Lietuviai atrado, kaip nitratų kiekį daržovėse sumažinti iki 20 kartų

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvos mokslininkai atrado technologiją, kaip žalumyninėse daržovėse susidarančių nitratų kiekį sumažinti nuo 10 proc. iki 20 kartų.

Pristatyta studija

Penktadienį Mokslų akademijoje pristatyta prof. Pavelo Duchovskio vadovaujamos mokslininkų grupės – Lietuvos agrarinio ir miškų mokslo centro dr. Akvilės Viršilės, dr. Giedrės Samuolienės ir dr. Aušros Brazaitytės studija, kurioje remiantis fotofiziologiniais tyrimais atsakyta, kaip pasitelkus šviesą padidinti augalų derlių ir pagerinti jo kokybę.
Mokslininkai nustatė, kad apšvietimu – naudojant skirtingas spektro spalvas – galima padidinti daržovėse susidarančių naudingų medžiagų kiekį, taip pat sumažinti jose aptinkamų nitratų.
Mokslininkai įvardija įspūdingus skaičius – priklausomai nuo aplinkybių, žalumyninėse daržovėse susidarančių nitratų galima sumažinti nuo penktadalio iki 20 kartų.
„Tai labai priklauso nuo įvairių veiksnių. Jei šios daržovės auga šiltnamiuose – nitratų augaluose galima sumažinti nuo 10 iki 30 proc., o jei uždarose patalpose, kur nėra saulės – galima sumažinti iki 20 kartų, nuo 4 tūkst. iki 200 mg kilograme“, – sakė tyrimo vadovas prof. P. Duchovskis.

Pritaikymą stabdo aukšta technologijos kaina

Praktiškai tai padaryti galima jau dabar – mokslininkų grupė kartu su partnere UAB „Energenas“ dar 2009 m. Lietuvoje, o 2011 m. Europoje užpatentavo šviesos įrenginį – lempą nitratų žalumynuose redukcijai, tačiau kol kas šios technologijos kaina dar aukštoka ir Lietuvos ūkininkus įtikinti įdiegti tokį apšvietimą dar būtų sunku.
„Šiandien šiltnamiuose būtų brangu vykdyti šviesokultūrą vien su diodinėmis lempomis, bet, pavyzdžiui, nitratų redukcijai ši lempa atsiperka jau šiandien. Kasmet šviestukų kaina mažėja beveik per pusę, vadinasi, labai greitai mes turėsime lempas, kurias apsimokės turėti visur – jos bus tokios pigios. Šios lempos labai ekonomiškos, suvartoja gerokai daugiau elektros energijos ir jų efektyvumas yra žymiai didesnis nei dabar naudojamų įprastų lempų“, – sakė prof. P. Duchovskis.

Derinami projektai

UAB „Energenas“, įvertinusi apšvietimo taikymo praktikoje galimybes, apskaičiavo, kad penkerius metus nuo pirmosios beta lempos prototipo pagaminimo iki dabar, jos pagaminimo savikaina nukrito keturis kartus. Todėl dr. A. Viršilė teigia, kad įvertinus apšvietimo technologijos vystymąsi pasaulyje, artimu laiku bus galima apšviesti ir didelius želdinių plotus.
„Šiuo metu turima kontaktų tik su nedideliais ūkininkais, auginančiais saulėgrąžų daigus, kviečių želmenis ir panašiai. Mūsų partneriai derina projektus nedidelių plotų apšvietimui“, – sakė A. Viršilė.
Mokslininkai teigia, kad šviesą ateityje bus galima išnaudoti ne tik daržovių auginime, bet ir farmacijoje, padidinant augaluose susidarančių vaistingųjų medžiagų kiekius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto