Lėlių kūrimas – būdas atsipalaiduoti

Šelmiškos ir rimtos, svajingos ir susirūpinusios, atskleidžiančios savitą kūrėjos bruožą, bet kartu kiekviena kalbanti apie savo istoriją – tokios yra Gitanos Vaičiekauskienės kuriamos lėlės.

Gadūnavo seniūnijoje, Gedrimuose, gyvenanti Gitana Vaičiekauskienė jau devynerius metus savo laisvalaikį skiria rankų darbo lėlėms gaminti. Meniška moteris pasakojo visada mėgusi rankdarbius: megzti, daryti plaukų papuošalus iš atlasinių juostų (segtukus, lankelius, kaklo papuošalus). O kai prieš kurį laiką vyras internete atsitiktinai rado ir parodė vaizdo įrašą, kuriame mokoma siūti lėlę-pakabuką, užgimė noras tai išbandyti pačiai. Dabar moteris juokauja, jog beveik nėra dienos, kad neprisėstų prie lėlių gamybos.

„Pirmasis darbas pavyko, tik buvo labai juokingas. Tada pradėjau ieškoti pamokėlių, kaip išgauti mimikas, kaip padaryti kūno dalis“, – prisimena kūrėja.

Metai po metų įgūdžiai vis gerėjo, kuriamų lėlių skaičius vis didėjo, o nuo 2017 metų G. Vaičiekauskienė su lėlėmis dalyvauja tautodailės parodose, yra kandidatė į tautodailininkus.

Idėjų lėlėms gaminti moteris teigia ieškanti internete, o kartais ir aplinkiniai pasiūlo pabandyti pagaminti vieną ar kitą personažą.

„Pirmiausia galvoju, kokią lėlę darysiu, tik paskui pradedu siūti. Lėlės niekada nebūna visiškai vienodos, nes to padaryti neįmanoma. Sugaištas laikas turbūt irgi priklauso nuo lėlės sudėtingumo. Pavyzdžiui, mažą, stilizuotą angelėlį pasiūti užtrunku kelias valandas, o sudėtingesnei lėlei pagaminti reikia ir kelių dienų“, – kalba G. Vaičiekauskienė.

Be lėlių ir angelėlių, moteris dar siuva raganas, juokingus gyvūnus, taip pat žaisliukus. Kartais kūrėja sulaukia prašymų pagaminti specifinių kūrinių, pavyzdžiui, lėlių ar raganaičių su slėptuve, metus simbolizuojančių gyvūnų. Gitana tvirtina mielai išbandanti kažką naujo, taip atrandanti savo kūriniams kitų spalvų.

Siuvant žaislus ir gyvūnėlius naudojamas dirbtinis kailis, lėlių gamybai naudojamas sinteponas, kapronas. Jei lėlė karkasinė, reikalinga viela. Rūbus menininkė dažniausiai siuva iš lino bei vilnos.

„Man tiesiog patinka tai, ką darau. Gal ne viskas visada pavyksta, bet noras nepraeina“, – apie savo pomėgį sako G. Vaičiekauskienė.
Monika GIRDVAINĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto