tavęs nesiderinsime,parodo požiūrį į mokinius,o gimnazija tikrai nėra perpildyta, ar nereikėtų susimąstyt..kad vis mažės mokinių ir viena iš priežasčių bus tvarkaraščiai.

 20. Gabijietė parašė:

  Dėl tvarkaraščių skundžiamasi jau ne pirmus metus, bet, kaip suprantu, per tuos metus problema nėra sprendžiama. Pasak pavaduotos, ne ji kalta dėl tų „languotų“ tvarkaraščių, o mes patys, mat mums suteikta galimybė daug rinktis. Taip, mes galim daug rinktis, bet čia ne pretekstas sudaryti tokius tvarkaraščius, galų gale tegul ir pati mokyklos vadovybė pagalvoja, kad iki šešių vakaro išsėdėti mokykloje nėra gerai. Gi ir namų darbų krūvas turim, ir kada juos daryti? Vidurnaktį? O kur dar noras pailsėti, užsiimti užklasine veikla. Pačios pavaduotojos, ko gero, darbą baigia anksčiau nei mes pareinam iš mokyklos.

 21. Viskas yra išsprendžiama parašė:

  Jei tai pasirinkimo pasekmė, tai gal reikėtų sumažinti pasirinkimų skaičių? Nes tikrai dabar dauguma prisirenka dalykų, kurių jiems nereikia ir dėl to nukenčia kitų mokinių tvarkaraščiai. Užtektų 30 pamokų maksimumo, o ne 35. Tai paskatintų mokinius atidžiau rinktis, ko tikrai reikia, o ne kas patinka. Plius, kodėl tokios pamokos kaip tikyba ar etika yra privalomos? Nei aš tikintis, nei aš filosofas. Apskritai reikėtų pasidomėti, kaip kitos mokyklos ir gimnazijos susitvarko su langais. Gal jos naudoja kitą sistemą tvarkaraščių sudarymui? Sakyčiau kreiptis į švietimo ministrę, bet… patys suprantat…. Pitrėnienė….

 22. Gabijietis parašė:

  Visiška tiesa visa tai parašyta! Visose mokyklose normalūs tvarkaraščiai, o Gabijoje amžinai tas pats per tą patį… galų gale užteks pavaduotojoms tinginiauti ir paskutinę dieną sudarinėti tvarkaraščius vieno mygtuko paspaudimu!

 23. gabijietė parašė:

  Atsėdėt penktadienį 10 pamokų iš eilės, be langų tiesiog nesąmonė!!!! Praeitais metais tvarkaraštis buvo geresnis ( lengvos pamokos įdėtos gale, o sunkios – pradžioje), o šiais metais pamokos išdėstytos atvirkščiai!! Kaip abiturientei, tikrai sunku su tokiu tvarkaraščiu (per langus – atlieku namų darbus), o juk egzaminai jau 2017m. pavasarį prasideda!!!

 24. anonime parašė:

  sedim mokykloj ilgiau nei tevai darbe uz tai kad dirbtumem minimaliai apmokama darba, super!

 25. anonimas parašė:

  įdomu, kodėl nutylėtas faktas apie keturias istorijas iš eilės tą pačią dieną? manipuliuojama informacija kaip tik galima :)) „Patys moksleiviai irgi neturi vieningos nuomonės dėl „langų“ tvarkaraščiuose.“ nu suraskit bent vieną gabijietį, kam šitie tvarkaraščiai patinka. sėkmės.

 26. Gimnazistas parašė:

  8 pamokas atbut dar cia yra niekis, bet kai yra 11 pamoku, ir namo gryzti tik apie 19 valanda (ziurint kur gyveni man tai mazdaug 20~min kelio) ir kitai dienai pasiruosti visus namu darbus ir dar pasiruosti rasyti savarankiska darba (nesakau kad visada) yra tiesiog neimanoma.

 27. Tomas parašė:

  Per langus labai gražiai galima atlikti namų darbus. buvod iena turėjau pirmą ir aštuntą pamokas ir kas? pasidarai namų darbus per laisvalaikį paskaitai knyga ir viskas o čia verkia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto