Lietuvių bendruomenės Islandijoje įkūrėja: lyderystės galima išmokti

Pasak Ingos Minelgaitės-Snaebjornsson, lyderiais būti išmokstama, o tam reikalingų savybių turi kiekvienas žmogus. Savivaldybės archyvo nuotr.

Į klausimą apie tai, ko reikia, kad žmogus pasinertų į savanorystę ir labdaringą veiklą, dažniausiai atsakoma, jog tam reikia turėti laiko ir pinigų. Žinia, savanoriavimas įvairiose organizacijose pinigine išraiška nematuojamas, tačiau ten išsiugdomos įvairios gyvenime praverčiančios savybės. Tarp jų – ir lyderystė.
Mažeikiuose vykusioje jaunimo konferencijoje lankėsi lietuvių bendruomenės Islandijoje įkūrėja, įvairių visuomeninių organizacijų Islandijoje narė, verslo konsultantė Inga Minelgaitė-Snaebjornsson.
Viešnia su mažeikiškiais pasidalijo savo patirtimi, įžvalgomis, o svarbiausia – paneigė visuomenėje nusistovėjusį stereotipą, kad lyderiais gali būti ne visi.

Tiria, kokių pageidaujama lyderių

Islandijos universiteto doktorantė I. Minelgaitė-Snaebjornsson drauge su kolegomis šiuo metu tyrinėja pageidaujamą lyderystę pagal tai, kaip skirtingose šalyse apibūdinamas idealus lyderis.
Moteris teigia, kad pagal žmonių turimus 12 bruožų, idealaus lyderio arba vadovaujančio, pirmaujančio asmens paveikslas yra labai skirtingas.
„Gebėjimas išlaikyti komandą kaip kumštį, reprezentatyvumas arba tai, kaip jis sugeba atstovauti organizacijai, gebėjimas spręsti konfliktus – tai trys lietuviams svarbiausi vadovaujančio žmogaus  bruožai“, – turimomis įžvalgomis pasidalijo viešnia.

Turi idėją – randa ir galimybių

Su mažeikiškiais bendravusi viešnia savo pranešime apžvelgė visus lyderystės atspalvius ir teigė, kad lyderiai visuomenių vystymesi atlieka labai svarbų vaidmenį.
Pranešėja atkreipė dėmesį į idėjos, į aistros tai idėjai svarbą. Visa kita – ar lyderiausite kaip nevyriausybinės organizacijos narys, ar nuosavame versle, ar dirbdamas samdomu darbuotoju – išsisprendžia vėliau.
„Žmonės, kurie yra vedami savo idėjos, sugeba jos įgyvendinimui rasti finansavimą, palaikančius partnerius ir visokių kitokių galimybių. Aš labiau orientuojuosi į komandas, o ne vien į lyderį, nes sėkmingos iniciatyvos reikalauja daugiau žmonių“, – įgyvendinti turimas idėjas jaunimą skatino įvairiose srityse dirbanti moteris.

Vieniems tinka, kitiems ne

Asmeninė I. Minelgaitės-Snaebjornsson patirtis parodė, kad visuomenė turi susidėliojusi savitą lyderio ar vadovo portretą. Tai drąsūs, atsakingi, turintys ateities viziją žmonės.
„Bet ne visiems būdingi tie patys bruožai. Kažkodėl peršama mintis, kad lyderiai yra išskirtiniai. Kai paklausiau, kas iš jūsų esate lyderiai, rankas pakėlėte vos keli, nes nesate linkę apie save galvoti kaip apie lyderius“, – kalbėjo tyrėja.
Pasak jos, suvokimas apie lyderystę labai priklauso nuo to, kokioje kultūroje žmogus gyvena, su kokios lyties, amžiaus žmogumi apie tai kalbama. O pirmaujančiu, kitus įkvepiančiu ir paskatinančiu žengti pirmyn gali būti kiekvienas.

Subūrė lietuvių bendruomenę

Lietuvių bendruomenės Islandijoje įkūrėja pasidalijo savo patirtimi, kaip jai pavyko sutelkti užsienio šalyje gyvenančius tautiečius.
„Nemokėjau islandų kalbos ir iš tuo metu ten gyvenusių pusantro tūkstančio lietuvių pažinojau tik du. Neturėjau pinigų, kiek šiai organizacijai reikėjo. Neturėjau ir pakankamai laiko, tačiau tikėjau, kad vienaip ar kitaip pavyks, o net jei ir nebūtų pavykę, privalėjau pabandyti“, – sakė viešnia.
Dabar lietuvių bendruomenė Islandijoje yra antra pagal įtakingumą užsieniečių grupė. Viskas, ko pasiekta, pavyko visų ten gyvenančių lietuvių ir veiklios lyderės bendromis pastangomis.

Neprasidėkite su skeptikais

Skatindama veikti jaunuolius, turinčius idėjų ir norinčius jas įgyvendinti, mokslininkė kalbėjo apie tai, kad blogiausia, ką tame kelyje gali sutikti – skeptikai. Jie ir patys nenori veikti, ir kitiems numuša ūpą.
„Jei radote savo aistrą, jei turite idėją, pakvietėte kažką prisijungti (ypač kai kalbama apie ne pelno siekiančių organizacijų kūrimą) ir išgirdote kažką panašaus į tai: „Ai, čia neapmokama veikla, nežinau, ar tai turi prasmę“, žinokite, jog tai pasakiusiam žmogui dar ne laikas prisijungti prie jūsų sumanymo įgyvendinimo“, – tvirtino I. Minelgaitė-Snaebjornsson.
Kuriantiesiems organizacijas viešnia iš Islandijos patarė suvokti ir akcentuoti savo ir bendraminčių unikalumą bei juo pasinaudoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto