Lengvatikiams – sukčių pinklės

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Mažeikių rajone liepą tariami policijos pareigūnai, naudodamiesi žmonių patiklumu, telefonu padarė gyventojams tūkstantinių nuostolių. Sukčių suaktyvėjimas buvo pastebėtas ir kaimyniniame Akmenės rajone.

Nuostoliai skaičiuojami tūkstančiais

Liepos pradžioje mažeikiškius kriminalinės policijos pareigūnus vienas po kito pasiekė pranešimai apie rajono gyventojas, nukentėjusias nuo telefoninių sukčių: iki mėnesio dešimtos dienos į sukčių pinkles pateko net penkios mažeikiškės.
Nusikaltimo schema buvo paprasta: telefonu paskambinęs asmuo prisistatydavo kriminalinės policijos pareigūnu (priklausomai nuo situacijos pasivadindavo Finansinių nusikaltimų tarnybos pareigūnu ar prokuratūros atstovu) ir atsiliepusiai moteriai pranešdavo, kad iš jos sąskaitos plaunami pinigai ir būtini internetinės bankininkystės prisijungimo kodai. Patiklios gyventojos nesibodėjo padiktuoti ne tik slaptažodžius, bet net ir po 72 skaitmeninius slaptažodžius.
Jais pasinaudoję, sukčiai dviem atvejais iš dviejų rajono gyventojų sąskaitų paėmė šešis tūkstančius litų, o dar trys mažeikiškės sužinojo, kad, pasinaudojus jų sąskaitomis, paimta daugiau kaip septyni tūkstančiai litų greitųjų kreditų.
Sukčių suaktyvėjimas pastebimas ir Akmenės rajone: čia pareigūnai dėl sukčiavimo pradėjo aštuonis ikiteisminius tyrimus, vietos gyventojai patyrė daugiau kaip septynių tūkstančių litų nuostolį.

Iš kitų klaidų nesimokoma

Paskutinį kartą toks telefoninių sukčių suaktyvėjimas buvo užregistruotas praėjusį gruodį, kai Mažeikių rajone gyventojai patyrė daugiau kaip trylikos tūkstančių litų nuostolį. Jau dabar aišku, kad pernykštė statistika bus gerokai viršyta: jeigu pernai per visus metus Mažeikių policijos komisariate buvo pradėti 52 ikiteisminiai tyrimai dėl sukčiavimo, tai vien per penkis šių metų  mėnesius jų jau buvo užfiksuota 45 ir jų skaičius vis augo.
„Apie tai, kad banko PIN kodai ir internetinės bankininkystės prisijungimo kodai yra konfidenciali, tik banko klientui priklausanti informacija ir niekas negali jos gauti ar ja naudotis, tikriausiai jau keliolika kartų informavome per rajono leidinius bei internetinius tinklalapius, tačiau žmones vis dar tarsi sustingdo tariamo pareigūno skambutis. Tikrai nė vienas pareigūnas neturi teisės reikalauti telefonu tokios konfidencialios informacijos iš gyventojų. Belieka tik paraginti žmones, sulaukus tokio sukčiaus skambučio, neskubėti vykdyti reikalavimų ir skambinti į policiją bendruoju pagalbos telefonu 112“, – sakė Mažeikių rajono kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Mindaugas Jaremčiukas.

Sukčiavimo būdai įvairėja

Pareigūnai pastebėjo tendenciją, kad pinigai iš patiklių žmonių viliojami vis naujais būdais. Metų pradžioje mažeikiškiai dažniausiai buvo informuojami apie giminaičių sukeltas avarijas ar nuo laiptų nustumtus žmones, vėliau atėjo FNTT ir kitų teisėsaugos pareigūnų skambučių eilė, keli ikiteisminiai tyrimai registruoti ir dėl neva parduodamo pigiau automobilio, už kurį prašoma avanso, o vėliau klientas nebegauna nei sumokėtų pinigų, nei automobilio.
Neeiliniu sukčiavimu šiemet kriminalistai pavadino tą atvejį, kai mažeikiškį informavo apie bendrovėje „Topo centre“ laimėtą tūkstantį litų ir prabangų telefoną, o galų gale vaikinas patyrė net 3150 litų nuostolį.
Šiomis dienomis mažeikiškiai kriminalistai tyrė dar naujausią pranešimą apie internetiniame tinklalapyje skelbiu.lt pasirodžiusį skelbimą. Jame informuojama, kad suteikiamos paskolos gerais procentais, tačiau susirašinėjant paaiškėjo, kad šįkart lengvatikių sukčiai ieškojo net iš Prancūzijos.
Už sukčiavimą nedideliu mastu, kuris dažniausiai ir inkriminuojamas telefoniniams sukčiams, baudžiamajame kodekse numatyta griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki trejų metų.

6 Atsakymai į “Lengvatikiams – sukčių pinklės”

  1. Komentatorius parašė:

    Jei žmogus durnas, tai nieko su juo nepadarysi. Tegul pasimoko iš savo klaidų. Kuo daugiau tokių durnelių, tuo sukčiams lengviau. Aš už tai. Visiems reikia gyventi.
    Jau 10 metų turiu elektroninę bankininkystę ir nieko geriau negali būti.
    Gal kam reikia kodų? O gal kas norite ateiti iš Sodros ir perskaičiuoti mano pinigus?

  2. !!!!!!!!!!!!!!!!!!! parašė:

    Būkim budrūs, saugokim save ir savo artimuosius. Naujos technologijos įnešė daug patogumų, tačiau kartu sudarė sąlygas jomis pasinaudoti aferistams. Gerai prisimenu vieno kriminalisto pastebėjimą, kuris tada man pasirodė kvailokas, tačiau iš kitos pusės jo žodžiai buvo teisingi ,,kam reikalinga ta elektroninė bankininkystė, negi jau tokie jauni nebesugeba nueiti iki banko”, o mums ar tai būtum jaunas ar senas, bankininkai grūda ir įtikinėja tos elektroninės bankininkystės privalumus ir numeta sutartį, o ar ją gerai perskaitom,? Pažiūrėkim kokia reklama per žiniasklaidos priemones apie greituosius kreditus, kur nieko nereikia, tik siūsti sms patvirtinančią amžių, na ir surezga gudrus jaunimas aferos planą, juk dirbti taip nesinori, o pinigų mirtinai reikia. O AR VISI ŽINOM, KAD AFERISTAI, APGAULE IŠVILIOJĘ, TAM IR PANAUDOS MŪSŲ DUOMENIS? Patikėkit, kaip sunku įrodyti sukčių pinkles, nes jumis netikės, nes jūs ne tokie gudrūs, kaip sukčiai, kurie samdosi advokatus, o jums sakys – ,,nukentėjusius gina valstybė ir jums nereikia advokato”. Ar apgins šį kartą valstybė savo piliečius, kurie tapo gudrių aferistų aukomis?

  3. ?????????? parašė:

    Išėjau iš teismo posėdžio sukrėsta. Patikslinsiu – vyksta teismas, kurio įvykius prieš beveik ketverius metus plačiai nušvietė rajono žiniasklaida, kai sukčiai apgaulės būdu per draugus išviliojo iš jaunų mažeikiečių bankininkystės duomenis ir pasisavino tūkstantines sumeles. Ar galima nepasitikėti jaunu vaikinuku, kuris atvykęs iš kaimo mokytis į Mažeikių politechnikos mokyklą, pakliuvo į aferistų pinkles? Tada, kai nukentėję ir netgi jų artimieji ėmėsi aiškintis, kodėl ne tuo tikslu panaudoti bankininkystės duomenys, tam vaikinukui buvo grasinama (buvau tų įvykių liudininkė) ir šiandien teisme jis viską prisimena, nei priešingai sukčiai, kurie vaidina ,,praradę atmintį“. Po teismo posėdžio aš paklausiau to vaikinuko ,,argi tu nebijai?“, jis greitai nubėgo prie savo automobilio , man dar pasakė ,, paskambinau namiškiams….“ ir dideliu greičiu nuvažiavo. Labai gaila, kad nukentėję neturi advokato, o jis tai tikrai neleistų, kad būtų tyčiojamasi iš įstatymų, kai liudininkai ( buvę įtariamieji) ,,neprisimena“ ir pareikalautų pažymos iš gydytojo apie jų sveikatos stovį, pareikalautų ir surastų tuos ,kurie neatvyksta liūdyti, kurie turbūt bijo, nes reikės sakyti tiesą, kuri bus nepalanki sukčiams, o jau tada bijok ir į gatvę išeiti. Daug faktų rodo, kad liudytojai bijo, nes išvykęs į užsienį vienas iš buvusių įtariamųjų tikrai turėtų, ką pasakyti, nes jo advokatas (vienas iš geresnių advokatų) ,ko gero įžvelgė byloj nemaža taktinių klaidų.

  4. Šia tema parašė:

    Eilinį kartą nesąmonės, juk telefoniniai sukčiai išvilioja bankininkystės duomenis ir paima kreditus tų asmenų vardu, tačiau jie persiveda tuos pinigus į savo sąskaitas ir banke puikiai matosi sukčių pavardės. Nedrįsčiau vadinti nukentėjusius žiopliais, nes tai yra mūsų motinos, sesės, broliai,jie yra tie, kurie dar tiki, kad mūsų visuomenėj nėra sukčių, apgavysčių, kai kurie iš jų net nežino ir apie tuos kreditus, kuriuos galima paimti, neišeinant iš namų, pasinaudojant tais bankininkystės kodais ir skaičiais. Čia gali padėti tik policijos operatyvumas, tačiau ,deja, realybė yra kitokia, nes nukentėję ne seimo nariai (pavyzdys : gerb. Povilionienės atvejas) ir ,,negalima trukdyti policijos” , nes ji turi svarbesnių užduočių, o jei sukčiai yra policijos draugai ar įtakingų verslininkų sūnūs?????//, Būna ir taip, kad policija pati bijo tų sukčių, ką jau bekalbėti apie nukentėjusius, kuriems gali grasinti, susidoroti ir pan. ……….. Po keturių metų byla pasiekia teismą, na ir prasideda tikrąją ta žodžio prasme – spektaklis…….visai neblogai būtų, kad koks žurnalistas sudalyvautų tame spektaklyje, nes ten labai puikiai pasimato policijos tyrimo brokas….

  5. Remiui parašė:

    Pirk drambliuka

  6. Remis parašė:

    Jeigu zioplas padaras padiktuoja sukciams net 72 slaptus kodus, tai reiskia ,kad jis savo pinigus perleidzia pats to noredamas.Del tokiu ziopliu savanorisko perleidimo savo pinigu, policija neturetu gaisti savo brangaus laiko- yra ir rimtesniu pazeidimu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto